Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23836 miejsce

Greenpeace przejął gabinet prezesa PGE

Dziś rano, dyrektor polskiego oddziału Greenpeace Maciej Muskat, wraz z czwórką aktywistów, na kilka godzin, przejął siedzibę prezesa Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Krzysztofa Kiliana.

Dyrektor Greenpeace Polska - Maciej Muskat, po przejęciu gabinetu prezesa PGE Krzysztofa Kiliana. / Fot. GreenpeaceEkolodzy, w biurze prezesa nagrali przekaz, w którym przypomnieli o tym, że emisje zanieczyszczeń przemysłowych z elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE w samym tylko 2010 roku spowodowały blisko 2000 przedwczesnych zgonów. Jednocześnie ekolodzy wezwali koncern do zmiany strategii inwestycyjnej, tak by natychmiast zrezygnował z nowych inwestycji węglowych oraz stopniowo wycofał się ze spalania węgla na rzecz szeroko zakrojonych inwestycji w odnawialne źródła energii, m.in. morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

„Spalanie węgla wiąże się z emisją zanieczyszczeń, które powodują tysiące przedwczesnych zgonów rocznie. Tymczasem produkcja energii nie musi odbywać się w tak szkodliwy dla ludzi sposób. Nadszedł czas, by PGE wybrała, którą drogą pójdzie w przyszłości - nowych inwestycji opartych o węgiel, ze szkodą dla zdrowia ludzi i budżetu państwa, czy drogą energii odnawialnej, jedynej która zapewni Polakom miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne”
– mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska

Początkiem czerwca, Greenpeace opublikował ekspercki raport „Węgiel zabija. Analiza kosztów zdrowotnych emisji zanieczyszczeń z polskiego sektora energetycznego”[1], opierający się na wynikach badań zespołu naukowców z Instytutu Ekonomii Energetyki i Racjonalnego Wykorzystania Energii na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Jednocześnie aktywiści Greenpeace przeprowadzili szereg akcji, podczas których zwracali uwagę na szkodliwość emisji z elektrowni należących do PGE. Koncern do tej pory nie ustosunkował się do zarzutów. Dlatego, w trakcie tymczasowego zastąpienia prezesa PGE przez dyrektora Greenpeace Macieja Muskata, aktywiści pojawili się również przed wejściem do siedziby PGE z transparentem na którym znajdowały się przeprosiny, które według ekologów, koncern PGE winny jest wszystkim ofiarom zanieczyszczeń emitowanych przez PGE: „Spalając węgiel w ciągu roku zabiliśmy blisko 2000 osób. Przepraszamy.”

„Ekspercki raport o kosztach zdrowotnych emisji z polskiego sektora energetycznego nie pozostawia złudzeń. Spółka PGE jest najgorszym trucicielem wśród wszystkich koncernów energetycznych w całej Unii Europejskiej. Emisje z należących do niej elektrowni i elektrociepłowni węglowych, spowodowały w 2010r. blisko 2000 przedwczesnych zgonów. Tymczasem firma chowa głowę w piasek i ignoruje te fakty. To niedopuszczalne. Obywatele mają prawo wiedzieć jakie kroki zamierza podjąć spółka skarbu państwa by zmniejszyć emisje toksycznych substancji” – dodaje Maciej Muskat.

Greenpeace apeluje do PGE S.A. o rezygnację z budowy nowych bloków i elektrowni węglowych (m.in. w Gubinie, Turowie i Opolu) oraz o jak najszybsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł w bilansie produkcji energii, tak by zminimalizować wpływ produkcji energii na zdrowie i życie ludzi. Pod apelem Greenpeace można podpisać się na stronie:
www.StopTruciu.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Kochani aktywiści z Greenpeace! Stop truciu - ok! Wskażcie zatem najlepsze rozwiązania odnawialnych źródeł energii dotyczących polskich uwarunkowań, które jednocześnie są korzystne dla naszego środowiska i krajobrazu. Nie mówcie jedynie o farmach wiatrowych, gdyż zabraknie Wam argumentów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co zrobimy z naszym węglem ?
Niech jadą do Chin i USA , tam to się emituje najwięcej zanieczyszczeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zajrzyjcie na stronę organizacji Greenpeace. To już nie są aktywiści, to środowisko lobbystyczne nie mające wiele wspólnego z ochroną środowiska.
A co jest szokujące na stronie? Informacje o trucicielach j jednoczesne wspinanie się na kominy uwieńczone jakże fantastyczną fotą - bez ochrony dróg oddechowych :) Cóż za obłuda, przepleciona na dodatek z brakiem odpowiedzialności za własny stan zdrowia. A może to męczennicy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koleguję się z profesorem od ochrony środowiska, mój syn jest fundraiserem w Greenpeace, interesuje mnie historia powszechan, która wspomina o ociepleniach nie wynikających z faktu, że ludzie coś spalają...
Duby smalaone... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Macieju Muskat mnie ciekawi czy zna pan nazwiska tych 2000 osób które zmarły na wskutek działalności PGE i innych firm energetycznych to jedno a następnie co pan proponuje Polsce w zamian za energię z węgla i co pan zrobi z kopalniami i przemysłem związanym ściśle z wydobyciem węgla w Polsce a w szczególności czy jest pan w stanie zatrudnić wszystkich ludzi którzy utracą pracę na te i wiele innych pytań pan Muskat nigdy nie odpowie gdyż on i jego organizacja to tylko umieją jedno jak szantażem wydoić od państwa pieniądze dla siebie moim skromnym zdaniem organizacja Pana Muskata ociera się o terroryzm i szkodzi państwu oraz wielu przedsiębiorstwom i firmom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.