Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6196 miejsce

Grono.net – "zamknięta" społeczność ujawniona?

Grono, na którym zarejestrowani są już prawdopodobnie "wszyscy", obiecywało nam, że będzie zamkniętą społecznością, będzie bezpłatne i wolne od reklam. Co się jednak stało po kilku latach funkcjonowania tego serwisu? Sprawdź w Google... Reakcja Grona - patrz komentarze pod tekstem.

screen / Fot.
Ostatnio wpisałem w Google hasło "grono.net", żeby sprawdzić co napisano o tym serwisie. I wiecie co znalazłem? Grono. Skopiowane strona po stronie na dyskach google. A na nich telefony, nazwiska, adresy...

Regulamin Grono.net mówi:
§5 2. Gromadzone przez serwis dane nie będą udostępniane innym podmiotom, chyba, że po uzyskaniu uprzedniej zgody użytkownika.


Tym razem zgromadzone dane zostały ujawnione wszystkim możliwym podmiotom, które mają dostęp do internetu...

Grono, reklamowane jako "zamknięta społeczność", zachęca użytkowników do ujawniania danych osobowych i innych osobistych informacji. Twórcy Grona zapewniali, że wewnątrz jesteśmy
zupełnie bezpieczni, bo nikt, kto nie jest członkiem Grona, nie będzie
miał dostępu do przechowywanych danych. Wielu użytkowników podaje swoje imię i nazwisko, numer telefonu, a dzięki niedawno dodanej usłudze geolokalizacji - zaznaczają na mapie swój dokładny adres domowy i miejsca pracy. Na tysiącach "gron" - forów, zakładanych przez użytkowników - gronowicze w rozmowach często ujawniają kolejne informacje o sobie, wszystko dzięki złudzeniu "zamkniętości".

Obiecywano nam także, że nigdy nie ujrzymy reklam na grono - ha, ha. Że nie będzie płatne - fakt, nie jest, płatne są tylko wybrane usługi, dające przywileje tym, którzy płacą. I tu złamana kolejna obietnica, że na Gronie nie będzie podziałów na lepszych i gorszych, na tych co płacą i nie.

Na czym właściwie polega czar Grona? Z "prawdziwego" Grona została już tylko nazwa, dziś jest to zwykłe forum, tyle, że z większą ilością gadżetów i użytkowników. Jest jeszcze jedna różnica - w Gronie płaci się za dodatkowe usługi. Jest to także miejsce pełne reklam.

Grono jest świetnym przykładem tego, czym jest marketing - zbudowano markę, która nie różni się niczym innym od całej reszty internetu, nie oferuje nic ponad setki podobnych serwisów - a mimo to wciąż przyciąga rzesze internautów.

CZYTAJ TAKŻE: Grono.net kopią Facebooka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Czy mógłby ktoś kto posiada konto na grono.net mnie zaprosić ? Była bym bardzo wdzięczna :) Mój e-mail to alunia96@o2.pl Z góry thx xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

heheeh ojjj niki niki, gdyby ludzie sie dowiedzieli jaki ty ziolko jestes i jakie przekrety robisz.... to grono nie bylo by popularne nawet wsrod polglowkow ktorych na gronie pelno.... niektorzy czuja sie bezkarni tak jak "space" a niektorzy powtarzam "niektorzy" tylko czekaja zeby zbanowac uzytkownikow jak "haba haba" trzeba bedzie i o tym jakis reportazyk napisac niedlugo :D co?? co o tym myslisz??? wszystkie print screeny sa :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

mam pytanie , od wczoraj popoludniu ktos jakims sposobem zablokowal mi moje ip na gronie :( i przez to strona grona mi sie wogle niechce teraz otwierac :(( moze mi ktos poradzic co teraz musze zrobic zeby mi sie znowu strona grona otwierala . pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

marudzisz... grono coraz bardziej się rozrasta i coraz więcej można tam robić.

zerknij na inne portale :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

o ho ho! Widzę, że ograniczenie wolności słowa zawitało do tak rzekomo obiektywnego portalu jakim jest w24! Tniecie treści, które Wam nie pasują? Ładnie. Nic dziwnego, że można tutaj znaleźć takie tanie sensatki-szmatki jak ww.

