Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GROM gromi już od 20 lat!

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Żołnierze GROM podczas ćwiczeń.
Żołnierze GROM podczas ćwiczeń. Listowy, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:GROM.jpg
Jednostka specjalna "GROM", postrach przestępców i terrorystów oraz obiekt zazdrości wielu armii świata, obchodzi dziś 20. urodziny.

13 lipca 1990 roku, decyzją ówczesnych władz wojskowych, sformowana została Jednostka Wojskowa "GROM" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Jak napisał w swoim liście, z okazji 20-lecia GROM, pierwszy jego dowódca generał Sławomir Petelicki, "GROM powstał z marzeń, dzięki mądrym ludziom, uporowi i fortelom."

GROM (dzisiaj Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego), został sformowany z myślą o działaniach w skomplikowanych i trudnych sytuacjach i warunkach, wymagających dużych zdolności bojowych. W zamyśle twórców, jednostka miała być również przygotowana do wykonywania misji zagranicznych.

Najlepsi z najlepszych

GROM tworzony był w oparciu o doświadczenia najlepszych tego typu jednostek na świecie, w szczególności Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Zarówno w wyszkoleniu, jak i wyposażeniu, GROM dorównuje dziś najlepszym jednostkom tego typu na świecie, nierzadko przewyższając ich możliwości i umiejętności.

Swoją przynależność do elity żołnierze GROM udowodnili wiele razy, m.in. podczas licznych misji zagranicznych. Przez wojskowych i specjalistów od sztuki wojennej, GROM stawiany jest w jednym rzędzie z takimi jednostkami jak amerykańskie Delta Force i SEALs, brytyjski SAS, czy izraelski Sayeret Matkal.
Na obcej ziemi

GROM uczestniczył w misjach na Haiti, podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, kilkakrotnie na Bałkanach oraz - w ramach walki ze światowym terroryzmem - w Iraku i Afganistanie.

Sprawdzianem umiejętności GROM miała być misja na Haiti. Miała być też rewanżem dla Amerykanów za okazanie pomocy w tworzeniu jednostki. Udział GROM w misji na Haiti był pierwszą wspólną akcją sił zbrojnych USA i państwa należącego kiedyś do Układu Warszawskiego. Polacy wywiązali się ze swoich zadań perfekcyjnie, zaskarbiając sobie tym samym serca Haitańczyków, których państwo, amerykanie nazywali "piekielną dziurą". Polacy wsławili się m.in. odbiciem chłopca z rąk uzbrojonych bandytów.

Najbardziej spektakularną akcją gromu miało się jednak okazać aresztowanie w 1997 roku serbskiego zbrodniarza wojennego, Slavko Dokmanovicia, którego nazwano "rzeźnikiem z Vukowaru", gdy w 1991 roku, jako burmistrz Vukovaru brał udział w masakrze 260 mężczyzn i chłopców, głównie pochodzenia chorwackiego.

Fakty i mity

Powstały różne historie na temat GROM i operacji przez niego wykonywanych. Jedna z nich mówi o udziale żołnierzy jednostki w transporcie tajnych akt, podczas tzw. "nocy teczek" w 1992 roku, która doprowadziła do upadku rządu Jana Olszewskiego.

GROM uczestniczyć miał też w kilku akcjach pościgowych za uzbrojonymi dezerterami oraz brać udział w operacjach przeciwko szefostwu firmy ART-B, co jednak nie zostało oficjalnie potwierdzone.

W wojskowych rejestrach GROM figuruje jako Jednostka Wojskowa nr 2305, a swoją obecną nazwę wziął od Grupy Realizacyjnej Operacji Most (akcja przerzucenia osób pochodzenia żydowskiego z ZSRR do Izraela). Na początku istnienia jednostka podlegała bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych, by w 1999 roku przejść pod jurysdykcję Ministerstwa Obrony Narodowej. Od 2008 roku GROM wchodzi w skład Wojsk Specjalnych RP, a jego dowódcą jest pułkownik Dariusz Zawadka.

Źródła: grom.mil.pl, mon.gov.pl, defence.gov, gazeta.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto