Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11118 miejsce

Grób Dzieci Utraconych w Ostrowcu Świętokrzyskim

W ostatnich dniach sierpnia 2016 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim został poświęcony Grób Dzieci Utraconych. W uroczystościach uczestniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Grób Dzieci Utraconych w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakPo mszy świętej odprawionej w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej na Piaskach w Ostrowcu Świętokrzyskim, uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Komunalny, gdzie znajduje się Grób Dzieci Utraconych. - Jest to grób w pełnym rozumieniu tego słowa dla dzieci zmarłych na przykład wskutek poronienia - powiedział mediom ksiądz prałat Jan Sarwa, dziekan dekanatu ostrowieckiego. - Jest to miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko i nie wiedzą, gdzie zostało pochowane. To miejsce pomoże im po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po przedwcześnie utraconym dziecku.

Podczas uroczystości poświęcenia mogiły psycholog Elżbieta Helicka podkreślała znaczenie istnienia takiego miejsca, które pozwala rodzicom na godne pożegnanie utraconego dziecka i przeżycie żałoby. Będą oni mogli przyjść na symboliczny grób, zapalić znicz, położyć kwiaty, pomodlić się w intencji utraconego dziecka. Biskup Sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz, zwrócił uwagę na znaczenie tego grobu jako gestu miłosierdzia wobec ludzi, którzy bez względu na to, czy są blisko Boga, czy nieco się od Niego oddalili, gdyż zwrócenie się do Boga jest jedyną możliwością przetrwania tragedii, jaką niewątpliwie jest utrata dziecka nienarodzonego.Inskrypcja na Grobie Dzieci Utraconych w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Fundatorami Grobu Dzieci Utraconych są proboszczowie ostrowieckich parafii, którym wsparcia udzielił Prezydent Miasta, Jarosław Górczyński. Dzięki ich wspólnym staraniom Ostrowiec Świętokrzyski dołączył do miast takich, jak: Nisko, Staszów, Sandomierz i Tarnobrzeg, w których znajduje się takie szczególne miejsce pamięci. Uroczystość jego poświęcenia uświetnił swym śpiewem chór Cantate Domino pod dyrekcją Andrzeja Budzińskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

DO 2007 roku pochówek martwych dzieci- do 22 tygodnia ciąży nie odbywał się – nie było umocowań prawnych… Dla rodziców to prawdziwa tragedia. Dobrze, że taki pomnik powstał. Jeżeli tylko ulży w cierpieniu rodzicom to spełni swoje zadanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.