Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23038 miejsce

Gronkiewicz-Waltz przeciwna pomysłom Gowina. Taksówkarz tylko po egzaminie z topografii?

Pomysł Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości, który dotyczy likwidacji egzaminu z topografii miasta, nie spodobał się prezydent Warszawy, Hannie Gronkiewicz-Waltz.

 / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiW najbliższych tygodniach Jarosław Gowin planuje przedstawić pomysł zniesienia licencji, który na początku ma objąć około 50 zawodów. Jedną z profesji, która ma być zwolniona z egzaminu jest zawód taksówkarza.

Jak twierdzi Gowin, jaki jest sens, żeby taksówkarz zdawał egzamin z topografii miasta, skoro ma do dyspozycji GPS - informuje "Wirtualna Polska".

Całemu przedsięwzięciu przeciwna jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, która uważa, że egzaminy są potrzebne. "Egzamin powinien być. Chce powiedzieć, że w Londynie, gdzie mieszkałam cztery lata, mimo GPS, zawsze trzeba zdać egzamin z topografii miasta" - dodaje prezydent miasta.

Mówi również, że przez niecałe dwa lata Sejm starał się zlikwidować przewóz osób, który oszukiwał ludzi, dzięki czemu liczba licencji została zwiększona o dwa tysiące.

 / Fot. wikipedia, Creative Commons, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GowinJaroslaw.jpg?uselang=plNatomiast Gowin twierdzi, że zniesienie licencji z taksówkarzy spowoduje polepszenie jakości, czyli zwiększy się liczba miejsc pracy i konkurencyjność.

A co na ten temat myślą najbardziej zainteresowani?
Okazuje się, że podzielają zdanie Gronkiewicz-Waltz. Krakowscy taksówkarze sprzeciwiają się pomysłowi ministra Gowina.

Jak informuje nas "Interia", Andrzej Badocha, wiceprzewodniczący sekcji taksówkarzy w NSZZ "Solidarność '80" uważa, że sprawdzanie umiejętności taksówkarzy jest bardzo potrzebne. Twierdzi, że GPS-y często wprowadzają ludzi w błąd, kierując ich w inne miejsca.

Według Jarosława Gowina, dzięki zniesieniu licencji, w Polsce w ciągu dwóch lat przybędzie około 100 tys. nowych miejsc pracy.

Gowin planuje ułatwić dostęp do około 250 zawodów.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Lucjan Kowalski
  • Lucjan Kowalski
  • 07.03.2012 22:47

Koncesjonowanie usług, nadawanie uprawnień pewnym grupom powinno obejmować bardzo niewielkie obszary , w sytuacjach absolutnie niezdędnych bo ogranicza rynek i destabilizuje podstawy gospodarki. W przypadku nadawania licencji zawodowych państwo musiałoby zadbać , podobnie jak to bywało w gospodarce socjalistycznej, o własciwy poziom cen usług, bo nie ma regulatora rynkowego, oraz sprawdzać czy aby wszyscy posiadacze licencji spełniają wymogi ducha ustawy, czy reprezentują narzucone standardy i czy sami osobiście wykonują czynności , na które wymagana jest licencja. Zwracam na to szczególną uwagę, bo pojawiły się patologie niezgodne z zamiarem ustawodawcy . Bardzo duża grupa tzw starych pośredników uzyskała tzw. prawa nabyte i w ten sposób ominęła wymóg dostosowania się do wymogów licencyjnych. Pośrednicy ci to często starsi ludzie , często jeszcze z poprzedniej rzeczywistości gospodarczej, zapewnili sobie byt nie dopuszczając innych do zawodu, tworząc bariery trudne do przebycia. Sami mając uprawnienia zatudniają ludzi bez licencji i to oni de facto wykonują pracę a właściciel licencji , zupełnie jak w krajach trzeciego świata zbiera owoce swojego sprytu. Pośrednicy ci należą do związków zawodowych , które doskonale reprezentują ich interesy.To oczywiście narzuca dodatkowe, niepotrzebne koszty.Rezultatem są wysokie ceny usług.

