Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4877 miejsce

Grób Kasi i wielka tajemnica niewielkiej wsi Mała

Wieś Mała, lecz sprawa wielka. Ksiądz molestował seksualnie 12-letnią Kasię. Kasia śpiewała w kościelnym chórze, często sprzątała kościół i plebanię, była prawdziwym oczkiem w głowie księdza proboszcza.

Kasi już nie ma w Małej. Śpi spokojnie wiecznym snem. Powiesiła się. Pozostał po niej grób. Grób ciągle pokrywają świeże kwiaty. Ludzie żałują Kasi i księdza. Nie wszyscy. Śmierć dziecka podzieliła wieś. Podzieliła na zwolenników i przeciwników księdza.

Gdy Kasia odebrała sobie życie, było przy niej puste opakowanie po leku na uspokojenie. Lek wcześniej zapisała jej lekarka. Nie pytała po co… We wsi krążyły plotki o księdzu proboszczu Romanie i dzieciach na plebanii. Córki pani Ewy - Marta i Paulina miały status pokrzywdzonych w procesie księdza Romana J. Był sądzony za molestowanie seksualne.

Proboszcz Roman J. był postacią znaną nie tylko w Małej, ale i poza granicami kraju. Jego aktywność podziwiali miejscowi i nie tylko. Zakładał katolickie Radio Via, organizował we wsi Mała Międzynarodowe Zloty Motocyklistów. W kwietniu 2009 roku zjechało ich do wsi siedem tysięcy - z kilku krajów. O księdzu Romanie wielokrotnie pisała chwalebnie prasa.

Zdaniem pani Ewy, bardziej przysłużył się piekłu, niż niebu. To przeklęty Judasz – mówią ludziska. Na tablicach ogłoszeń widnieją informacje o skupie cieląt na eksport. Na przystanku autobusów za wsią - napisy: "To Judasz". "Przeklęty na 100 lat". "To świnia przeklęta". Podobnie w głębi wioski: "To Judasz, świr, gwałciciel, pijak". Wszystkie o ojcu Marty i Pauliny – pisze portal wyborcza.pl.

Księdzu Romanowi J. groziło 12 lat za kratkami. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie był łaskawy. W czerwcu br. wydał wyrok w zawieszeniu. Złagodził werdykt Sądu Okręgowego, który pchnął księdza na 2,5 roku do odsiadki. Proces był tajny. Nie znamy uzasadnienia obu wyroków.

Wiemy, że wieś Mała, na Podkarpaciu, jest naprawdę mała: poniżej 300 domów i niecałe 1400 ludzi. Wyróżnia ją wielki Chrystus. To pomnik Chrystusa Króla. Wygląda jak ten z Rio de Janeiro. Ale niższy, ma 17 metrów. Stanął w 1937 roku, w podzięce parafian za ocalenie wioski od gradobicia. Dziś Mała ma trzy sklepy i jedną szkołę. Dyrektor szkoły w każdą niedzielę gra w kościele na organach. A wieś - jak wieś: w połowie uboga, w połowie mniej, odrapane chałupy, wokół chodzą kury, obok nowe budynki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Taliesin
  • Taliesin
  • 24.07.2012 18:59

Byłem na tych zlotach w Małej, w 2009 i na tym ostatnim w kwietniu 2010, kiedy przyjechało 15 tyś motocyklistów.Zloty wszyscy chwalili , były bez alkoholu i kulturalne, jak to przy zlotach jednodniowych bywa.Dużo później się dowiedziałem że tydzień po zlocie go przymknęli.O tragedii tego dziecka czytam teraz.Straszne.Myślę że zamiast wsparcia ze strony otoczenia spotkało ją coś przeciwnego.Trudno mi polemizować z wyrokiem sądu.Zbyt mało wiem o okolicznościach, ale odpowiedzialność księdza Romana jest bezsporna , tak jak i części jego obrońców którzy być może pomylili poszkodowanych ze sprawcą.Kwiaty na grobie już tego nie zmienią.Nie wiem czy jako uczestnik tych zlotów powinienem sobie coś wyrzucać ,ale źle się z tym czuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zefir
  • zefir
  • 24.07.2012 18:26

Przepisał żywcem artykuł, tak mu się spodobał.Ale GW na niego się nie obrazi.To ten sam typ konformizmu i braku obiektywizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Redditor
  • Redditor
  • 24.07.2012 13:43

No ludzie, przecież ten tekst to bezczelna "Zżynka" z wyborczej. Ściągnijcie to. W razie czego robię PrintScreen. http://wyborcza.pl/1,75402,12157207,Wielka_tajemnica_wsi_Mala.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.