108741 miejsce

Gregor Schlierenzauer wygrał 60. Turniej Czterech Skoczni

W piątek 6 stycznia mimo trudnych warunków atmosferycznych, udało się przeprowadzić ostatnią odsłonę 60. Turnieju Czterech Skoczni. W Bischofshofen wygrał Thomas Morgenstern, a w całym turnieju triumfował Gregor Schlierenzauer.

Gregor Schlierenzauer / Fot. Tadeusz Mieczynski/Creative Commons 3.060. Turniej Czterech Skoczni dobiegł końca. W ostatnim - czwartym - konkursie w Bischofshofen triumfował Thomas Morgenstern przed Andersem Bardalem i Gregorem Schlierenzauerem, który pierwszy raz w karierze wygrał cały Turniej Czterech Skoczni. Tym samym Austriacy podtrzymali znakomitą passę. W ostatnich czterech turniejach tego cyklu zwyciężali skoczkowie z tego kraju.

W ostatnim konkursie w Bischofshofen nie obyło się bez problemów. Już w czwartek z powodu silnych opadów śniegu odwołano kwalifikacje, które miały odbyć się następnego dnia przed konkursem. W piątek pogoda także "nie rozpieszczała" organizatorów, którzy robili wszystko, aby konkurs mógł się odbyć. Ostatecznie kwalifikacje całkowicie odwołano i do konkursu przystąpili wszyscy skoczkowie. Nasz kraj reprezentowało pięciu zawodników. Stefan Hula potwierdził, że jest bez formy, skacząc tylko 109 metrów. Swoich kibiców zawiódł także Piotr Żyła, który wylądował na 113. metrze, co ostatecznie dało mu dopiero 43. miejsce. Nieco lepiej wypadł Dawid Kubacki, który zastąpił Aleksandra Zniszczoła. Młody Polak skoczył 117 metrów i zajął 36. pozycję.

Więcej powodów do radości kibice w Polsce mieli po skoku Macieja Kota, który uzyskał 122,5 metra i ostatecznie zajął 28. lokatę, zdobywając kolejne punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nasz najlepszy zawodnik, Kamil Stoch, oddał skok na odległość 129 metrów i został sklasyfikowany na 9. pozycji. O sporym pechu może natomiast mówić Andreas Kofler, który miał ogromną szanse wygrać cały turniej, lecz jego skok był nieudany i Austriak zakończył zawody dopiero na 27. miejscu.

W drugiej serii skoki oddało tylko dziesięciu zawodników, po czym zadecydowano przerwać zawody, gdyż zaczął padać gęsty śnieg, który uniemożliwiał skakanie.

60. Turniej Czterech Skoczni wygrał Gregor Schlierenzauer, który wyprzedził rodaków: Thomasa Morgensterna i Andreasa Koflera, czyli całe podium dla Austriaków. Kamil Stoch turniej zakończył na 8. pozycji.