Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10879 miejsce

Gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Żyrafy - nowe ujęcie

To był najsilniejszy wybuch we Wszechświecie. Zauważony został dzięki zdjęciom wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Chandra. Kolejne dane dają bardziej kompletny obraz zjawiska.

Gromada gwiazd MS 0735.6+7421 (konstelacja Żyrafy); zdjęcie Kosmicznego Teleskopu Chandra (promienie rentgenowskie - niebieski), VLA (detekcja w zakresie fal radiowych - różowy) i Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (pomarańczowy). / Fot. Image credit: X-ray: NASA/CXC/Univ. of Waterloo/A.Vantyghem et al; Optical: NASA/STScI; Radio: NRAO/VLAGromada galaktyk MS 0735.6+7421 w konstelacji Żyrafy, jest miejscem jednej z najpotężniejszych erupcji jakie kiedykolwiek zdołano zaobserwować. Promieniowanie rentgenowskie (kolor niebieski) wykryte przez Teleskop Kosmiczny Chandra (CXO - Chandra X-ray Observatory), daje obraz gorącego gazu, który stanowi dużą część masy tego olbrzymiego obiektu. Instrument dostarcza także danych pozwalających na zauważenie wszelakich dziur, nisz i wnęk. Wszystkie te zagłębienia zostały stworzone przez wybuch największej ze znanych supermasywnych czarnych dziur, a która znajduje się w centrum tej gromady. Powstały przy tym ogromny strumień wyrzucanych dżetów został wykryty w zakresie fal radiowych (kolor różowy) przez obserwatorium Very Large Array. Informacje te zostały połączone z danymi optycznymi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w temacie galaktyk w gromadzie i gwiazd w polu widzenia (kolor pomarańczowy).

Powyższy obraz należy do kolekcji nowych fotografii z bazy danych Teleskopu Chandra wydanych z okazji amerykańskiego miesiąca archiwów (American Archive Month). Archiwa, w swoich różnych formach, przechowują informacje, które posłużą ludziom w ich przyszłych badaniach. Jest to kluczową funkcją wszystkich gromadzonych zasobów informacji, ale szczególnie ważne, jeśli chodzi o przechowywanie materiału z nowoczesnych teleskopów. Przez ponad 16 lat Teleskop Chandra zdołał zebrać dane o tysiącach różnych obiektów w całym Wszechświecie. Kiedy cała ta faktografia zostaje przetworzona, wszystkie dane przechodzą do archiwum i stają się dostępne publicznie.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.