Facebook Google+ Twitter

Grecja.Terrorysta skazany na dożywocie nie wrócił z... przepustki

Greckie więziennictwo wraz z policją poszukuje zbiegłego Christodoulosa Xirosa. Członek Organizacji Rewolucyjnej 17 listopada odbywał karę sześciokrotnego dożywocia za terroryzm. Poszukiwany korzystał z... przepustki noworocznej.

Flaga Grecji. public domain. / Fot. wikipediaGrecka policja i służby poszukują zbiegłego członka Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada. 55-letni Christodoulos Xiros odbywał karę sześciokrotnego dożywocia plus 25 lat pozbawienia wolności; wszystko w związku z jego działalnością terrorystyczną. Xiros korzystał z dość liberalnych zasad panujących w zabiedzonym greckim systemie penitencjarnym. Mimo pokaźnej listy "zasług" przebywał już po raz siódmy na przepustce. Był grzecznym więźniem i zawsze wracał na czas do chluby greckiego więziennictwa, czyli jednostki penitencjarnej Koridallos w Pireusie. Z tej fortecy uciekano wielokroć, żeby wspomnieć takie sławy jak Vasilis Paleokostas, który wydostał się ze słynnego więzienia dwukrotnie i pomagał sobie helikopterem (czerwiec 2006 i luty 2009). Przepustkowicz Xiros nie sprawił zatem większych kłopotów samą absencją wśród pensjonariuszy. Greckie władze obawiają się, że może dopiero okazać się niebezpieczny.

Xiros przebywał na wolności od dnia 1 stycznia 2014r. W poniedziałek 6 stycznia nie potwierdził swojej obecności na posterunku w Kallikratei. Do więzienia w Pireusie miał powrócić we wtorek. Natychmiast zaalarmowano policję i oddziały antyterrorystyczne.

Frangiskos Ragousis, adwokat Christodoulosa Xirosa przyznał w wypowiedzi dla Skai TV, że jego klient nie jest zainteresowany pobytem w odosobnieniu: "Miał sposobność i wykorzystał ją uciekając, tak jak musi postępować każdy rewolucjonista." Prawnik dodał, że nie zna miejsca pobytu poszukiwanego.

Organizacja Rewolucyjna 17 Listopada była dla Grecji utrapieniem przez blisko 30 lat. Na swoim niechlubnym koncie ma daleko ponad 100 najcięższych zbrodni. Zabójstwa, zamachy bombowe i ataki innego rodzaju były przede wszystkim wymierzone w interesy i ludzi reprezentujących rządy amerykańskie, brytyjskie, tureckie, niemieckie nie wyłączając samych Greków. Początki aktywności N17 datuje się na rok 1973. Wtedy to sformułowano pierwsze jednoznaczne w swojej wymowie przesłanie ideologiczne ugrupowania. N17 przyznawało się do sympatii marksistowskich. Christodoulos Xiros, członek terrorystycznego 17 Listopada;fimes.gr; licencja: CC3.0 / Fot. fimes.gr

Sukces greckich władz przyszedł w czerwcu 2002r. Przy okazji nieudanego zamachu w Atenach aresztowano Savvasa Xirosa. To jeden z trojga braci Xirosów. Obecnie odbywa karę pięciokrotnego dożywocia i dodatkowych 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa o takim samym charakterze jak każdy z członków N17. Rok 2002 i zatrzymanie Savvasa Xirosa było początkiem większego triumfu greckiego wymiaru sprawiedliwości. Dokonywano kolejnych aresztowań, w tym Aleksandrosa Giotopoulosa. Ten student matematyki był przywódcą ugrupowania.

W 2003r. sąd w Atenach uznał piętnaście osób winnych zbrodni popełnianych w imię N17, zaś czterech oskarżonych zostało uniewinnionych. Czyny popełnione przed rokiem 1984 uległy przedawnieniu na mocy prawa.

Cała ta historia obnaża po raz kolejny braki i niedostatki greckiego więziennictwa, jak też i spolegliwego prawodawstwa. Rzecznik greckiego rządu, Simos Kedikoglou wyraził opinię: "Kiedy ma się do czynienia z przypadkami zatwardziałych skazanych terrorystów, to nie myślę, aby można było traktować ich jak zwyczajnych więźniów."


źródła: dawn_of_the_greeks

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.