Facebook Google+ Twitter

Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana? PO ogłasza alarm

Wszelkie kalkulacje zakończone. Siły przeciwników policzone. Prezydent Warszawy musi odejść - twierdzą wrogowie. Z głęboką troską i oddaniem zbierają podpisy. Mają ponad 100 tysięcy a będzie – jak mówią – trzy razy tyle.

 / Fot. Wikimedia CommonsPlatformie przez sześć lat szczęściło się, ale przestało. Sondaże nie mają dla niej litości. Premier w dołku. Prezydent stolicy podkopana. Partia spadła z lidera. Wewnątrz gotuje się sos niestrawnych potraw, a na zewnątrz wszyscy udają, że nic się nie stało. Na domiar złego szef partii ze sztywną nogą niewiele może. Tylko Jarosław Gowin wciąż ma język giętki. Tymczasem coraz bliżej referendum w sprawie prezydent Gronkiewicz-Waltz. Jeżeli do niego dojdzie i referendum powiedzie się - to nietrudno przewidzieć skutki rządzącej Platformy i jej kierownictwa oraz przyszłość rządu.

Zobacz i posłuchaj - (Foto: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl | Video: TVN 24 W stolicy trwa wielka mobilizacja przeciwników Hanny Gronkiewicz-Waltz) - TVN24.Pl.

Gronkiewicz-Waltz to "najlepszy prezydent od lat"

Zdaniem TVN24 - referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy jest pewne. Świadoma zagrożenia - PO ogłasza pełną mobilizację - będzie się starała intensywnie informować mieszkańców o tym, co zmieniło się przez sześć lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podobnie też pisze "Rzeczpospolita". Po cichu identyczne zdanie mają także wysokiej rangi członkowie PO.

Najpóźniej w niedzielę (16 czerwca), Warszawska Wspólnota Samorządowa zbierze wymaganych 133,6 tys. podpisów (dziś ma ponad 110 tys.) osób, które chcą odwołać prezydent stalicy – informuje TVN24 - PO straci stolicę. Przeciwnicy prezydent szykują zaś największe i najsilniejsze armaty, aby ustrzelić swój cel polityczny i zdobyć wymarzone pozycje oraz władzę. Platforma zamierza natomiast nagłośnić sukcesy. Czy ich wystarczy na przykrycie zarzutów?

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz "rozgrzebała miasto". Ulice trudno przejezdne. Korki stały się zmorą codzienności. Problem śmieciowy zasypał cały dorobek pani prezydent. Toruńska topi się po byle deszczu. No i ta arogancja władzy rządzącej prezydent. Nawet sprawa biletu za 5 złotych będzie tu na tapecie. Nie pomoże dokończona pierwsza i rozpoczęta druga nitka metra, ani uruchomiony Most Północny czy Centrum Nauki Kopernik. Przeciwnicy zjednoczyli siły. Jednak Julia Pitera twierdzi: prezydent Gronkiewicz-Waltz "jest najlepszym prezydentem od lat".

"Dostaliśmy (…) wsparcie z centrali partii"

Dopiero teraz szefostwo PO uświadomiło sobie powagę sytuacji. Wiadomo, że siła przeciwników pani prezydent jest wielka. Wobec tego, według "Rzeczpospolitej", Platforma ogłosiła w stolicy alarm i szykuje wielkie pospolite ruszenie. "Dostaliśmy PR-owe wsparcie z centrali partii" – zdradził gazecie jeden z urzędników stołecznego ratusza. Do boju stanęła w szranki z innymi PiS - partia Jarosława Kaczyńskiego. Ofiarnie zbiera podpisy, które dostarczy do społecznego komitetu, o czym informuje Rp.pl. Nawet Jarosław Kaczyński oświadczył, że ma zamiar złożyć podpis za referendum.

Przeciwnicy i wrogowie mają siłę

Przeciwnicy i wrogowie prezydent stolicy, dobrze pamiętają złe doświadczenia i porażkę z referendum w sprawie prywatyzacji firmy SPEC, kiedy zakwestionowano znaczną część podpisów, toteż teraz chcą mieć ich znacznie więcej, ponad wymogi prawa.

"Chcemy zebrać 200, a może nawet 300 tys. podpisów. Mamy na to czas do 22 lipca. Złożymy je ostatniego dnia" - mówi Piotr Andrzej Guział, lider Wspólnoty Samorządowej, burmistrz warszawskiego Ursynowa.

Zobacz zdjęcie - Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz (Foto: PAP/Rafał Guz) - polskieradio.pl.

Zdaniem Piotra Guziała, akcja zbierania podpisów potrwa jeszcze 60 dni. A referendum wyborcze może być najwcześniej w sierpniu – podaje Polskie Radio. Chodzi o to, aby podpisów było jak najwięcej. Gość Polskiego Radia – burmistrz Ursynowa i organizator podpisowej zbiórki – głęboko wierzy, że referendum powiedzie się i warszawiacy w miejsce Hanny Gronkiewicz-Waltz, wybiorą kogoś z opozycji.

Liczy również na rozpad Platformy. Według niego, "w Platformie Obywatelskiej rozpoczyna się okres gwałtownych zmian i może to doprowadzić do destrukcji tego podmiotu politycznego. Im bliżej będziemy wyborów samorządowych, tym więcej osób będzie rozważać, czy ich miejsce nie jest gdzie indziej" – mówi Piotr Guział.

