Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2400 miejsce

Grecy przywitali Angelę Merkel kamieniami i butelkami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w Atenach z greckim premierem Antonisem Samarasem. Mieszkańcy pogrążonej w kryzysie Grecji powitali ją kamieniami i butelkami.

 / Fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZIAngela Merkel skoczyła w samą gardziel płonącej i walczącej ulicy greckich Aten. Kanclerz Niemiec przebyła z wizytą do Grecji, aby dodać otuchy zdruzgotanym kryzysem i recesją ludziom i obiecać pomoc finansową, dla wsparcia reform greckiej służby zdrowia i administracji regionalnej.

Po dzisiejszych rozmowach dyplomatycznych z greckim premierem, Antonisem Samarasem, kanclerz Merkel powiedziała, że chodzi o rozbudowę administracji regionalnej i o udoskonalenie zarządzania służbą zdrowia. W związku z tym sfinansowane zostaną dwa znajdujące się pod niemieckim nadzorem projekty unijne, które opiewają łącznie na kwotę 30 mln euro. Ponadto pani kanclerz złożyła deklarację o wsparciu dla walki o utrzymanie Grecji w strefie euro.

Jej słowa tchnęły optymizmem i nadzieją, kiedy mówiła: "Życzę sobie, aby Grecja pozostała w strefie euro", dodając z nutą mobilizacji, iż wszyscy ci, którzy teraz dokonują w Grecji szczególnych wysiłków, powinni również "zebrać owoce swej pracy" - podaje serwis gazetaprawna.pl.

Dodała również, że "droga jeszcze się nie skończyła, ale zrobiono wiele ważnych kroków". Wyraziła jednocześnie przekonanie, że proces greckich reform przyniesie rychło dalsze osiągnięcia.

Zdaniem komentatorów trudno liczyć na to, że obietnice kanclerz Merkel zadowolą Greków. Przywitali ją zresztą demonstracjami, kamieniami i butelkami, bynajmniej nie z grecką oliwą z oliwek, ale raczej z benzyną (według agencji Reuters). Raczej, bo cała sprawa z demonstracjami i wybuchami gniewu na ulicach Aten, jest ukrywana przez władze.

Centrum Aten od rana było spokojne i opustoszałe. Rejony wokół ambasady Niemiec i rządowych gmachów strzegą zastępy policji. Mimo wszystko, około południa w centrum miasta zaczęli zbierać się demonstranci. Wielu niosło przygotowane specjalnie na wizytę flagi i transparenty, które głosiły: "Nie dla IV Rzeszy!", "Precz z imperialistami". Inni manifestanci nieśli tablice z przekreśloną niemiecką swastyką, aby wyrazić w ten sposób protest przeciwko wizycie kanclerz Niemiec, odczytywanej jako gest poparcia dla koalicyjnego rządu Grecji.

Zrobiło się bardzo gorąco, policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego i granatów hukowych. Według mediów, w większości pokojową manifestację zakłóciła awanturnicza grupa, która rzucała kamieniami w funkcjonariuszy. Tysiące Greków zignorowało zakaz odbywania manifestacji i przemarszów pod parlament. Narażając się na szykany, buntownicy przemaszerowali pod parlament, aby wyrazić swój sprzeciw wobec wizyty kanclerz Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu Niemcy największy płatnik do unijnej kasy a oni ......udają Greka :)
Żyli dostatnio cudzym kosztem . Pora oszczędzać i brać się za robotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Elżbieta Szychlińska - dodam do tego o niewidomych jeszcze parę pomysłów z Grecji. Np:
- w jednym z miast kilkuset ludzi zgłosiło, że budują sobie basen koło domu. Gdy władze użyły zdjęć satelitarnych okazało się, że basenów jest ok. 17 000...
- Grecja miała jeden z najwyższych wskaźników ludzi starszych niż 100 lat nadal znajdujących się na emeryturze. - Dopóki nie kazano się im stawić osobiście do urzędu...
- powszechną metodą "płacenia" podatków przez firmy było 4-4-2 czyli z 10 000 Euro do zapłacenia 4000 lądowało u urzędnika, 4000 zostawało u właściciela, a na podatek szło 2000.
- bardzo popularnym jest tam budowanie domów z częścią przewidzianą do niedokończenia. Taki "niedokończony" budynek nie wymaga zgłaszania i latami można mieszkać "na budowie" nie płacąc podatków...

A wydawało by się, że to my Polacy jesteśmy pomysłowi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grecy powinni być wdzięczni Angeli za to, że przez lata, mogli żyć ponad stan za pieniądze Niemców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście ZUS , PRZEPRASZAM .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilkadziesiąt tysięcy Greków było na rentach z powodu utraty wzroku . Jeden z urzędników zauważył , że podopieczny instytucji coś na wzór naszego ZUZ -u prowadzi restaurację i doskonale widzi . Zaczęła się weryfikacja owych rent . Renty zostały cofnięte a lekarze wystawiający wnioski mają problemy prawne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ci Grecy są nieźli, chcieli by nic nie robić i kasę brać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani kanclerz zaś zachowała sią podobnie jak Maria Antonina na wieść, że lud Paryża się burzy, żądając chleba. "Skoro nie mają chleba, to przecież mogliby jeść ciastka." - brzmiała rezolutna odpowiedź ostatniej w XVIII wioeku królowej Francji, skwpaliwie zanotowana dla potomnych przez premiera Neckera. Gdy tak się bardzo uwżanie przyglądam polityce gospodarczej i zagranicznej pani kanclerz to mam coraz mniej wątplwiości co do miejsca, do którego ona zmierza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro ja "nie mam pojęcia" - to proszę wykazać swoje i napisać coś na temat. Nie mogę się doczekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wink:

klasyczny przykład "oceny" w sprawach o których się nie ma pojęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klasyczny przykład tego jak działają ludzie. Ich ziomkowie i władze narobiły problemów, a pretensje mają do pani z Niemiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.