Facebook Google+ Twitter

Grekokatolicy świętują wigilię Bożego Narodzenia

6 stycznia to dla większości katolików w Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego, ale nie dla wszystkich. Dla ponad 100-tysięcznej rzeszy grekokatolików w naszym kraju jest to wigilia Bożego Narodzenia.

Objawiony czyli ukazany światu, a szczególnie poganom - tak przedstawiany jest Chrystus wszystkim wiernym Kościoła rzymskokatolickiego 6 stycznia. Tego samego dnia Kościoły wschodnie rozpoczynają całonocne czuwanie przed przyjściem Pana w ludzkim ciele. Dokładnie 13 dni później, bo taka jest różnica pomiędzy kalendarzem gregoriańskim a juliańskim, grekokatolicy rozpoczynają trzydniowy obchód uroczystości wcielenia Jezusa.

Pierwszy dzień świętowania przypomina prawdę o narodzinach Jezusa, drugi czci świętą Rodzinę, trzeciego zaś wiernym zostaje przypomniana postać pierwszego męczennika św. Stefana (Szczepana).

Co nas różni w obchodach tych świąt prócz daty? Przede wszystkim brak u naszych wschodnich braci pasterki, którą zastępuje kilka nabożeństw m.in. wieczorna wielka kompleta. Cała radość z przyjścia na świat zbawiciela przesuwana jest więc na poranek dnia następnego. Oprócz tego wszystko jest jak w powszechnej polskiej tradycji: stół nakryty dwunastoma potrawami, sianko pod obrusem, miejsce dla niespodziewanego gościa.

Wyjątkiem jest może opłatek, który u grekokatolików jest zamieniony w przaśny chleb posmarowany miodem. Dzieli się nim składając sobie wzajemnie życzenia. A po kolacji zostaje już tylko czas na kolędowanie. Nie ma bowiem kolęd polskich czy ukraińskich. Są po prostu kolędy, właściwe dla naszego wspólnego dziedzictwa i kultury, niezależne od obrządku. Dlatego wszystkim, którzy obchodzić będą święta już 7 stycznia (według starego stylu), pozostaje życzyć: Wesołych Świat!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.