Facebook Google+ Twitter

Greenpeace przeciw toksycznym bandytom

Greenpeace zatrzymał na Bałtyku statek, który w ubiegłym miesiącu doprowadził do masowego zatrucia substancjami toksycznymi mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej.

mat. prasoweAktywiści Greenpeace blokują od wczoraj w porcie Padiski w Estonii statek Probo Koala przewożący toksyczne odpady. Wczoraj o godzinie 17 statek Greenpeace Arctic Sunrise z aktywistami z kilku krajów europejskich, w tym Polski, podpłynął na odległość ok. 100 metrów do Probo Koala i zablokował mu skutecznie możliwość wyjścia z portu. Aktywiści wymalowali na jego burcie napis „EU Toxic Crime Scene” (UE sceną dla toksycznej przestępczości). O godzinie 18 ekolodzy rzucili kotwicę i rozwinęli wielki transparent z napisem "Toxic Trade Kills” (Toksyczny Handel Zabija). Po wycofaniu się na noc, od rana znowu zablokowano statek. Władze portu na razie nie reagują.

Ponad miesiąc temu Probo Koala pozbył się toksycznych odpadów w Abidjan na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Brak kontroli podczas rozładunku spowodował śmierć siedmiu osób, a 44 tysiące trafiło do szpitala. W całym kraju wybuchła panika, rząd podał się do dymisji.

- To niewiarygodne, że po spowodowaniu śmierci siedmiu osób i zatruciu tysięcy innych, władze zezwoliły, aby ten statek kontynuował rejs bez żadnych przeszkód mówi Helen Perivier, koordynator kampanii przeciw substancjom toksycznym Greenpeace International. - Taka ignorancja po prostu nie może mieć miejsca. Jeśli załoga statku, jego właściciele i armatorzy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, nic nie będzie w stanie powstrzymać ich przed kontynuowaniem śmiercionośnego procederu - dodaje Perivier.

Greenpeace żąda od władz Estonii oraz Komisji Europejskiej natychmiastowego zatrzymania statku do momentu ostatecznego zakończenia śledztwa w sprawie nielegalnego składowania odpadów w Abidjan i postawienia przed sądem winnych. Komisja powinna także złożyć doniesienie do prokuratur krajów członkowskich, zwłaszcza Holandii i Estonii, aby rozpoczęły postępowanie karne.

- Przypadek Probo Koala pokazuje, jak nieskuteczne są przepisy chroniące przed nielegalnym handlem odpadami na świecie. Musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii, by nic takiego nie mogło wydarzyć się po raz kolejny - mówi Łukasz Supergan, koordynator kampanii przeciw substancjom toksycznym Greenpeace Polska.

Więcej informacji o przestępczej działalności Prabo Koala tutaj:

http://www.greenpeace.org/raw/content/poland/press-centre/copy-of-dokumenty-i-raporty/odpady-toksyczne-z-europy-zrzu.pdf

Autor jest rzecznikiem prasowym Greenpeace Polska

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cieszę się iż piszesz o tak powaznym zagrozeniu pozatym wiem że o tym piszesz i dam punkt pozatym zapraszam do komętowania moich artykółów i ich oceniania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby zatruli się Amerykanie albo Japoni, to byłby skandal i dochodzenie. A Iworzy z Iworii? Któż by na nich zwracał uwagę? Niestety, świat podzielony jest na klasy lepsze i gorsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.