Państwo powinno zadbać o interes klienta, , najlepiej znieść wymóg posiadania licencji i wyższego wykształcenia przez pośredników w obrocie nieruchomościami, tak jak to jest w wielu innych krajach europejskich. Jeżeli uznamy , że ten wymóg z innych względów powinien jednak pozostać , to bezwzględnie należy stworzyć takie prawo , które pozwoli na wykonywanie zawodu jedynie posiadaczom licencji. Należy też odebrać licencje osobom nie spełniającym wymogów , nawet choćby byłyby to prawa nabyte, jak również konsekwentnie sprawdzać kwalifikacje, podnosić wymagania, choćby o znajomość języków obcych. Ponadto należy w takim wypadku wprowadzić , podobnie jak w notariatach opłaty zryczałtowane za usługi , nie uzależnione od wartości transakcji. To da gwarancje że państwo posiada instrument zastępujący regulator rynkowy, że nie ma zmowy cenowej i nawet w ograniczonym obszarze ceny usług tworzone są w sposób transparentny , a nie w kuluarach na spotkaniach pośredników.
Ja jednak osobiście wybrałbym wariant pierwszy, zniesienie obowiązku posiadania uprawnień, bo to otworzy nowy obszar dla wielu zdolnych młodych ludzi i pozwoli na uczciwą konkurencję. Przyniesie też , jak myślę wymierny efekt fiskalny. A zasciankowość , choć to polska specyfika , zostawmy historykom ekonomii.

Osobiście jako klient, negatywnie oceniam działalność wielu agencji nieruchomości, choć są takie, które moim zdaniem działają rzetelnie. Uważam ,że zaistniała sytuacja jest efektem złego prawa , które do tej pory funkcjonowało. Jest okazja żeby to zmienić. Wielu specjalistów zaangażowało się w dyskusję, często jednak są to ludzie nieobiektywni, bo reprezentują własny interes. Często są wynajęci przez korporacje dla zrobienia czarnego PR. Mam nadzieję, że konsultacje społeczne obejmą również szerokąrzeszę klientów oraz ludzi młodych chcących zasilić szeregi zawodowe , do tej pory blokowane przez licencje, skazujące ich na bezrobocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli potanieje dowóz bezpruderyjnych Pań
... jestem za !

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 05.03.2012 03:23

proponuję znieść licencje ochroniarskie albo skrócić kurs do 4 dni.W GB zrobiłem licencję w 4 dni,Anglicy śmieli się z głupiego polskiego systemu szkolenia ,chwyty,kajdankowanie,strzelanie gdyż polskie prawo chroni przestępcę ,za przekroczenie uprawnień grozi 5 lat pudła.Polskie prawo samo sobie przeczy: zatrzymasz złodzieja on cię oskarży o pobicie ,nie zatrzymasz -nie dopełniłeś obowiązków.Ciekawe do kogo napisać w tej sprawie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam ten dokument z linku. Pozwolę sobie przytoczyć dwie "perełki":

- to czy ktoś się nadaje na bibliotekarza ocenia komisja na podstawie jego dorobku naukowego.
- ktoś kto chce zostać mechanikiem np na holowniku musi najpierw zaliczyć 3 lata na stażu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 04.03.2012 22:24

Idea Jarosława GOWINA jest bezsprzecznie słuszna i konieczna.
Osobiście uważam, że deregulacja powinna w 1 kolejności objąć także wiele innych totalnie zbędnych instytucji np. agenta celnego, które są oczywistą zaszłością i obszarem ograniczania bezpłatnego dostępu do rynku usług dla młodego pokolenia.
Oczywiście za chwilę wypowie się cała armia niedouczonych urzędników, którzy przy okazji licencjonowania tego "zawodu" dorabiają do skromnych kilku-kilkunastu tysięcy pensji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Projekt "ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów" został przedstawiony wczoraj, a ze szczegółami można się zapoznać tutaj:
http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/deregulacja_dostepu_do_zawodow,9256/
A pod tym linkiem znajduje się lista zawodów przeznaczonych do deregulacji i proponowanych zmian:
https://www.premier.gov.pl/files/download//6341.pdf
Moim zdaniem państwowe egzaminy nie dają dziś gwarancji wysokiej jakości usług, ponieważ korporacje uczyniły z nich barierę ograniczającą dostęp do zawodu. Dla jednych ("obcych") ta bariera jest nie do pokonania, przed innymi ("swoimi") zbyt łatwo się otwiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - jak mieszkałem na Żoliborzu, to chyba ani razu nie trafiłem na taksówkarza któremu nie musiał bym wyjaśniać jak się do mnie jedzie. Nigdy bym się nie domyślił, że oni są po jakichś egzaminach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.