Facebook Google+ Twitter

Grecki pomysł o referendum grozi światową katastrofą finansową

Premier Grecji Jeorios Papandreu ogłosił, że w sprawie przyjęcia drugiego pakietu pomocy przeprowadzi referendum. Dzisiaj w nocy poparł go rząd. W Eurolandzie decyzja ta wywołała zdumienie i irytację, gdyż ewentualne odrzucenie planu ratunkowego oznacza bankructwo Grecji i nieobliczalne skutki dla rynków finansowych.

 / Fot. EPA/BENOIT DOPAGNEPrzypomnijmy, 27 października na szczycie w Brukseli uzgodniono redukcję długu Grecji o 100 mld euro oraz pomoc w wysokości 130 mld euro. W zamian rząd grecki zobowiązał się do wprowadzenia planu oszczędnościowego.
Niespodziewanie dla wszystkich, 31 października premier Papandreu ogłosił, że w tej sprawie przeprowadzi referendum, a dzisiejszej nocy pomysł ten poparł cały rząd. Poparł też wniosek premiera, by w piątek przeprowadzić w parlamencie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

W wydanym komunikacie Papandreu oświadczył: "Referendum da jasny mandat, a także będzie klarownym sygnałem zarówno w kraju, jak i poza granicami Grecji, w sprawie naszego europejskiego zaangażowania i naszej przynależności do euro" - cytuje interia.pl za PAP. Dodał też, że musi podejmować decyzje, w których demokracja będzie ważniejsza od apetytu rynków finansowych.

Decyzja greckiego rządu wywołała u zachodnich partnerów zaskoczenie, a nawet wściekłość. Zareagowały też na nią natychmiast rynki finansowe. Wszystkie indeksy giełdowe gwałtownie poszybowały w dół. Zaniepokojenie wyraziły również Stany Zjednoczone. Ewentualne odrzucenie w referendum pakietu pomocowego oznacza bowiem bankructwo Grecji i nieprzewidywalne skutki dla rynków finansowych. A "nie" w referendum jest bardzo prawdopodobne, gdyż wg sondaży, 60 proc. Greków jest przeciwnych reformom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

U nas nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji. Władze Grecji zrobiły odważny krok z tym referendum. Przecież doskonale wiedzą pod jaką presją muszą działać. Serwilizm naszych polityków jest tak ogromny, że żadna opcja polityczna chyba nie zaproponowałaby takiego rozwiązania...

Osobiście uważam ten pomysł z referendum za idiotyczny, ponieważ władze bojąc się rozwścieczonego ludu chcą zgrabnie zwalić na... lud. Przecież jeżeli dojdzie do głosowania, to postawią durne pytanie: chcesz mieć gorzej, czy wychodzimy z UE? Wynik wydaje się wtedy przesądzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grecy, tak jak każdy inny naród, mają niezbywalne prawo do decydowania o własnym losie. To nie polityczni klakierzy, sterowani przez rynki finansowe, powinni decydować o losie obywateli tego kraju, lecz wyłącznie oni sami. To groteskowe, że oficjalne media oburzają się na pomysły rządu, aby o drastycznych reformach społecznych, zadecydowali Grecy w obywatelskim referendum. Z tą podobną sytuacją mamy do czynienia również w Polsce. Oficjalne media bez względu na to, czy są to media publiczne czy też prywatne, odmawiają Grekom prawa do korzystania z demokracji. Jestem zdecydowanie przeciwny temu, aby o losie a często i życiu całych społeczeństw decydowały rynki finansowe!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 02.11.2011 12:39

jaki kraj był na krawędzi bankructwa przed wstąpieniem do Unii?,lepiej niech ta mafia kontrolowana przez żydów się rozpadnie a razem z nią Belgia,która jest reanimowana za unijne pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.