Proponuję zmianę nagłówka na "milionowa społeczność ujawniona" > na pewno zaciekawicie tym więcej osób. np. krytyków?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tu byl zawarty moj komentarz, kto i dlaczego go usunal...? cos mi sie wydaje ze wielki obronca wolnosci slowa, ktory nie ugial sie przed rzadaniami usuniecia artykulu (chwal mu za to).... reaguje na krytyke w taki sam sposob.... zalosne... rzygac sie chce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem jak wam, ale mi naprawdę nie robi różnicy czy udostępniam swoje dane 1 mln czy 1 mld użytkowników internetu. Nazywanie społeczności liczącej tylu użytkowników zamkniętą jest conajmniej zbawne. IMHO robienie afery z niczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

toś się na kopiowała pszczółko :)
ja z kolei polecam ciekawą dyskusję na ten temat http://grono.net/forum/131719/0/

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jescze to ;)
"Grono – kryzys Google/XSS – FAQ

1. Dlaczego moje dane są publicznie dostępne w wyszukiwarce Google?

Dane zostały zindeksowane przez skrypt reklamowy Google. Działał on jako zwykły profil użytkownika, w związku z czym indeksował wyłącznie informacje, na których upublicznienie dla innych zarejestrowanych zgodzili się członkowie społeczności grono.net. Żadne poufne informacje, które miały pozostać ukryte lub widoczne wyłącznie dla znajomych, nie zostały upublicznione. Podjęliśmy decyzję o natychmiastowym zakończeniu współpracy z serwisem Google.

2. Nie chciałem ujawniać swoich danych, a teraz każdy ma do nich dostęp. Jak to się mogło stać?

Skrypt reklamowy indeksował wyłącznie dane widoczne dla ponad miliona członków społeczności grono.net. Żadne informacje poufne, dane widoczne tylko dla znajomych, ukryte grona, czy wiadomości prywatne nie zostały zindeksowane.

3. Czy przy pomocy Google można obecnie znaleźć wszystkie profile z Grona?

Nie. Skrypt zindeksował jedynie około 15% profili, pobierając z nich wyłącznie ogólnodostępne dane. Żadne poufne informacje, które miały pozostać ukryte lub widoczne wyłącznie dla znajomych, nie zostały upublicznione.

4. Czy grono.net dogadało się z Google i udostępniło nasze dane do publikacji?

Nie. Dane zbierane przez skrypt reklamowy były przeznaczone wyłącznie do celów dostosowania wyświetlanych reklam. Zespół grono.net nie miał nic wspólnego z upublicznieniem informacji o użytkownikach.

5. Czy moja skrzynka prywatnych wiadomości oraz ukryte grona także są widoczne dla wszystkich?

Nie. Ponieważ skrypt reklamowy działał z uprawnieniami zwykłego użytkownika, miał dostęp wyłącznie do własnej skrzynki wiadomości i do publicznie dostępnych gron i forów. Żadne poufne informacje, które miały pozostać ukryte lub widoczne wyłącznie dla znajomych, nie zostały upublicznione. Informacje o tym, że w Google widoczna jest skrzynka prywatnych wiadomości, dotyczyły wyłącznie pustej skrzynki Google Bota.

6. Co z moimi dyskusjami? Nie chcę, żeby przy pomocy Googla każdy mógł czytać, co wypisuję na zamkniętych gronach!

Po obejrzeniu kopii strony zindeksowanej przez serwis Google, nie ma możliwości dalszego przeglądania serwisu bez zalogowania się. Skrypt reklamowy indeksował wyłącznie dostępne dla każdego użytkownika dyskusje i informacje. Nie miał wglądu ani w prywatne wiadomości użytkowników, ani w dyskusje toczące się na zamkniętych gronach. Poufne informacje pozostały więc bezpieczne.


7. Czy podjęliście jakieś kroki w celu usunięcia naszych profili z publicznie dostępnej wyszukiwarki?

Tak, podjęliśmy natychmiastową decyzję o zakończeniu współpracy reklamowej z Google, usunęliśmy skrypt reklamowy i rozpoczęliśmy usuwanie z wyszukiwarki wszystkich odniesień do serwisu grono.net.

8. Jak możecie mówić, że grono.net to zamknięta społeczność? Przecież teraz każdy może zobaczyć nasze profile.

Skrypt reklamowy Google indeksował wyłącznie te informacje, które członkowie społeczności udostępnili innym. Żadne poufne informacje, które miały pozostać ukryte lub widoczne wyłącznie dla znajomych, nie zostały upublicznione. grono.net pozostaje zamkniętą społecznością, dostępną wyłącznie na podstawie zaproszenia. Po obejrzeniu kopii strony zindeksowanej przez serwis Google, nie ma możliwości dalszego przeglądania serwisu bez zalogowania się.

