Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

539 miejsce

Gromnica - symbol i przewodnik

W Kościele katolickim w Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane Matki Boskiej Gromnicznej, następuje obrzęd poświęcenia gromnic. Dla wierzących w Chrystusa symbolika gromnicy wywierała ogromny wpływ na ich wiarę.

 / Fot. Czesław Postawa Początki obchodzenia tego święta sięgają V w. w Jerozolimie na wspomnienie spotkania Chrystusa ze swoim ludem. Na zachodzie przyjęło się w VII w. jako święto oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a następnie doszło błogosławieństwo i procesja ze świecami. Od reformy liturgicznej w 1960 r. święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzi się również jako Ofiarowanie Pańskie. Tradycyjnie też właśnie w to święto kończy się okres Bożego Narodzenia. W wierze ludowej do tego momentu w domach były utrzymywane przystrojone choinki i ozdoby świąteczne.

Gromnica i jej sens oczywiście związany jest przede wszystkim z Chrystusem - Światłem świata. Wszystko zaczyna się w momencie chrztu św. Wtedy zapalana jest świeca od tzw. paschału i wypowiedziane zostają słowa: przyjmijcie światło Chrystusa. Świeca, którą w imieniu dziecka zapala rodzic bądź chrzestny staje się ową gromnicą, która ma towarzyszyć osobie ochrzczonej przez całe życie. Tę świecę powinno się używać w najważniejszych chwilach życia, jak np. I komunia św. czy też w ciężkiej chorobie bądź agonii lub chwili śmierci. Dla wierzących w Chrystusa ta zapalona świeca symbolizuje nie tylko Jego obecność, ale nadto ma prowadzić, rozświetlając drogi życia chrześcijańskiego. To właśnie ta świeca winna być używana w święto Matki Boskiej Gromnicznej. Nową nabywa się wówczas, gdy ta od chrztu zaginęła bądź została wypalona. Taki jest podstawowy teologiczny sens świecy zwanej gromnicą.

Skoro zapalona gromnica symbolizuje Chrystusa w znaczeniu Światła, to w wierzeniach ludowych przyjęło się, iż podczas np. burz lub kataklizmów pogodowych, zapalano gromnicę w oknie, wierząc, iż nieszczęście ominie domostwo. Dzisiaj, zwyczaj już raczej zapomniany. Nadto, przy umierającym palono gromnicę lub jeśli siły pozwalały dawano mu ją w rękę, aby z tym Światłem tj. Chrystusem, mógł zejść w spokoju z tego świata. Dziś raczej nie praktykowane. Zresztą, większość zwyczajów związanych właśnie z gromnicą uważa się za nieaktualne, ciemne i średniowieczne. A może, na współczesne wyzwania jest błędem odrzucenie tej świecy w praktycznym znaczeniu?

Dlaczego Matka Boska Gromniczna? Dla wierzących jest Matką Boga - Chrystusa. Wydała na świat owo Światło, którym jest Chrystus. Dlatego istnieje ścisły związek pomiędzy świętem Ofiarowania Pańskiego (spotkanie Chrystusa z ludźmi) a świętem Matki Boskiej Gromnicznej (która do tego spotkania doprowadziła, ofiarując Chrystusa Bogu Ojcu w świątyni). Jedność obu świąt obchodzona jest w kościele katolickim 2 lutego. Święto godne uwagi i głębokiej refleksji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Święto celtyckie jest związane z religią politeistyczną. Takim nie jest święto Ofiarowania Pańskiego czy Matki Boskiej Gromnicznej. To związane jest z religią monoteistyczną, z kulturą chrześcijańską, a więc z Chrystusem i Maryją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to prastare święto celtyckie, sabat mniejszy Imbolc, zwany też Świętem Poczęcia lub Dniem Powrotu Światła. Przyroda zaczyna się wtedy przygotowywać na powitanie wiosny, dni są coraz dłuższe, a w ludzi wstępuje nadzieja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak? Dobrze wiedzieć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pycha nie jest tożsama z bluźnierstwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chęć bycia madrzejszym od Boga, nie jest bluźnierstwem? Sądziłam, że według wiary katolickiej jest...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O nijakim bluźnierstwie mowy tu być nie może, gdyż ta kwestia nie zawiera żadnej zniewagi względem Boga czy też ludzi. Wiara należy do intymnej sfery życia ludzkiego i co najwyżej może być głębsza lub słabsza, oczywiście, o ile w ogóle jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Czesławie, wielu powie, że to... bluźnierstwo...
Dzięki za odpowiedz.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że tak, bo da się współcześnie zauważyć, że rozwój techniki i cywilizacji spowodował, iż człowiek często chce dorównać Bogu i być mądrzejszym od Niego. Czy to dobrze? Myślę, że nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Czy w tym właśnie kontekście nie jest błędem spłycenie wiary w Boga?"- a według Pana?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgosiu, być może mówiąc o błędzie jest to za dużo powiedziane. Chcę tylko wskazać, że ufność w Bożą Opatrzność i pomoc dawniej była chyba głębsza, niż obecnie. Wprawdzie nabydowana była bardziej na wierze ludowej, ale głęboko zakorzenionej w polskich rodzinach. Gromnice przykładowo zapalano i stawiano w oknie przy okazji burzy z piorunami, aby uchronić się z Bożą pomocą od pożaru. To musiała być naprawdę głęboka wiara. Dzisiaj jest to raczej wyśmiewane i traktowane jako zacofanie. Dlatego to pytanie, czy obecnie, kiedy przychodzą wielkie wichury, jest wiele nieszczęść, zrywane dachy, itp., czy nie warto zastanowić się nad tym, że wiara i ufność w Bożą pomoc słabnie, człowiek liczy na siebie i jest samowystarczalny. Czy w tym właśnie kontekście nie jest błędem spłycenie wiary w Boga?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.