Facebook Google+ Twitter

Grecki terrorysta z 17N wciąż "na przepustce"; ogłosił manifest

Członek terrorystycznej organizacji 17N opublikował w sieci swój manifest. Christodoulos Xiros nie powrócił z więziennej przepustki. Odbywał karę sześciokrotnego dożywocia za swoją wcześniejszą działalność.

Christodoulos Xiros, członek greckiej organizacji terrorystycznej 17 Listopada (17N); fimes; licencja: CC3.0 / Fot. fimes.grGrecki terrorysta z organizacji 17 Listopada (17N) wciąż nieuchwytny, ale objawił swoje przesłanie zamieszczając w sieci video. Christodoulos Xiros pod koniec grudnia opuścił słynne więzienie Korydallos, by skorzystać z noworocznej przepustki. Powrócić miał 7 stycznia. Przepadł jak kamień w wodę. Co ciekawe, przepustkowicz odbywał karę sześciokrotnego dożywocia oraz 25 lat pozbawienia wolności. Lista jego przewin, to sześć morderstw, zamachy bombowe i napady. Xiros postanowił kontynuować walkę o czym raczył powiadomić szerzej.

Manifest Xirosa opublikowano w athens.indymedia i utrzymany jest w tonacji nie odbiegającej od nadrzędnej dla 17N ideologii. Zapatrywania w duchu nauk marksistowskich rozpoczynają się poezją zwiastującą nowy czas romantycznych rewolucjonistów. Xiros na tle portretów bojowników greckiego ruchu oporu i Che Guevary sławi wierszem Rigasa Feraiosa. "Thourios" XVIII-wiecznego greckiego twórcy i obrońcy niepodległości jest "Pieśnią bitewną"; fragment: "Lepiej przeżyć godzinę jako wolny człowiek, niż znosić czterdzieści lat niewoli."

Christodoulos Xiros zdaje się być rozgniewany obecnym stanem rzeczy w swoim kraju. Ma dość marazmu: "Demokracja od dawna jest martwa, a aborcyjny płód, który pozostał jest tak jawnie faszystowski, że wystają z niego ramiona swastyki." Proces resocjalizacji nie wpłynął na jego optykę światopoglądową: "Więcej nas nie nabierzecie. Nie uratuje was kolejne Dachau, które macie w planach, a tym bardziej armie najemników. Cokolwiek zrobicie, rzeka gniewu będzie dalej wzbierać, aż się w niej utopicie!" Jest zdeterminowany i nie szuka kompromisów: "Gdybyśmy kiedykolwiek spotkali się ponownie, na co nie liczę (i wy też nie powinniście), lepiej mnie od razu zabijcie. Ponieważ, gdy znów stanę się jeńcem, bez wątpienia raz jeszcze ucieknę, żeby walczyć do samego końca."

Ten niebezpieczny człowiek nie chce by jego kraj poddał się amerykanizacji, jak też kapitałom niemieckim; państwo greckie "bez Wehrmachtu" i obcej dominacji to podstawa jego odezwy. W kontekście głośnego ostatnio skandalu korupcyjnego w greckim ministerstwie obrony jest to głos intensyfikujący niepokój w Atenach. W całym swoim manifeście jawi się gorliwy ideowiec, który zrównuje z ziemią wszystko co stoi na jego drodze. Zapowiedzi ataków można uważać za realne zagrożenie.

17 Listopada to organizacja, która w latach 1975 - 2000 przyczyniła się do śmierci co najmniej 23 osób. 17 listopada 1973r. wojsko spacyfikowało wystąpienie studenckie w którym wyrażano niezadowolenie z kierunku rozwoju państwa, m.in. manipulowanie władzą oficjalną przez zagranicznych businessmanów. W czasie swojej krwawej aktywności przeprowadzili szereg udanych akcji, w tym zamach na agenta CIA, Richarda Welcha, zamach na greckiego szefa policji Evangelosa Malliosa, zamach na wiceszefa oddziałów prewencyjnych greckiej policji Pantelis Petrou, zamach na zastępcę szefa amerykańskiej misji wojskowej w Grecji George Tsantesa i wiele innych.

Póki co, Xiros jest gorączkowo poszukiwany przez policję i służby. Znamienne dla całej tej sprawy jest nastawienie greckiego więziennictwa. Liberalne podejście do najtrudniejszych przypadków zdaje się być podyktowane katastrofalnym stanem budżetu państwa.
źródła: euronews, grecja_w_ogniu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.