Facebook Google+ Twitter

Grillowanie zakończone. Gowin zostaje na stanowisku

Podczas dzisiejszej krótkiej konferencji premiera Donalda Tuska, szef rządu poinformował o decyzji w sprawie dalszej współpracy z Jarosławem Gowinem.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaOd kilku dni napięcie wewnątrz Platformy Obywatelskiej stopniowo narastało. Początkiem przepychanek w rządzie Donalda Tuska był sprzeciw 46 posłów z Jarosławem Gowinem na czele w sprawie projektu ustawy o związkach partnerskich. Frakcja konserwatystów dała jasno do zrozumienia, że nie zamierza popierać pomysłów sprzecznych z ich światopoglądem. Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości zbuntował się wobec własnego szefa co przyjęto jako zapowiedź kłopotów wewnętrznych w Platformie Obywatelskiej. Nieoczekiwanie, głos w sporze zabrał również prezydent Bronisław Komorowski jasno dając do zrozumienia że dostrzega niekonstytucyjność projektu ustawy o związkach partnerskich.

"Nasza dalsza współpraca jest możliwa. Gowin jest gotowy do dalszej współpracy - nawet w polityce zdarzają się ludzkie odruchy" - podsumował Donald Tusk. Minister Gowin miał w rozmowie z premierem zadeklarować lojalność wobec rządu i oddzielenie kwestii własnych poglądów od oficjalnej polityki resortu. Jarosław Gowin zostaje więc w resorcie sprawiedliwości, co najmniej do wakacji podczas których ma dojść do dużej rekonstrukcji rządu.

Drugi rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego posiada łącznie 235 posłów, a więc o 4 więcej niż jest potrzebne do posiadania większości. Jest to jednak krucha większość i każdy ubytek w postaci odejścia któregoś z posłów grozi utratą zdolności do rządzenia. Wydaje się więc zrozumiałe, że Donald Tusk bardzo ostrożnie obchodzi się ze swoimi posłami i nie może sobie pozwolić na rozłam. Jednocześnie aby zachować przywództwo w partii musi dyscyplinować swoich rywali. Wyjście? Przy obecnych sondażach poparcia PO ma coraz mniejsze szanse na wygraną w kolejnych wyborach, zatem przeprowadzenie przedterminowych wyborów w celu zwiększenia przewagi może zakończyć się dla rządu oddaniem władzy. Liczba szabel w Sejmie może zostać zwiększona poprzez przejście kilku posłów lewicy do Platformy Obywatelskiej, jednak takim zabiegiem niechętnie przyglądałaby się frakcja konserwatystów, której liczba nie jest dokładnie znana - może być to paru posłów, ale równie dobrze kilkudziesięciu. Każde rozwiązanie wydaje się zatem bardzo ryzykowne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

Lech Polak Dzisiaj 09:22 -
to nie jest dialog, ale monolog. Pani M.Cz. prowadzi go sama ze sobą, a słowo " ...znowu" w kontekscie mojej emerytury świdczy, że ta pani pamięta (subskrybuje?) każdą moją wypowiedź; ponieważ, jak orżnięto szczególną grupę zawodową z nabytych praw emerytalnych (pracujących na nieochronnch aparatach techniów rtg). - pisałam chyba 3 lata temu.
Jak Pan widzi - jestem obiektem starannej obserwacji, a hasło "Rydzyk" stawia panią M.Cz. na baczność.
Zabawa jak na poprawinach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomiej Bąk Dzisiaj 12:00 - panie Bartku, miło, że pan odpowiedział; wiem co to za badziewie.
Niektóre wypowiedzi tutaj wręcz się proszą o drwinę.
Pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, wiem co to za gazeta, jednak jest dosyć odległa od moich przekonań i nie kupuje jej, sporadycznie tylko zaglądam na ich stronę internetową. Raczej nie warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Signiorina Maria - ora me ne vado quardare (senza pagamento) una cinematografico storia criminale, "la Piovra"; alcune cose come a nostro poese - a ogni ufficio degli celebri - una grande croce sopra testa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario Czerw- pragnę Panią doinformować, że większość tych dobrych jest osiągalna w internecie za oplata. Ja ze swej strony dodam. zrozumiałem panią Jadwigę Kowalczyk w ten sposób.
Kupując: dzienniki, tygodniki, miesięczniki i wszelki chłam jaki jest w formie drukowanej dostępny za opłatą to jest poza zasięgiem kieszeni każdego, emeryta również.
Pani ma jakiś dziwny zwyczaj. Rozumuje Pani jak chce i na dodatek uzupełnia swoje przemyślenie jakąś bzdurą. Później na podstawie Pani słów kontynuuje. Jakby niby nic dalej według swojej tezy kontynuuje miałki monolog.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo pani znowu o tym, że jest biedną emerytką, którą nie stać na gazety. Artykuły z Fi M są dostępne w internecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartłomieju - Pan wie co to są Fakty i Mity ? To jakieś wydawnictwo Frondy? Ponieważ "napsuto" mi w przepisach emerytalnych na długo przed Tuskiem, kiedy rządziła pani Suchocka - nie kupuję czasopism ani gazet, bo komplet dajacy obraz całości, zjadłby mi połowę tego, co zostaje na chleb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

paranoiczne brednie o...zniewoleniu tłoczą też do głów Bauman, Singer, Ravasi. Miłosz w końcówce Zniewolonego umysłu spogląda na zatokę kalifornijską i sugeruje, że zniewolenie to fenomen obecny w demokracji i liberalizmie.

Notabene Bauman wymienia cechy które sprawiają, że współczesne zniewolenie jest unikalne: najbardziej intensywne, szalbiercze i globalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Bartłomiej
dyskutowanie z mądrościami z pogranicza "Faktów i Mitów" to ciężkie zadanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że zapomina Pani o osobach pokroju Paikota i Tuska. Szczególnie ten drugi zdążył dużo napsuć w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.