Facebook Google+ Twitter

GROM gromi już od 20 lat!

Jednostka specjalna "GROM", postrach przestępców i terrorystów oraz obiekt zazdrości wielu armii świata, obchodzi dziś 20. urodziny.

Żołnierze GROM podczas ćwiczeń. / Fot. Listowy, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:GROM.jpg13 lipca 1990 roku, decyzją ówczesnych władz wojskowych, sformowana została Jednostka Wojskowa "GROM" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Jak napisał w swoim liście, z okazji 20-lecia GROM, pierwszy jego dowódca generał Sławomir Petelicki, "GROM powstał z marzeń, dzięki mądrym ludziom, uporowi i fortelom."

GROM (dzisiaj Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego), został sformowany z myślą o działaniach w skomplikowanych i trudnych sytuacjach i warunkach, wymagających dużych zdolności bojowych. W zamyśle twórców, jednostka miała być również przygotowana do wykonywania misji zagranicznych.

Odznaka GROM. / Fot. MON, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Odznaka_Grom.JPGNajlepsi z najlepszych

GROM tworzony był w oparciu o doświadczenia najlepszych tego typu jednostek na świecie, w szczególności Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Zarówno w wyszkoleniu, jak i wyposażeniu, GROM dorównuje dziś najlepszym jednostkom tego typu na świecie, nierzadko przewyższając ich możliwości i umiejętności.

Swoją przynależność do elity żołnierze GROM udowodnili wiele razy, m.in. podczas licznych misji zagranicznych. Przez wojskowych i specjalistów od sztuki wojennej, GROM stawiany jest w jednym rzędzie z takimi jednostkami jak amerykańskie Delta Force i SEALs, brytyjski SAS, czy izraelski Sayeret Matkal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

GROM to prawdziwa wizytówka polskiej armii. Niestety w ostatnim czasie nieco nadszarpnęła swój wizerunek (kłótnie byłych dowódców, konflikty, które przeciekały do prasy, zbyt bliskie związki z politykami). Oczywiście nie brakuje też sukcesów, ale im mniej słyszymy w mediach o jednostce, tym lepiej dla niej samej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.