Facebook Google+ Twitter

GROM świętuje 21. urodziny. Dlaczego nie doceniamy swoich żołnierzy?

Jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie obchodziła swoje 21. urodziny. Szkoda tylko, że tak mało media mówiły na temat GROM-u.

GROM jest jedną z najlepszych jednostek do działań specjalnych na świecie. Od 21 lat przeprowadza najtrudniejsze operacje w różnych zakątkach globu. Odbija zakładników z rąk najgroźniejszych terrorystów. Ochrania kluczowe obiekty strategiczne. Przeprowadza akcje, których nie dadzą rady wykonać jednostki desantowo-szturmowe, czy inne elitarne grupy. To operatorzy Gromu pojmali zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia. Brali udział w operacjach na Haiti, Bałkanach, Iraku i Afganistanie.

Ewenementem na skalę światową jest to, że podczas operacji bojowych, nigdy nie zginął operator Grom-u. Świadczy to o mistrzowskim wyszkoleniu. Jednostka uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Trzeba także wspomnieć o tym, że nasz GROM wielokrotnie współpracował z amerykańską „DELTA FORCE” oraz Angielskim „SAS”. Dowódcy tych super wyszkolonych jednostek stawiają operatorów z JW. 2305 w jednym szeregu ze swoimi żołnierzami. Śmiało można powiedzieć, że dzięki Grupie Reagowania Operacyjno-Manewrowego Polska została przyjęta do struktur NATO.

Twórcą GROM-u jest generał Sławomir Petelicki. Dzięki temu człowiekowi JW. 2305 jest chlubą naszego kraju. Sławomir Petelicki jako pułkownik stworzył grupę, której zazdroszczą nam największe mocarstwa tego świata. Jego charyzma i patriotyzm przelewa się do dziś na żołnierzy tej jednostki. 21 lat temu, kiedy Polska należała jeszcze do Układu Warszawskiego, dzięki staraniom płk. Petelickiego, amerykański prezydent wydał dekret o pomocy jednostce GROM. Wielu z niedowierzaniem patrzyło na to, co wyrabia Petelicki. Zniechęcano decydentów i twierdzono, że taka grupa nie jest potrzebna w naszym kraju.

Znaleźli się jednak ludzie, którzy patrzyli w przyszłość i widzieli słuszność działań pułkownika... Trzeba wspomnieć o Gromosławie Czempińskim, który w znaczący sposób przyczynił się do powstania GROM-u. Gdy GROM już powstał, wielu próbowało go zniszczyć czynem lub słowem. Warto tu wspomnieć o redaktorze M.S. Wolskim, który w 1994 roku nazwał żołnierzy wyjeżdżających na HAITI „wojskiem republiki bananowej”. Pokazał tym, jakim świetnym jest znawcą tematu wojskowości... Tacy ludzie, jak on, wielokrotnie usiłowali podrzucić „świnię” Petelickiemu. Wiadomo także o niejasnościach finansowych, w które byli zamieszani późniejsi niektórzy dowódcy jednostki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tommmy
  • Tommmy
  • 27.06.2011 21:17

Panu Tuskowi i PELO bardzo zalezy na tym zeby doprowadzic do likwidacji jednostki GROM. Dlaczeg? Dlatego ze Panu Putinowi Rosjana nie podoba sie ze Polska ma tak dobra jednostke specjalna ktora czesto wspopracuje z Amerykanami i Anglikami. Obserwujcie jak pomalu bedzie dochodzic do likwidacji tej jednostki,nie odrazu ale pomalu PELO bedzie to robila

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Wlczak
  • Daniel Wlczak
  • 22.06.2011 20:19

Doskonale ujęte Panie Janie! Szacunek oGROMny! Pozdrawiam Serdecznie. Doskonały artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tom Sza. I właśnie Pani Ela czyta ze zrozumieniem. Chodzi o politykowanie! Poza tym nie wiem czy Pan Pamięta, że o poprzednich świętach GROM-u trąbili wszyscy- a tym razem cisza...

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
  • re
  • 17.06.2011 16:05

GROM nie jest pierwszą jednostką w WP przeznaczoną do zadań spec.Może warto wspomnieć o jednostkach "dywersyjno-rozpoznawczych",które zostały po 89'rozwiązane w trybie natychmiastowym.I może warto przypomnieć dlaczego kadra szkoleniowa tych pododdziałów została szybko i po cichu odprawiona pod kapelusz.
O tym się nie mówi.I dobrze.Nich wojsko zajmuje sie swoimi sprawami i załatwia je we własnym towarzystwie.Ostatecznie są to opłacani przez podatników zawodowcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 17.06.2011 14:41

Brawo Tom Sza - autorowi nie chodzi o Grom tylko o politykowanie . Grom się sam obroni i jest cool !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tom Sza
  • Tom Sza
  • 17.06.2011 13:06

Drogi autorze, specyfika dzialania jednostek specjalnych wymaga zachowania tzw low profile. Im mniej się mówi na temat takich jednostek tym lepiej dla nich samych. Wielu ludzi w Polsce ma świadomość czym jest GROM, nie komentujemy tego głośno dla dobra tej jednostki. To że ta jednostka może w spokoju funkcjonować bez zbednego szumu jest najlepszym prezentem urodzinowym.
Pozdrawiam Tom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.