Facebook Google+ Twitter

Greckie wakacje. O kryzysie w ojczyźnie filozofów

Rząd Grecji zdecydował się na wcielenie w życie reform, co uratować ma grecką gospodarkę przed bankructwem. Czy jednak kroki przedsięwzięte przez greckich polityków nie zostały podjęte za późno?

 / Fot. EPA/ARNO BURGIUlica, Rząd, MFW, czy może EBC? Kto kontroluje sytuację w Grecji? Ateńskie ulice stały się w ciągu ostatnich dni polem bitwy. Wsparcie dla Grecji płynie zewsząd. Natomiast grecka ulica wydaje się z tego powodu zbytnio zadowolona. Patrząc z perspektywy Polski, przecieramy oczy ze zdumienia. Czy jednak bankructwo Grecji byłoby wielką tragedią dla światowej gospodarki?
W mojej ocenie Grecja stała się polem bitwy w odwiecznym konflikcie socjalistów z liberałami. Jako zadeklarowany liberał, ubolewam że „oddaliśmy” tak łatwo pole socjalistom. To czego podjął się Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska jest w rezultacie reanimowaniem nieboszczyka. Wartość pomocy dla Grecji to 110 mld EUR przyznanej w ubiegłym roku oraz deklaracja przyznania 100 mld EUR w ramach kolejnej pożyczki. Kwota niebotyczna z polskiego punktu widzenia. Co jednak się stanie, gdy te środki napłyną do Grecji? Czy pozwoli to uzdrowić grecką gospodarkę? Otóż ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie.

Grecja nie chce pomocy. Nikt też nie chce Grecji pomagać. Pomoc Grecji w tej chwili to walka o życie banków w Niemczech i Francji. Jednak gdyby nie było strefy euro, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, to śmiem wysnuć tezę, że do kryzysu greckiego by nie doszło. Skąd taki śmiały wniosek? Gdyby nie wielkie instytucje międzynarodowe jak EBC czy MFW, jedynymi instytucjami, które zostałyby oszukane przez Grecję to komercyjne banki. Każdy z nas ma z nimi do czynienia na co dzień. Normalny człowiek, o normalnych dochodach ma ogromne problemy z otrzymaniem kredytu. Grecka gospodarka, byłaby takim właśnie klientem dla banku (czy konsorcjum banków). Może byłby to klient opalony, wyglądający atrakcyjnie, jednak z punktu widzenia banku komercyjnego, byłby to klient zupełnie bez przyszłości. W przypadku braku pomocy z zewnątrz dla Grecji, kraj ten skazany na siebie, pogrążyłby się w chaosie. Wówczas choroba grecka zostałaby tylko i wyłącznie w obrębie Grecji. Potomkowie Arystotelesa i Platona, musieliby poradzić sobie z kryzysem sami.

Walka z kryzysem, byłaby z pewnością dla Greków bardzo trudna i bolesna. Jednak wydaje mi się, że ładunek edukacyjny i wychowawczy, który płynąłby z tej lekcji, byłby dla Greków nieoceniony. Nie chciałbym się teraz ubierać w szaty bezdusznego liberała. Jednak spójrzmy na przypadek Polski w latach 1989 – 1991. Wówczas byliśmy zostawieni sami sobie i lekcję odrobiliśmy na 4 z minusem. Stąd też przez pierwsze fale kryzysu finansowego przeszliśmy suchą nogą. Miejmy nadzieję, że w kolejnych falach kryzysu, również pozostaniemy zieloną wyspą.

Całym sercem jestem z Grekami. To piękny kraj. Kolebka europejskiej cywilizacji. Jednak ratując Grecję, po prostu zdemoralizujemy do reszty ten kraj. Miejmy nadzieję, że wraz z Grecją na dno, pójdą najsłabsze europejskie banki, co pozwoli oczyścić rynek finansowy ze słabych graczy. Po każdym kryzysie zawsze przychodzi wybicie. Wierzę, że i Grekom się uda. Kilka lat wyrzeczeń i trudności może sprawić, że w przyszłości okażą się lokomotywą gospodarczą Europy. Już teraz przecież widać jak na dłoni, że Grecy to przedsiębiorczy naród, wystarczy spojrzeć choćby na greckie inwestycje w Polsce. Bądźmy spokojni o Grecję, a jeśli chcemy jej pomóc, pozwólmy jej upaść, a później powstać z kolan. Przyniesie to korzyść zarówno Grecji, jak i całej gospodarce europejskiej. Chociaż tak trudno teraz w to uwierzyć…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

re
  • re
  • 03.07.2011 17:49

Greccy "filozofowie"zamiast stąpać mocna po ziemi,gapili sie w gwiazdy uprawiając finansową sofistykę.Na własne życzenie wpadli do gospodarczej studni.Niech się owi"myśliciele"cieszę,że Europa podała im rękę,bo jak amen w pacierzu;karki by im przetracono;i to dosłownie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.