Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17566 miejsce

Greenpeace odkrył nielegalne wysypiska elektrośmieci w Afryce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 22:44

Tysiące ton elektronicznych śmieci pochodzących z Unii Europejskiej jest nielegalnie składowanych w Afryce. Wykazało to specjalne śledztwo przeprowadzone przez Greenpeace i brytyjskie media. Stare telewizory czy komputery sprzedawane są pośrednikom jako sprzęt używany, ale działający - pisze w raporcie Greenpeace.

"W rzeczywistości są to elektrośmieci, bezprawnie wywożone do krajów takich jak Nigeria, Ghana czy Senegal" - podkreśla rzeczniczka organizacji Iza Kruszewska. Miejsce składowania odkryto po niedługim śledztwie. Aktywiści Greenpeace do używanego telewizora włożyli nadajnik. Dzięki temu ustalono, że zepsute urządzenie zostało wywiezione z Wielkiej Brytanii i nielegalnie wyrzucone na wysypisko w Nigerii.

Raport nie precyzuje, z których krajów pochodzą elektrośmieci, ale zdaniem Greenpeace na urządzeniach wywożonych do Afryki widnieją napisy w wielu językach. Ilość nielegalnie eksportowanego sprzętu z samej Wielkiej Brytanii szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy ton rocznie.

W tworzeniu raportu organizacji Greenpeace pomagał brytyjski dziennik "The Independent" oraz informacyjna stacja telewizyjna Sky News.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.