Facebook Google+ Twitter

Gronkiewicz-Waltz: nie będzie pomnika dla ofiar na Krakowskim Przedmieściu

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w radiu TOK FM, że postawienie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu jest niemożliwe.

Hanna Gronkiewicz-Waltz. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gronkiewicz_1.jpg&filetimestamp=20060802193359)Według prezydent Warszawy, na pomnik nie zgodzi się konserwator zabytków. - To jest trwały układ uporządkowany. Dlatego tam od tylu lat nie powstają żadne pomniki. Była chęć, żeby postawić pomnik Jana Pawła II, a jest tylko tablica na kościele św. Anny, że tu papież spotkał się z młodzieżą - argumentowała prezydent w "TOK FM".

W rozmowie przypomniała również, że na Powązkach w czwartek rusza budowa pomnika ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Gronkiewicz-Waltz nie wyklucza też zwrócenie się do warszawiaków z pytaniem, czy chcą jeszcze jakiegoś innego upamiętnienie - z zastrzeżeniem konserwatora zabytków, że nie na Krakowskim Przedmieściu. Zapytanie miałoby nastąpić po przez barometr warszawski.

Barometr warszawski to sondażowe badanie warszawiaków, przeprowadzane na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców miasta.

Pani prezydent odniosła się także do wczorajszego oświadczenia przewodniczącego konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, który odmówił angażowania się w spór o krzyż oraz wysunął żądania wobec polityków. - Najważniejsza jest dla mnie opinia warszawiaków, nie biskupów. Nawet przez moment zastanawiałam się nad referendum, ale zrezygnowałam - powiedziała.

Na sesji rady miasta Gronkiewicz-Waltz w większość podtrzymała swoją wcześniejszą wypowiedź dla radia TOK FM. Powtórzyła, że na Krakowskim Przedmieściu nie może stanąć pomnik. Dodała jednak, że ratusz nie będzie podejmował żadnych działań, ponieważ urząd miasta nie jest stroną w sprawie krzyża, a teren, na którym stoi symbol należy do Kancelarii Prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

ngynxotc
 • ngynxotc
 • 14.07.2011 16:48

drBMXq <a href="http://bwrsnumfkcqc.com/">bwrsnumfkcqc</a>, [url=http://hprspptcnfqg.com/]hprspptcnfqg[/url], [link=http://lsdxmleppoek.com/]lsdxmleppoek[/link], http://awtqiajjhgbr.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Zorski
 • Marcin Zorski
 • 01.11.2010 17:29

P.Kluba,nie ma Pan wrażenia że Pan przesadza z porównywaniem naszych miast do miast Europy, których wojna nie tknęła, nie doświadczyła ? Poza tym Polacy nie gęsi, nie musimy sie wzorować na innych państwach i innych rozwiązaniach. Świat to nie tylko Europa, proszę pamietać że świat to Afryka, Australia.... i akurat Europa to najmniej ciekawe rozwiązanie, najbardziej jednolite, a co za tym idzie mało w niej fantazji. Więc nie przesadzajmy z brakiem pomnika. Konserwator ma rację, tablica starczy, w końcu to tylko miejsce pracy. Przestańmy zabudowywać nasz kraj krzyżami, pomnikami . Srarczy tej paranoi i podniecania sie nieszczęściami. Życie bywa fajne. Cierpienie to nie cel w życiu, przynajmniej nie w moim. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojtek sadowski
 • wojtek sadowski
 • 21.10.2010 10:45

jezeli mamy glosowac na Gronkiewicz-Walz, to chce wiedziec czy to prawda ze jest zydowa? jezeli tak to jskie ma zydowskie nazwisko? Mysle ze pochodzenia swojego nikt nie musi sie wstydzic

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii formalnej , to Konserwator dał już d...y tyle razy w Warszawie pozwalając na rozbiórki że to masakra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Prezydent warszawy oświadczyła, że to nie jej kompetencje - czemu w takim razie m.in. Straż Miejska, z kasy miasta, ochrania "prywatna" posesje pałacu prezydenckiego?

2. Skoro tzw. obrońcy krzyża tak bronią jego ustawienia na cudzej posesji, to proponuje każdemu z nich postawić tej samej wielkości na ich prywatnych działkach lub (jeśli takowej nie posiadają) na środku w tzw. dużym pokoju (salonie) ich mieszkania... I niech go bronią jak długo chcą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będzie tam pomnika, ani żadnego krzyża. Krakowskie Przedmieście jest zabytkiem światowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kozminski
 • Roman Kozminski
 • 26.08.2010 22:05

