Facebook Google+ Twitter

Grenlandia. Nowy rząd, nowy premier, nowa koalicja

Lider partii socjaldemokratycznej Siumut, Kim Kielsen (48) będzie premierem Grenlandii Zawiązano koalicję z dwoma mniejszymi partiami, które stoczyły wyrównaną batalię wyborczą i utworzono rząd większościowy.

Grenlandia, linia brzegowa w barwach narodowych. By PavelD [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. PavelDPrzyspieszone wybory na Grenlandii przyniosły ostateczne rozstrzygnięcie. Socjaldemokratyczna partia Siumut (Naprzód) będzie tworzyć większościowy rząd wraz centroprawicowymi Demokratami i liberalnymi konserwatystami z Atassut (Solidarność).

Wybory zostały ogłoszone już w październiku, po tym jak poprzednia wiodąca koalicja Siumut upadła. Przyczyną zapaści rządu było odkrycie, że była premier i przewodnicząca Aleqa Hammond lekką ręką wyprowadzała środki publiczne na pokrycie prywatnych wydatków. Co najmniej 100,000 koron przeznaczyła na zakupy biletów lotniczych, hotele dla swojej rodziny i inne potrzeby.

Jednakże sam skandal miał dość ograniczony wpływ na Siumut, który rządzi Grenlandią od zawsze z wyjątkiem przegranych wyborów w 2009 roku. Wtedy wygrała skrajnie lewicowa partia Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Ludzka - IA), która dąży do uniezależnienia od Danii. Blisko 44 proc. głosów oddanych na IA zapewniło partii 14 mandatów w 31-osobowym parlamencie. Wynik 26,5 procent głosów zdobytych przez Siumut był klęską jaka nie zdarzyła się nigdy, czyli od czasu uzyskania przez Grenlandię autonomii wewnętrznej w 1979r. Obecne wybory przyniosły zwycięskiej koalicji S-D-A siedemnaście miejsc w 31-osobowym parlamencie.

Media skrupulatnie odnotowują, że poprzednicy zostawili po sobie godne uwagi zjawisko ekonomiczne w postaci kolapsu finansowego. Deficyt budżetowy jawi się na niespełna 60-tysięcznej Grenlandii w horrendalnej sumie około 27 mln euro. Nowa koalicja upatruje ratunku dla aktualnej sytuacji w rozwoju grenlandzkiego górnictwa. Lokalnym surowcem strategicznym jest uran, który stanowi łakomy kąsek dla australijskich inwestorów, gotowych przystąpić od zaraz do korzystnych negocjacji. Duże złoża uranu były jednak wciąż kwestią sporną pomiędzy Grenlandią a Danią. Aktem o Samostanowieniu z 2009 r. niby Kopenhaga dawała pełne prawa rządowi największej wyspy na świecie do zasobów mineralnych, ale aspekt militarny zastosowania uranu skłaniał Duńczyków do dalszych rozważań nad zachowaniem pewnej kontroli nad tym terytorium. Jeszcze większy opór przypuszczali ekolodzy i aktywiści przeciwni wydobywaniu uranu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych surowców.

Tak więc, kiedy politycy przekonali się, że na czerpanie spodziewanych zysków z niekwestionowanych bogactw mineralnych Grenlandii przyjdzie czekać dłużej niż początkowo mogło się zdawać, skupili się na innych częściach gospodarki, która jest zdominowana przez rybołówstwo i myślistwo, przy czym ruchy ekologiczne starają się ograniczyć łowieckie zapędy rządu. Do Kim Kielsen, premier Grenlandii (Siumut). Magnus Frderberg/norden.org [CC-BY-2.5-dk (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/dk/deed.en)], via Wikimedia Commons / Fot. Magnus Frderberg/norden.orgtego dochodzi zależność od duńskiej pomocy gospodarczej i turustyka. Niemniej Kopenhaga odpowiada już tylko za politykę zagraniczną, monetarną oraz obronność.

Kim Kielsen jest byłym policjantem, marynarzem i odpowiednikiem ministra ds. zasobów naturalnych, który zbudował swoją kampanię deklarując walkę z korupcją polityczną i nepotyzmem oraz rozwój w sektorze rybołówstwa. Zdobył 44 z 65 głosów. Został wybrany premierem i objął fotel lidera partii Siumut po ustępującej Hammond.

źródło: the local.dk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z wiekiem doświadczenia stają się brzemieniem potomnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"w postaci kolapsu finansowego".
Aż mi penis skolapsiał z wrażenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.