9. Czy pojawienie się moich danych w Google ma związek z uruchomieniem nowej wersji grono.net?

Nie. Nowa odsłona serwisu grono.net jest w pełni bezpieczna. Informacje, które zostały upublicznione w wyszukiwarce Google były indeksowane przez skrypt reklamowy od jesieni ubiegłego roku.

10. Dlaczego wprowadziliście użytkowników w błąd, zapewniając o poufności prywatnych danych?

Dane prywatne użytkowników są nadal bezpieczne. Skrypt reklamowy indeksował wyłącznie te informacje, które członkowie społeczności udostępnili innym. Żadne poufne informacje, które miały pozostać ukryte lub widoczne wyłącznie dla znajomych, nie zostały upublicznione.

11. Kiedy moje dane znikną z wyszukiwarki Google?

Aktualnie Google usuwa rekordy dotyczące grono.net z wyszukiwarki. Zwróciliśmy się o traktowanie tej sprawy priorytetowo.

12. Czy ktoś może skopiować sobie moją stronę z Grona i umieścić na Google?

Każdy użytkownik sam decyduje, jakie dane udostępnia publicznie innym uczestnikom grono.net. Licząc się z tym, że ma do nich dostęp każdy z miliona innych członków społeczności, warto rozsądnie decydować o tym jakie dane udostępniamy i ukrywać najbardziej osobiste informacje.

13. Ujawnienie moich danych osobowych w połączeniu z geolokalizacją może spowodować, że ktoś będzie nachodził mnie w domu. Co możecie z tym zrobić?

Geolokalizacja to dodatkowa usługa, która może być ustawiona jako widoczna wyłącznie dla znajomych. Funkcjonuje ona wyłącznie bezpośrednio z poziomu grono.net i nie jest widoczna podczas przeglądania zindeksowanej przez Google kopii profilu.

14. Próbujecie wymigać się od odpowiedzialności i zwalić winę na Google.

Otrzymaliśmy od partnera reklamowego, firmy Google, skrypt indeksujący, który skonfigurowaliśmy dokładnie według otrzymanych instrukcji. Początkowo działał on poprawnie. W momencie wykrycia awarii natychmiast wyłączyliśmy skrypt i zakończyliśmy współpracę reklamową z Google AdSense.

15. Współczesne grono.net to już nie to samo. Teraz jest to zwykłe forum z większą ilością gadżetów.

Grono.net pozostaje serwisem społecznościowym, opartym na grupach przyjaciół. Można uzyskać do niego dostęp wyłącznie przez zaproszenie od znajomej osoby. Nowe funkcjonalności, które wprowadzamy służą zwiększeniu atrakcyjności serwisu i ułatwieniu korzystania z niego. Wierzymy, że jednorazowy problem ze skryptem indeksującym nie spowoduje utraty zaufania naszych użytkowników.

16. Podobno problemy z Google to nie jedyne trudności, z jakimi grono.net borykało się w ostatnich dniach? Słyszałem o włamaniach.

Po wykryciu luki w systemie, która była potencjalnie niebezpieczna i umożliwiała przeprowadzenie ataku XSS. Została ona usunięta natychmiast po wykryciu. Nie odnotowaliśmy żadnego włamania, ponadto w Internecie nie pojawiły się żadne szczegółowe instrukcje, w jaki sposób można dokonać takiego ataku.

17. Czy upowszechnienie naszych danych ma związek z inwigilacją Grona przez tajne służby?

Zapewniamy, że żadne tajne służby nie miały nic wspólnego z upublicznieniem informacji o profilach użytkowników na stronach wyszukiwarki Google. Był to efekt niewłaściwej pracy skryptu indeksującego."

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ja tu jako adwokat diabła prosto z gazety:
"Oświadczenie Zarządu grono.net


Zarząd grono.net informuje, iż w efekcie błędnej konfiguracji robota indeksującego w wyszukiwarce internetowej Google pojawiły się informacje z serwisu grono.net nie przeznaczone do indeksowania. Co istotne, poprzez Google dostępne były wyłącznie informacje, które są jawne dla wszystkich użytkowników grono.net. Dokładnie rodzaj wyświetlanych w Google informacji oraz przyczyny wyjaśniamy w załączonej informacji.


