Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6504 miejsce

Grecki piłkarz zdyskwalifikowany dożywotnio za nazistowski gest

Giorgos Katidis grający na co dzień jako pomocnik AEK Ateny zaszokował świat w sobotnim meczu ligi greckiej. Zdobycie bramki dającej prowadzenie w spotkaniu z Verią uczcił przed trybunami wyciągając ramię w nazistowskim pozdrowieniu.

W 84 minucie AEK Ateny zdobyło gola zmieniając wynik spotkania z korzyścią dla siebie na 2:1. Niestety, mecz ligi greckiej stał się w dość nieoczekiwany sposób miejscem żenującego widowiska. Pomocnik Giorgos Katidis (20 l.), który był autorem bramki dającej Ateńczykom przewagę popisał się w swej euforii równie widowiskową głupotą. Wyciągnął przed trybunami kibiców sportowych prawe ramię i pozdrawiał wszystkich na podobieństwo faszystów oddających w ten sposób swoje honory. Według Narodowcy.net "pozdrowił ich rzymskim salutem". Goal.com twierdzi, że jest to "pozdrowienie w stylu nazi". Niemniej jest to na tyle kontrowersyjne okazywanie emocji, iż fatalnie odbiło się na karierze zawodnika.

Świadkowie sceny z udziałem młodego sportowca wyrazili swoje oburzenie. Greccy kibice, dziennikarze i działacze piłkarscy odnieśli się wobec tego zachowania z pełną dezaprobatą. Nie był to gest podyktowany wzorem starożytnych olimpijczyków za czym Katidis został natychmiast ukarany przez Grecki Związek Piłki Nożnej (Elliniki Podosfairiki Omospondia, EPO). Były już pomocnik AEK nie ma odtąd prawa gry w greckiej reprezentacji piłkarskiej. Wzbudził w mediach wielce nieprzychylną atmosferę wobec swojej osoby.

Giorgos Katidis wikipedia/CC3.0 / Fot. Catherine Kõrtsmik Giorgos Katidis zamieścił usprawiedliwiające wpisy na Twitterze: "Nie jestem w żaden sposób rasistą. Nienawidzę faszyzmu." Starał się wytłumaczyć mówiąc, że "nie wiedział jakie będą konsekwencje jego gestu". Lekkomyślność nie została uznana za wystarczającą okoliczność łagodzącą. EPO zajęło dzisiaj oficjalnie swoje stanowisko oznajmiając, iż postawa młodego piłkarza jest "wyjątkowo obraźliwa dla wszystkich ofiar nazistowskiej przemocy", co przytacza France24. Dożywotnie wykluczenie z piłkarskiej kadry Grecji stało się dla Katidisa faktem. Klub z Aten może zostać ukarany za zachowanie swojego zawodnika.

W Grecji Katidis uważany był za wyjątkowy talent piłkarski. Dał się poznać jako kapitan greckiej kadry młodzieżowej. Trener AEK Ateny stara się tłumaczyć kompromitujący wybryk swego podopiecznego: "Pewnie zobaczył ten gest gdzieś w Roger Guerreiro spogląda z niejakim zdumieniem na klubowego kolegę z AEK, Giorgosa Katidisa Pelasgiablogspot/CC3.0 / Fot. Axel Clausinternecie i powtórzył go nie wiedząc, czym on jest."

Polskim akcentem w całym tym niesmacznym zamieszaniu było zaskoczenie klubowego kolegi Katidisa, którym jest Roger Guerreiro. Cała sytuacja wydarzyła się w jego bezpośredniej obecności.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.