Facebook Google+ Twitter

Greenpeace przeciw GMO

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-10-08 12:47

Kilkunastometrowy transparent "Zakazać upraw GMO" przez kilka godzin wisiał na budynku Ministerstwa Rolnictwa. Zawieszenie baneru okraszonego rysunkiem olbrzymiej kukurydzy stylizowanej na postać z filmów grozy było finałem akcji przeprowadzonej przez Greenpeace Polska. Ekolodzy nie chcą na terenie Polski upraw kukurydzy modyfikowanej genetycznie.

Greenpeace protestuje w Warszawie / Fot. PAP - Odnaleźliśmy nielegalną uprawę kukurydzy MON 810 pod Raciborzem. Takich pól jest więcej i nikt nie ma nad nimi kontroli - mówi "Polsce" Łukasz Supergran, koordynator kampanii Stop GMO. Aktywiści chcą zmusić rząd do wprowadzenia zakazu upraw tej odmiany kukurydzy - Nasz kraj musi być wolny od GMO - dodaje Supergran.

Jednym z argumentów zielonych jest wprowadzenie zakazu uprawy MON 810 przez sześć państw Unii Europejskiej, m.in. Niemcy. Regulacje unijne dopuszczają możliwość wysiewu roślin GMO, ale w polskim prawodawstwie obowiązuje zakaz handlu takimi roślinami. Prace nad ustawą regulującą hodowlę i sprzedaż GMO w Polsce trwają od czterech lat. Greenpeace żąda ich przyśpieszenia.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że GMO ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zagraża również ludziom - zaznacza Supergran.

Zupełnie innego zdania są naukowcy. Według dr hab. Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego argumenty ekologów o szkodliwości tego typu upraw dla ludzi, zwierząt i środowiska nie mają żadnych podstaw naukowych. - GMO są drobiazgowo badane, niemal jak leki. Są naprawdę bezpieczne. Opór wynika raczej z poglądów ideologicznych niż z uzasadnień badawczych. Bycie przeciw GMO jest światopoglądem - podkreśla w rozmowie z "Polską" Golik.

Akcja ekologów była doskonale zorganizowana. Kilkunastu aktywistów bez problemu opanowało front siedziby ministerstwa. Ok. godz. 12.30 dwuosobową delegację protestujących na spotkanie zaprosił wiceminister Marian Zalewski, odpowiedzialny w ministerstwie za prace nad ustawą o GMO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.