Ten pomnik tam będzie prędzej czy pózniej.Komorowski zaczął ten konflikt i on musi go zakonczyć ,inaczej spokoju nie będzie.Schował sie za drzwiami Pałacu i niewiem na co czeka.Zachowuje sie jak chłoptaś z podwórka.Nikt za niego tego nie rozwiąże.Mąż stanu za którego chce uchodzić powinien sam wyjść z inicjatywą ,przyjść do obronców krzyża i porozmawiać z nimi.Wszystko można rozwiązać tylko trzeba chcieć!!A Platforma gra na zwłoke ,poprostu chcą tych ludzi oszukać,wykiwać ,postawić na swoim.PO-owcy twierdzą że tam niema miejsca na pomnik,inni twierdzą że miejsce jest.i można tam postawić pomnik jeśli sie go mądrze wkomponuje.Ale powtarzam PO i Komorowski idą w zaparte.A pomnik będzie i tyle!!Bronek zaczął o on musi zakonczyć ten konflikt!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Kluba
 • Janusz Kluba
 • 26.08.2010 21:11

Każdy myślący Polak wie, że są sprawy, które nie mogą być rozstrzygnięte przez lokalne władze samorządowe; mam na myśli oczywiście sposób upamiętnienia tej ogromnej narodowej tragedii, jaka miała miejsce pod Smoleńskiem. Zresztą w innych (nawet drobnych) administracyjnych sprawach, państwo, reprezentowane przez Wojewodę (lub jego przełożonego) może każdą decyzję organu samorządowego wstrzymać lub uchylić. Dziwię się zatem Pani Prezydent Warszawy, iż używa nadzwyczaj apodyktycznego tonu przy określaniu lokalizacji pomnika upamiętniającego ofiary tego, tak bolesnego dla Polaków, wydarzenia.

Nie kwestionując kompetencji Pani Prezydent, ani profesjonalizmu urzędu konserwatora Warszawy - myślę, że ranga sprawy wymaga powołania Obywatelskiego Komitetu w oparciu o szeroką reprezentację polityczną, rządową, samorządową, także reprezentację "Obrońców Krzyża" z udziałem czołowych polskich urbanistów, architektów, plastyków, artystów... (Francja nie wstydziła się zaprosić do konkursu na projekt fasady Luwru - Berniniego). Tylko poważne podejście do kwestii budowy pomnika, a właściwie czegoś znacznie szerszego, umożliwi wyjście z zaistniałego impasu.
Mówiąc o czymś szerszym, mam na myśli zaprojektowanie i rozpoczęcie budowy "Ołtarza Ojczyzny" - miejsca, placu - artystycznie zakomponowanego, zarazem monumentalnego jak i bliskiego odczuciom Polaków. Miejsce to - dostępne na co dzień dla wszystkich - w czasie świąt państwowych służyłoby ich celebrowaniu. Oczywiście, nie ma kłopotu z jego znalezieniem, jedynym takim miejscem jest Plac Józefa Piłsudskiego. Tam byłoby najwłaściwsze miejsce dla upamiętniania dni chwały jak i narodowych tragedii; musi się tam znaleźć Pomnik Nieznanego Żołnierza, mógłby powstać łuk tryumfalny upamiętniający zwycięstwo Polski w 1920 r. - również tam byłoby najlepsze miejsce upamiętniające tych, którzy ponieśli śmierć pod Smoleńskiem. Wiele stolic europejskich posiada takie honorowe miejsca - często monumentalne, zawsze z pietyzmem dopracowane - nobilitujące zarówno miasto, jak i państwo.
Przy okazji, Pani Prezydent, jak można tak obcesowo traktować sprawę budowy pomników: "konserwator się nie zgodzi" i już. Bardzo dobrze, że konserwator czuwa: Po ostatniej wojnie Warszawa ma tak niewiele oryginalnych rzeczy do "konserwowania", że trzeba czuwać i to bardzo. Warto jednak budować coś nowego, warto poświęcić więcej uwagi "urodzie" miasta - to też jest sprawa narodowej wagi.
Zna pani przecież piękne europejskie stolice (zresztą nie tylko stolice). Konkursy na artystyczną zabudowę fragmentów miasta Florencja przeprowadzała już 600 lat temu; - sprawą były nadzwyczaj zainteresowane miejskie władze - nie tylko jakiś tam (choćby najznamienitszy) konserwator.


Odnoszę wrażenie, że pani wypowiedź jest kolejną próbą pozorującą załatwienie sprawy (pierwszą, a może już drugą, było to żenujące - nawet haniebne, zawieszenie tablicy. Prawdziwy powód zminimalizowania tego miejsca pamięci staje się coraz bardziej zrozumiały dla społeczeństwa - idzie oczywiście o to, by nie eksponować nazwisk osób z przeciwnej opcji politycznej (skazać na zapomnienie). Mogłoby to przecież w jakiś sposób ją wzmocnić. Dla utrzymania władzy można robić wszystko - można wydać pozwolenie na rykowisko przedstawicieli subkultury młodzieżowej (i przydzielić im jeszcze ochronę policyjna) w środku nocy, w centrum miasta. Po prostu w s t y d.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 26.08.2010 21:03

Nareszcie ktoś wypowiada się zdecydowanie,załatwić sprawę a nie tyle pieniędzy jest marnowane na czyjeś widzimisię a ty Michale Góra zastanów się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan więcki
 • jan więcki
 • 26.08.2010 21:00

Historia osądzi kto był co wart!
Jak śmiesznie, gdy chłoptasie wydają osąd kto spowodował katastrofę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.