Facebook Google+ Twitter

Grecja utraciła płynność. Czeka ją kontrolowane bankructwo?

Edward Parker, dyrektor zarządzający agencji ratingowej Fitch Ratings na konferencji w Sztokholmie powiedział, że "Grecja ogłosi niewypłacalność, choć najprawdopodobniej będzie ona kontrolowana" - podaje agencja Reuters.

 / Fot. Łukasz GdakReuters cytuje słowa Parkera które wypowiedział podczas konferencji w Sztokholmie: "Dojdzie do tego. Grecja jest niewypłacalna, dlatego też ogłosi to".

Parker uznał, że nawet dobrowolna zgoda prywatnych właścicieli na poniesienie strat na greckich papierach sprawi, że Grecja zostanie uznana za bankruta.

Zdaniem agencji Fitch Ratings bankructwo Grecji będzie miało kontrolowany charakter i greccy oraz europejscy politycy nie powinni dopuścić do niekontrolowanej niewypłacalności kraju.

Jeśli dojdzie do najczarniejszego scenariusza dla kraju oliwek, może dojść do rozbicia strefy euro i zaprzepaszczenia szans na wspólną, silną gospodarkę, która mogłaby stawić czoła gospodarce amerykańskiej czy chińskiej. Być może Unia Europejska dalej będzie reanimować i np. część długu Grecji zostanie umorzona, co na jakiś czas zatrzęsie międzynarodowymi rynkami finansowymi.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

O tym było wiadomo wszystkim od zarania, lecz politycy zdecydowali ograbić ludzi i zasilić korporacje finansowe. Ciekawe czy za darmo? Czy ktoś przeprowadzi kiedyś w tej sprawie dochodzenie :(
Szkoda tylko Greków, których dobito kolejnymi wmuszonymi im kredytami dla ratowania obcych grup finansowych ( link ). K. Rybiński w kwietniu 2010: http://www.rybinski.eu/?p=1220&lang=en) - proszę spojrzeć, jeśli jeszcze się otworzy. Jak wiemy wazniejszy był Rostowski i Belka, i umiczenie 6 mld polskich pieniędzy (zabranych być może z OFE a być może z pomocy dla likwidacji bezrobocia) dla ratowania cynicznych i pełnych hipokryzji organizacji finansowych spekulantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuzia
  • Zuzia
  • 18.01.2012 17:42

Grecja jest beznadziejnie chorym człowiekiem, podłączonym do kroplówek i respiratora. Można takiego czlowieka utrzymywać przy życiu niemal dowolnie długo. Kosztuje to straszne pieniadze. W przypadku człowieka ma to jakiś sens - bo to jest człowiek. W przypadku państwa to nie ma sensu - bo to jest państwo. Do tego trzeba zważyć, że upadłe (czyli umarłe) państwo w rzeczywistości nadal żyje. Dzięki upadłości może odrodzić się - jak Fenix z popiołów - i iść żwawo do przodu z odnowioną (wyresetowaną) gospodarką i ze swoją własną walutą. Rząd tego państwa będzie sterowal jego walutą stosownie do potrzeb. No i odwrotnie - dla będącej w stanie farmakologiocznej śpiączki Grecji - sterowanie z RFN ogólnoeuropejską walutą (euro) to gwóźdź do trumny. Ustalane pod kątem potrzeb gospodarki RFN w Frankfurcie am Main stopy procentowe - są dobre dla gospodarki niemieckiej, ale zabójcze dla Grecji. Waluta euro jest pomysłem (wymyslem) politycznym i stoi w sprzecznosci z podstawowymi zasadami gospodarki pieniężnej. Ekonomii nie da się zaczarować politycznie slusznymi hasłami. Najbardziej politycznie słuszny był socjalizm - i co ? I tez nie wyszło. Próba robienia tego samego, ale przybranego w bardziej seksowne szatki (+ propagowanie zboczonego seksu finansowego) - kompletny lewacki idiotyzm. Jedynie powrót do zdrowych zasad Wspólnoty Węgla i Stali - może uratować to, co jest jeszcze do uratowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

UE wpompuje kolejne pieniądze i Grecja nie upadnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.