Facebook Google+ Twitter

Greenpeace protestuje na jednym z kominów Elektrowni Turów

Aktywiści Greenpeace z kilku krajów wspięli się nad ranem, w poniedziałek 19 marca, na komin elektrowni w Bogatyni. Rozwieszają olbrzymi transparent: "węgiel + drewno to nie zielona energia".

 / Fot. Bogatynia.Naszemiasto.plDziałacze z Polski, Czech, Słowacji, Austrii i Niemiec wieszają w Bogatyni olbrzymi transparent wielkości ok. 10 na 40 metrów. Kilkunastu uczestników protestu wspięło się na komin, zaś pozostali są zatrzymani przez ochronę elektrowni.

Greenpeace chce w ten sposób zwrócić uwagę na "skandaliczny proceder" spalania biomasy razem z węglem. Cytowany przez serwis Gazeta.pl rzecznik Greenpeace, Jacek Winiarski, stwierdził: "Tymczasem według polskiego prawa metoda ta, zwana współspalaniem biomasy, jest niesłusznie uznawana za ekologiczny sposób produkowania energii i w związku z tym wspierana finansowo w ramach tzw. zielonych certyfikatów". Aktywiści starają się apelować do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, którego resort pracuje nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Czytaj więcej w serwisie Bogatynia NaszeMiasto.pl

Greenpeace przypomina, że tylko w roku 2010 Lasy Państwowe sprzedały ok. 4,5 mln metrów sześciennych drewna. Około 80 proc. biomasy wykorzystywanej w "skandalicznym procederze" pochodzi z lasów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Co2 w atmosferze jest najmniej. Teraz zaczynają mówić, że będzie epoka lodowcowa. Rocznie na ocieplenie idzie 10 miliardów dolarów, a tylko 6 wydają amerykanie. Wydają pieniądze na coś czego nie ma i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednak nie jest prawdą ,że nas nie stać na inne technologie, niż tradycyjne fedrowanie i spalanie na powierzchni węgla. Te technologie są dostępne brakuje tylko woli politycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arciszewski , Pana komentarz z godz. 20:53 dnia wczorajszego jest niezwykle trafny. Mówi to zielony ufoludek !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obłędnym pomysłem jest spalanie drewna w kotłach elektrowni, przystosowanych do węgla.
Ile trzeba spalić paliwa do samochodów ( emitując CO2) aby nawieść potrzebną ilość biomasy z odległych krańców Polski ? Koszty transportu - nikt tego nie liczy ?
Biomasa jest w warunkach Polski dobrym rozwiązaniem na energię odnawialną , tylko że :
Wykorzystywać należy ją blisko źródła występowania, czyli tam gdzie dużo lasów i często mało przemysłu.

W internecie jest dużo przykładów zapaleńców którzy w garażu zbudowali w oparciu o silniki spalinowe generatory do produkcji prądu z drewna .
Co zatem stoi na przeszkodzie aby wykorzystywać drewno ?

Jest nią obecna polityka rządu w tym W. Pawlaka, który przyjął wyśrubowane normy pyłów. Instalacje usuwające pyły są niezwykle kosztowne , przewyższające kilkakrotnie cenę zestawu do produkcji prądu.
Na to jednak nie porwie się największy z zapaleńców.

Pozostaje prowadzanie starych wiatraków z Niemiec ( jako synonimu ekologii) , które są w warunkach Polskich mało wydajne oraz spalanie drewna w elektrowniach.

Niestety na to tylko nas stać , w końcu każdy z nas popłaca do tego interesu kupując kolejną kW/h prądu .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zby
  • Zby
  • 20.03.2012 10:14

Proponuję wzmocnić oddział ortopedii w szpitalu w Bogatyni, a najlepiej otworzyć oddział komercyjny. I niech się wspinają...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 20.03.2012 07:03

Co prawda to prawda pani Beato. Lasów szkoda, wiatraki to pomysł neandertalczyków, słońce pozasłaniać panelami jak kraj długi i szeroki - też głupota (brukselska, bo oni tam za tęgich łbów nie mają przez tą margarynę). Pozostaje atom, ale... Przeciwko ludziom nie można nic. Gdyby na ten temat któryś z naszych fizyków chciał więcej i konkretniej nam powiedzieć, zwłaszcza o kosztach importu toru, plutonu, uranu, o nowoczesnych reaktorach i zabezpieczeniach to może udałoby się, nie wiem. Ale wszystko u nas ściśle tajne jak u ruskich. Strach ma wielkie oczy. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jack Mac Lase
  • Jack Mac Lase
  • 20.03.2012 00:32

To na ten komin w Bogatyni to kazdy ot tak moze sie wspiac? Zadnej policji, ochrony, kolegium? Super, to moze zrobic tam jakies centrum wspinaczkowe. Ja otworze tam sklep ze sprzetem alpinistycznym i poradnikami wspinaczkowymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam sobie kolego wystawiłeś cenzurkę (w loginie)....

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ludzie sponsorowani przez lobby zielonego biznesu, np. tych wszystkich wielkich producentów elektrowni wiatrowych np.Danii, którzy wkurzeni, że Polska nie zgadza się na bycie kopaną w dupsko przez durna politykę Unii. Póki co nie stać nas na przestawienie się na inne źródła energii (potrzeba na to czasu i wielkich pieniędzy) a Unia nie zamierza nam pomagać, tylko chce doprowadzić. do płacenia przez Polskę wielkich kosztów z tytułu wydumanych teorii o globalnym ociepleniu . Nie damy sie tym Zielonym ufoludkom !!!!!

Niech siedzą cały rok na tym kominie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak późno? Szkoda, że nie protestowali w Zimę, kiedy były -25 stopniowe mrozy. Wtedy to im nie przeszkadzało!? Jeżeli są możliwe ekologiczne rozwiązania i źródła energii - niech będą one wykorzystywane. Np. Niedaleko Suwałk jest kilka wiatraków ;] Jednak jeden manifest Greenpeace rewolucji nie uczyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.