Facebook Google+ Twitter

Grójec kontra HPV

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-18 08:13

Radni Grójca zadecydowali: gmina zaszczepi przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. W powiecie grójeckim już trzy samorządy podjęły decyzję o finansowaniu szczepień z własnego budżetu. Zaszczepił Belsk Duży, szczepić planuje Jasieniec.

 / Fot. Materiały prasoweDecyzją burmistrza populacyjnymi szczepieniami przeciw HPV mają zostać objęte dziewczęta urodzone w 1993 i 1994 roku. Jedyny warunek to zamieszkanie na terenie gminy. – Na zdrowiu nie można oszczędzać. Jeżeli człowiek ma realną szansę obronić się przed rakiem, nie może z niej nie skorzystać. Dzięki osiągnięciom medycyny taką szansę mamy – stwierdza Jacek Stolarski, burmistrz Grójca. Dzięki takiej postawie władz samorządowych młode kobiety otrzymają ochronę przed czterema typami wirusa HPV odpowiedzialnymi aż za 70 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy i 90 proc. przypadków brodawek płciowych.

Aby szczepionka była skuteczna, należy przyjąć ją w trzech dawkach. Cena rynkowa jednej dawki szczepionki to ok. 500 zł. Gmina Grójec na zaszczepienie wszystkich dziewczynek z dwóch roczników przeznacza 250 tys. zł. Pierwsza dawka szczepionki zostanie podana młodym mieszkankom Grójca już pod koniec kwietnia.

Coraz więcej samorządów część swoich środków budżetowych przeznacza na szczepienia przeciwko wirusowi HPV. W Polsce do tej pory populacyjne szczepienia profilaktyczne sfinansowało lub podjęło decyzję o finansowaniu już ok. 40 samorządów. I choć mamy jedną z najgorszych statystyk umieralności na raka szyjki macicy w Europie, ta liczba samorządów pokazuje jak wzrasta świadomość społeczna na temat problemu.

***
Szczepionka przeciw czterem typom wirusa HPV (6, 11, 16 i 18) pojawiła się na polskim rynku w listopadzie 2006 roku. Już kilka miesięcy później gmina Polkowice (dolnośląskie), jako pierwsza w Polsce, zdecydowała o sfinansowaniu szczepień jednego rocznika dziewcząt. W jej ślady poszły wkrótce kolejne samorządy lokalne. Mimo to nadal najwięcej dziewcząt i kobiet szczepi się w Polsce za własne pieniądze. Takich osób jest już w całym kraju ponad 50 tysięcy. To jednak nadal niewiele w porównaniu z krajami zachodnimi. W wielu państwach szczepienia wybranych roczników dziewcząt są w całości lub części finansowane z pieniędzy publicznych, mimo, że rak szyjki macicy nie jest tam tak powszechną chorobą, jaką jest w Polsce. Co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 3,5 tys. Polek. Blisko 2 tys. rocznie umiera z powodu tej choroby. Najczęściej powodem jest zbyt późne zgłoszenie się do ginekologa – wtedy, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.