Facebook Google+ Twitter

Grenlandia nowym dostawcą ropy i gazu?

We wtorek 21 września jeden największych europejskich koncernów na rynku wydobywczym, Cairn Energy, w trakcie prac wiertniczych u wybrzeży Grenlandii natrafił na śladowe ilości złóż surowców - ropy i gazu.

Grenlandia / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Waltershausen_Gletscher_.jpg Firma prowadzi już odwierty na terenie Albanii, Nepalu, Indii, Bangladeszu i Tunezji. Po ostatnim odkryciu zamierza rozszerzyć swą działalność również na Grenlandię. Deklaruje, że prace nad wydobyciem surowców będą tu kontynuowane, bowiem jak pokazały testy wstępne - pod blisko 0,5 kilometrową warstwą skał pochodzenia wulkanicznego znajduje się ropa oraz pewne ilości gazu - informuje wyborcza.biz

Przed rozpoczęciem prac realne szanse na znalezienie złóż surowców naturalnych u wybrzeży Grenlandii były niewielkie, firma właściwie nie miała pewności, że podjęta inwestycja przyniesie zyski. Obecnie wiadomo, że gra jest warta świeczki- koncern według szacunków zarobi na odkryciu około 84 mln dolarów. Wartość jego akcji na rynku w krótkim czasie wzrosła o 3 proc.

Nieprzychylnym okiem na prace u wybrzeży Grenlandii patrzy Greenpeace. Organizacja zarzuca firmie, że przedsięwzięcie, a w tym prowadzone odwierty mogą spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.