Facebook Google+ Twitter

Grecy strajkują przeciw oszczędnościom w sektorze publicznym

W środę 18 września rozpoczął się w Grecji strajk generalny pracowników sektora publicznego. Protesty zatrudnionych w oświacie, służbie zdrowia i transporcie rozpoczęły się już w poniedziałek i potrwają do jutra.

 / Fot. Michal ReiterW środę około południa rozpoczęły się uliczne demonstracje pod hasłem: "Nieustająca walka przeciw polityce oszczędnościowej” - podaje PAP.

To główny powód protestów, mających na celu nakłonienie rządu do wycofania się z reform oszczędnościowych narzuconych przez pożyczkodawców Grecji: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Euroland i Europejski Bank Centralny. Oczekują oni także wprowadzenia przez greckie władze podwyżki podatków oraz cięć wynagrodzeń i emerytur osób pracujących w sektorze budżetowym.

W środę zamknięte zostały szkoły i sądy. W szpitalach przyjmowane były tylko nagłe wypadki. Od 8 do 11 nie nadawano w mediach programów informacyjnych. Przez cztery godziny nie kursowały też pociągi.

Protest nie wpłynął natomiast na funkcjonowanie banków, hoteli i taksówek. Normalnie pływały też promy pomiędzy greckimi wyspami.

Od poniedziałku strajkują nauczyciele szkół średnich i szkolni ochroniarze sprzeciwiający się wprowadzeniu w życie tzw. planu mobilności, zakładającego zwolnienia lub przenosiny do szkół w innych miastach w kraju. Programem do końca roku ma zostać objętych 25 tys. pracowników sektora publicznego.

We wtorek do protestujących dołączyli wykładowcy akademiccy, pracownicy kas emerytalnych i kas chorych oraz urzędów pośrednictwa pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.