"Wydatek 7 mln zł na referendum zbyteczny"

Sprawa zaczyna być dramatyczna. Referendum w stolicy ma poparcie wszystkich liczących się partii w Sejmie. Od dziś deklaruje poparcie również Leszek Miller. Zastępca szefa Platformy, Grzegorz Schetyna na to: PO będzie się bronić. Andrzej Halicki z PO: to próba anarchistyczna wprowadzenia chaosu w Warszawie. Opozycji właśnie o to chodzi. Choć niektórzy przeciwnicy od dawna mają podobne zdanie i twierdzą – Warszawą rządzi chaos.

Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatniej chwili walki z bałaganem śmieciowym, usunęła z oczu mieszkańców swojego zastępcę, który odpowiadał za "działkę śmieci". Podała nowe stawki, a radni zdecydują, czy je przyjmą. W kwestii walki referendalnej pani prezydent ma zdanie: "Wydatek 7 mln zł na referendum jest niepotrzebny". To prawda. Niedługo do wyborów. A ewentualny nowy prezydent Warszawy po referendum niczego dobrego nie zdziała. Będzie siedział cicho i działał na przetrwanie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jeżeli narodowcy i lewicowcy ze sobą współpracują w jakiejś sprawie, to oznacza, że rzeczywiście musi być ona poważna... i chyba rzeczywiście HGW rządzi gorzej niż fatalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska i wszyscy zainteresowani:
Niżnej daję link do tematu koalicji P. Guziała przeciw prezydent Gronkiewicz-Waltz:
http://natemat.pl/62999,egzotyczna-koalicja-piotra-guziala-przeciw-hannie-gronkiewicz-waltz-lewica-narodowcy-i-wyrzutki-ze-wszystkich-partii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska Wczoraj 18:49
Pani Elu. Wczoraj byłem nieścisły w tym, co napisałem na temat politycznej aktywności Piotra Guziała – założyciela Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która walczy różnymi siłami w sprawie obalenia prezydent Warszawy. Prawdą jest, że w styczniu 2004 r. wystąpił z SLD, bo nie godził się na "promowanie ludzi miałkich, karierowiczów i pozorowanie zmian". Rok później stał się sympatytkiem (2005 r.), a od 2006 roku - członkiem SDPL. Jednak jego poglądy na wiele spraw społecznych, w tym dotyczących praw równości i poszanowania innych, w kwestii tzw. inaczej kochających – są na "nie", co odbiega od partyjnej linii lewicy. Oto link do szczegółów charakterystyki Guziała: http://www.nasz-ursynow.pl/index.php?strona=piotr-guzial

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za info :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa Krzysiak Dzisiaj 08:33
To bardzo celne pytanie, Pani Ewo. PiS ma przekonanie, że w referendum zwycięży i na prezydenta Warszawy wystawi być może znanego i wybitnego architekta - Czesława Bieleckiego. Ma też w zanadrzu wielu innych zdolnych menedżerów, jak choćby Marzena Szydło, Mariusz Błaszczak, Adam Hofman, ale najpewniejszy jest Mariusz Kamiński - ten z byłego CBA. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że PO zwycięży. I wobec tego trudno spekulować, kto zastąpi Gronkiewicz-Waltz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska Dzisiaj 07:25
Pani Elu. Piotr Guział (rocznik 1975) nie należy do SLD; był członkiem SDPL i SLD (1997 -2004), ale w styczniu 2004 roku wystąpił z SLD na własną prośbę. Dziś raczej zbliża się do Ruchu Palikota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybory, wybory, wybory... Dawno, dawno temu śmiech mnie ogarniał, gdy Michnik pozostawił tytuł gazety "Gazeta Wyborcza", która przecież była powołana na gorąco do "barowania się z komuchami". Barowanie szybko się skończyło a tytuł pozostał. Chichotałem niemiłosiernie z tego tytułu, który nijak już nie przystawał do początku KAPITALISTYCZNEJ rzeczywistości. Ale teraz chylę czoła panie Adamie Michnik przed pańską przenikliwością polityczną i znajomością mentalności Polaków.

Przecież ten kraj jest rzeczywiście w ciągłych wyborach! Naród wybiera sobie pijawki, przystawia do piersi, po czym, po kilku miesiącach przestaje kochać tę wybraną i szuka następnej. Po latach ta "następna" czasem jest już trzeci raz w kolejce...

I jak te pijawki mogą nie kochać swojego żywiciela? I tak pozostanie. Jaki żywiciel, takie pijawki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sekwencji zbliżających się Wyborów - te Samorządowe nastąpią po tych do Parlamentu Europejskiego.
Referendum warszawskie nie jest po to, żeby w Warszawie coś polepszyć, ono jest doskonałym pretekstem do rozpoczęcia kampanii wyborczej przed Wyborami do Europarlamentu... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spodobał mi się argument, że zbieranie podpisów pod referendum "to próba anarchistyczna wprowadzenia chaosu w Warszawie" ;) PO znów potwierdza, że jest bardzo obywatelska a demokracja to dla nich priorytet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kogo szykują na to stanowisko zamiast p. Waltz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.