Facebook Google+ Twitter

Greta Garbo powraca na ekrany kin

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-19 19:33

Greta Garbo to jedna z największych ikon kinematografii światowej XX wieku. W 30. rocznicę śmierci powraca na ekrany kin w nowym filmie reżyserii Buddy'ego Bregmana o jej życiu i twórczości.

Znaczek pocztowy z portretem Grety Garbo, wydany w Szwecji z okazji 100. rocznicy urodzin słynnej gwiazdy filmowej. Niemal identyczny znaczek, różniący się tylko szczegółami, ukazał się również w Stanach Zjednoczonych. Oba znaczki zaprojektował polski artysta Piotr Naszarkowski. Portret Garbo w technice stalorytu Naszarkowski wykonał na podstawie fotografii zrobionej w Hollywood w 1932 roku. / Fot. PAP/Michał HaykowskiZostała odkryta w 1920 roku, w domu towarowym Bergström w Sztokholmie, gdzie pracowała w dziale z kapeluszami. Została modelką. W 1923 roku zaczęła się jej kariera filmowa. Już dwa lata później podbijała Hollywood w niemych filmach, a potem i w dźwiękowych. Rola w „Dwulicowej kobiecie” z 1941 roku była jej ostatnią. W jednej z ostatnich scen w filmie, Greta krzyczy „I want to be alone”, i to zdanie niejako staje się symbolicznym zakończeniem dotąd niespotykanej i błyskotliwej kariery.

Greta zamknęła się przed światem i aż do śmierci w 1990 r. żyła na uboczu, starając się jak najmniej integrować ze światem. Szczególnie w ostatnich latach często można było ją zobaczyć na sztokholmskich ulicach południowej dzielnicy Söder Malm, spacerującą samotnie. Garbo była tak wielką osobistością kina, że scenariusze powstawały specjalnie dla niej. Film „Ninotschka” z 1939 roku reklamowany był tylko sloganem „Greta się śmieje”. Tłumy kochały ją.

Jej legenda nadal trwa. W 2005 roku powstawał dokument o życiu "boskiej" (w Szwecji Greta Garbo określana jest jako „Den Gudomliga”, co oznacza "boska"). W 2010 do kin trafi najnowszy film o życiu i twórczości Grety Garbo. Za reżyserię i scenariusz odpowiadać będzie Buddy Bregman, znany raczej z produkcji dla amerykańskiej telewizji niż z filmu. Reżyser szukał idealnej odtwórczyni roli Grety Garbo ponad 4 lata.
Nowa Greta Garbo to Anna-Karin Eskilsson, aktorka pochodzenia szwedzkiego, która od 14 lat mieszka w Nowym Jorku.

Anna-Karin nie miała do tej pory za wielu możliwości, żeby stanąć przed kamerą, poza małym epizodem w blockbusterze ostatniego lata - „Sex w wielkim mieście” oraz kilkoma innymi malutkimi rolami.
Z Anną-Karin rozmawiali dziennikarze, szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. Anna opowiedziała im, jak doszło do tego, że to ona dostała tę rolę. Bregman początkowo wybrał niemiecką aktorkę, ale brakowało jej tego niepowtarzalnego blasku oczu, który miała Greta, a który w końcu odnalazł u Eskilsson.

Anna-Karin Eskilsson to nowa Greta Garbo. A już za około roku będzie można się przekonać jak dużo Grety jest w Annie i czy zdoła wykreować tak niezapomnianą rolę jak kiedyś robił to pierwowzór – Boska Garbo?

Źródło: Dagens Nyheter z grudnia 18, 2008r. Artykuł "Bartendern som blir Garbo" wraz z wywiadem z aktorką na stronie: http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=2214&a=864807.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szczególnie pamiętam ją z filmu
"Królowa Krystyna". Greta miała cudowne rzęsy, pamiętam ich cień na jej policzkach.
Anna-Karin Eskilsson jest piękna, ale jej nosek jest zdecydowanie większy niż u Grety Garbo. Trzymam kciuki za jej rolę .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.