Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24263 miejsce

Groby Pańskie w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-04-03 22:00

Wybrałam się w Wielką Sobotę do kilku warszawskich kościołów, aby zobaczyć Groby Pańskie. Najwięcej osób oczekiwało przed świątyniami przy Krakowskim Przedmieściu, na Starym i Nowym Mieście. Aby dostać się do środka często trzeba było stać w kolejce powyżej godziny. Wśród zwiedzających spotkałam wielu obcokrajowców.

Kościół na placu Trzech Krzyży. Grób Pański. / Fot. Ewa KrzysiakBoży Grób, to w liturgii katolickiej kaplica, w której wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje ona grób Jezusa. W miejscu centralnym umieszcza się figurę umarłego Chrystusa oraz monstrancję okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który został owinięty Jezus i złożony do grobu.

W ubiegłych wiekach Groby Pańskie przyjmowały formę wielkich kompozycji przestrzennych. Figurze Jezusa towarzyszył Jonasz w paszczy wieloryba albo Abraham składający ofiarę ze swojego syna Izaaka. Przy Grobach Pańskich często stali chłopcy przebrani w stroje rzymskich żołnierzy. Warszawa. Kościół św. Anny. Było wielu chętnych do odwiedzenia Grobu. / Fot. Ewa Krzysiak

Podczas zaborów, jak i w czasie drugiej wojny światowej patrząc na wystrój grobów można było dostrzec aluzje polityczne. Podobnie było podczas stanu wojennego i w okresie komunizmu. Dzisiaj symbolika dotyczy naszego stylu życia i moralności.

Warszawa. Kościół św. Anny. Kolejka do Grobu Jezusa ciągnęła się aż do skweru Hoovera. / Fot. Ewa KrzysiakW Wielką Sobotę 3 kwietnia br. najwięcej osób oczekiwało przed świątyniami przy Krakowskim Przedmieściu, na Starym i Nowym Mieście. Aby dostać się do środka często trzeba było stać w kolejce powyżej godziny. Mimo tego chętnych nie brakowało.

Wędrówka po Grobach Pańskich jest doskonałą okazją do zadumy i refleksji nad różnymi aspektami codziennego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak coraz więcej ,coraz wyżej,coraz okazalej,coraz dziwniej do czego zmierza to udziwnianie i rozrastanie sie grobu zbawiciela czyżby religia dążyła do rekordów i absurdu ,co z prawdą historyczną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielam zdanie poprzednika.Tekst przeczytałem z zainteresowaniem.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta kolejka do Grobu... Niespotykane na prowincji./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.