Facebook Google+ Twitter

Greenpeace zwraca się do Unii w celu zwiększenia ochrony Puszczy Białowieskiej

Ścisła ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej istniała od XVI wieku. Na początku XX wieku ochrony zaniechano. Masowa wycinka drzew spowodowała, że Puszcza przypomina podziurawiony ser szwajcarski. Teraz problemem zajmie się Unia Europejska.

fragmenty ścisłego rezerwatu / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Puszcza_bia%C5%82owieska_fragmenty_rezerwatu_%C5%9Bcis%C5%82ego_a12.JPGCelem działalności licznych organizacji ekologicznych takich jak: Greenpeace, WWF oraz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot jest ochrona naturalnych procesów ekologicznych i ewolucyjnych przed ingerencją człowieka.

Organizacje te zarzucają polskim władzom świadomą ignorancję i eksploatacje zagrożonych obszarów. Dodają również, że brak ochrony jest sprzeczny z prawem nałożonym na Polskę w czasie wejścia do Unii Europejskiej.

Dlaczego problem jest tak istotny?

- W Puszczy Białowieskiej zostały ostatnie fragmenty lasu pierwotnego. Jest to sytuacja unikatowa, przez co obszar jest bezcenny w skali globalnej - mówi prof. Tomasz Wesołowski, biolog lasu i Kierownik Zakładu Ekologii Ptaków z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponadto zachodzą tam naturalne procesy przyrodnicze m.in. rozkład drewna.

Nie można zapominać, że obszar ten może pochwalić się dużym bogactwem organizmów, przez co jest bezcennym laboratorium naukowym. Jednym z najbardziej zagrożonych zwierząt jest dzięcioł białogrzbietowy. Chroni go jedynie park narodowy, w rezerwatach i lasach zanotowano spadek populacji. Teraz występuje w ilości 60-90 par, żeby gatunek przeżył należy zwiększyć populację do 200-250 par. - Gatunek jest ważny dla całej Puszczy. Ginie przez źle prowadzoną przez Lasy Państwowe gospodarkę leśną - mówi Wiesław Walankiewicz, ornitolog z Akademii Podlaskiej w Siedlcach.

Działania rządu niezgodne z prawem?fragment rezerwatu ścisłego / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Puszcza_bia%C5%82owieska_fragmenty_rezerwatu_%C5%9Bcis%C5%82ego_a5.JPG

Instytucje ekologiczne obawiają się, że obowiązujące w państwach Unii Europejskiej dyrektywy: ptasia i siedliskowa nie do są końca przestrzegane. Na podstawie przyjętych przepisów, państwa członkowskie mają obowiązek m.in. ścisłej ochrony niektórych gatunków ptaków i ich siedlisk oraz innych zagrożonych zwierząt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.