Facebook Google+ Twitter

Groźba bankructwa polskich stoczni coraz bardziej realna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-01 08:42

Groźba bankructwa stoczni Gdynia i Szczecin jest coraz bardziej realna, szanse na uratowanie ma jeszcze Gdańsk. Unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes odrzuca programy restrukturyzacyjne przysłane z Polski dwa tygodnie temu.

Jeśli stocznie będą musiały zwrócić rządowe wsparcie, będzie to oznaczało ich upadek. Czy los stoczni jest już przesądzony?

Decyzję unijnej komisarz musi jeszcze zatwierdzić cała Komisja Europejska, ale to zapewne będzie formalność, bo w ponad 90% spraw Neelie Kroes do tej pory udawało się przeforsować swoje wnioski.

Z trzech zakładów zdecydowanie w najlepszej sytuacji jest stocznia Gdańska, która już została sprywatyzowana. Gdyby Komisja zatwierdziła osobny program restrukturyzacji, zakład byłby ocalony.

Ratunek dla stoczni Gdynia i Szczecin to zmniejszenie wsparcia z budżetu i zwiększenie wkładu inwestorów, czego domaga się unijna komisarz. Tymczasem ani rząd ani inwestorzy ustalonych propocji zmieniać nie chcą i apelują do Brukseli o dobrą wolę. W wyjątkowych sytuacjach Komisja może bowiem pozwolić na ulgowe potraktowanie.

Jeśli to się nie uda, wtedy rząd mógłby jeszcze zaskarżyć decyzję Brukseli do Europejskego Trybunału Sprawiedliwości, gdzie Komisja w sporze z krajami członkowskimi przegrywa bardzo rzadko.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że pojawiła się jeszcze jedna możliwość - dobrowolne ogłoszenie upadłości stoczni, jeszcze przed negatywną decyzją Komisji Europejskiej. Wtedy zakłady nie musiałyby zwracać wielomiliardowego wsparcia i łatwiej można byłoby je postawić na nogi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.