Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18429 miejsce

Grobowce książęce w pszczyńskim parku

Pamięć o zmarłych jest szczególnie żywa w listopadzie. Odwiedzając miejsca spoczynku naszych bliskich, wspominamy ich, modlimy się, zapalmy znicze. Czasem miejsca spoczynku położone są poza cmantarzami. Jak w pszczyńskim parku.

Na terenie pszczyńskiego parku znajdują się dwa grobowce rodów książęcych: Anhaltów i Hochbergów.

Grobowiec Anhaltów. Fot. T. ZygmuntW 1765 roku ostatni z panujących w Pszczynie Promniców, Jen Erdmann przekazał władzę swojemu siostrzeńcowi – księciu Fryderykowi Erdmannowi Anhalt. Dwa pokolenia jego rodu sprawowały władzę. Pięć płyt piaskowych przykrywa mogiły księcia Fryderyka Erdmanna, księżnej Luizy Ferdynandy, księcia Emanuela Ernesta Erdmanna, księżnej Christiany i księcia Georga. Osobną mogiłę, naprzeciw pozostałych, ma Ludwik Anhalt, książę pszczyński w latach 1830-1842. Nad jego grobem stoi krzyż o liliowych zakończeniach z oplatającym wężem. Nad grobami stoi obelisk z wyrytą inskrypcją: „Auferstehen, ja auferstehen sollst du mein Starub nach kurzez Ruh” (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz prochu mój, po krótkim odpoczynku).

Fot. T. ZygmuntW innej części parku znajduje się murowana krypta, w której Fot. T. Zygmuntpochowani są ostatni książę pszczyński - Jan Henryk XV Hochberg oraz jego syn Bolko. Książę doprowadził do ugody z wojewodą śląskim i państwem polskim, podpisując w 1937 roku dokument o zrzeczeniu się przywileju górniczego na ziemi pszczyńskiej. Na mocy tego ostatniego państwo polskie przejęło 56 proc. jego dóbr. Grobowiec Hochbergów. Fot. T. Zygmunt

Rodzina ta była związana z zamkiem w Książu i tam pierwotnie miały być złożone szczątki, a grób w Pszczynie miał być tymczasowy. Dlatego też grób nie przypomina grobowca książęcego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cudowne! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł podsumowujący:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.