Zarząd firmy pragnie przeprosić użytkowników za zaistniałą sytuację. Pomimo, iż nie doszło do ujawnienia żadnych tajnych danych i bezpieczeństwo prywatności użytkowników nie było zagrożone, przyznajemy, że sytuacja ta nie powinna mieć miejsca.


Traktując kwestie bezpieczeństwa bardzo poważnie nie zlekceważyliśmy tej usterki. Zablokowaliśmy działanie wadliwego skryptu Google i na wszelki wypadek zwróciliśmy się o usunięcie w trybie ekspresowym z wyszukiwarki wszelkich informacji pochodzących z grono.net. Konsekwencją tej decyzji będzie czasowe całkowite zniknięcie serwisu grono.net z Google. W zaistniałej sytuacji zarząd grono.net uznał jednak, iż najważniejsze jest dobro i zaufanie użytkowników.


Raz jeszcze przepraszamy za ewentualne niedogodności.


Z poważaniem,

Zarząd grono.net# # #


Co się stało?

W wyszukiwarce Google w wyniku błędu skryptu indeksującego znalazły się informacje o użytkownikach grono.net, które normalnie dostępne są dla innych użytkowników grono.net a nie dla wszystkich internautów. Są to informacje, które użytkownicy sami zdecydowali się uczynić publicznymi dla innych członków grono.net. Ani ich charakter, ani zakres nie powodował żadnego zagrożenia – np. uzyskania dostępu do poczty czy przejęcia konta użytkownika.

Przyczyna usterki została przez grono.net usunięta. Zwróciliśmy się także do Google o usunięcie w trybie ekspresowym z wyszukiwarki wszystkich informacji pochodzących z grono.net.


Jakie dane znalazły się w Google?

Skrypt indeksujący Google Bot był zarejestrowany w serwisie grono.net jako zwykły użytkownik i miał dostęp wyłącznie do widocznych publicznie danych – tych samych do jaki dostęp mają wszyscy użytkownicy grono.net. Dostępne były więc dane, które sam użytkownik zdecydował się ujawnić innym uczestnikom grono.net. Nie znalazły się w Google zastrzeżone dane konta użytkownika, hasła itd. Nie zostały także ujawnione dane, które użytkownik uczynił dostępnymi np. wyłącznie znajomym. Google Bot nie indeksował także ukrytych gron, ani żadnych innych informacji, których członkowie społeczności grono.net nie chcieli ujawnić. Zindeksowane zostały więc wyłącznie informacje widoczne dla każdego z miliona użytkowników serwisu. W okresie współpracy reklamowej z systemem Google, skrypt zindeksował jedynie ok. 15% profili użytkowników grono.net.Dlaczego tak się stało?

Pod koniec 2006 roku serwis grono.net nawiązał współpracę reklamową z wyszukiwarką Google. Na podstawie instrukcji dostarczonych przez Google uruchomiono specjalny skrypt indeksujący, mający na celu jak najlepsze dopasowanie wyświetlanych na stronach grono.net reklam do poszczególnych profili użytkowników i gron tematycznych. Celem działania systemu AdSense jest dostarczanie użytkownikowi wyłącznie reklam potencjalnie go interesujących.

Skrypt indeksujący zadziałał wadliwie i umieścił w wyszukiwarce także strony nie przeznaczone dla wszystkich internautów a jedynie dla innych użytkowników grono.net.


Jakie działania podjęliśmy?

Po stwierdzeniu tej sytuacji zarząd grono.net podjął decyzję o zakończeniu opartej na systemie AdSense współpracy reklamowej z Google. Zwróciliśmy się także do Google o usunięcie wszystkich rekordów dotyczących grono.net z tej wyszukiwarki.


Jak ma się ta sytuacja do niedawnego ostrzeżenia przed atakiem XSS?

Są to dwie, niezależne od siebie sprawy. Kilka dni temu pojawiła się informacja o potencjalnej możliwości ataku XSS na serwis grono.net. Dzięki szybkiemu wykryciu i natychmiastowej likwidacji luki nie odnotowaliśmy żadnej próby ataku dokonanego przy użyciu tej metody. Nie pojawiły się także publicznie informacje, w jaki sposób tego typu atak można było przeprowadzić. Obecnie serwis grono.net jest więc całkowicie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.