Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3774 miejsce

Groźba katastrofy coraz bardziej realna. Nowa książka Naomi Klein

TO zmieni wszystko, alarmują naukowcy i nie chodzi wcale o zagrożenie atakiem terrorystycznym, meteoryt zmierzający w kierunku Ziemi, czy nową odmianę wirusa, choć zagrożenie podobnie jak w ostatnim przypadku też ma charakter niewidoczny.

 / Fot. wr...Niewidoczny, bo nieuświadomiony. Jak powietrze, którym oddychamy. Jak codzienne zakupy w koszyku. Jak rosnące CO2 i degradacja natury. I jak fakt, że przykładamy do niej rękę przez codzienne drobne i pozornie niewinne wybory. Jeżeli w tym momencie sądzisz, że ostatnie dwa zdania to abstrakcja, to również wybierasz drogę nieświadomości, która niewiele ma wspólnego z odpowiedzialnością za życie swoje, bliskich... w tym dzieci, którym jeszcze długo po nas przyjdzie zmagać się ze skutkami bałaganu, jaki po sobie zostawimy. A wtedy dalsza lektura tego tekstu nie ma sensu.

Klein: "This Changes Everything"
Z czym kojarzą się zwykle zmiany klimatyczne? Rosnące CO2, topnienie lodowców, powtarzające się kataklizmy... Wszystko zjawiska odległe, do których wydaje nam się, że z osobna nie przykładamy ręki. Nic bardziej mylnego. W nowej książce pt. "This Changes Everything: Capitalism versus Climate" / Fot. NK, która ukaże się w połowie września, na razie w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii, jej autorka Naomi Klein stara się skorygować nasze widzenie.

Rosnące CO2 czy eksploatacja przyrody to tylko wierzchołek góry lodowej, którą stanowi de facto obecny system ekonomiczny - kapitalizm nastawiony na wzmożony wzrost i konsumpcję. Na tym dyskusja się zwykle urywa, bo kapitalizm brzmi dość abstrakcyjnie. Skoro system, to nie możemy i nie mamy na niego wpływu. Tymczasem ten system sami współtworzymy. System to my, czyli konsumenci. Im więcej kupujemy, tym więcej musi zostać wyprodukowane. De facto każdy z nas generuje potrzebę wzrostu gospodarczego, za każdym razem, kiedy wyjeżdża z przepełnionym wózkiem z hipermarketu. A niech tylko ktoś spróbuje nas powstrzymać albo ograniczyć. Prawo do kupowania uznajemy dzisiaj za jedno z podstawowych praw, stanowiących o naszej wolności. Kupowanie stało się częścią naszej tożsamości.

Fałszywa religia wzrostu i efekt motyla  / Fot. WWW
Wszystko ma jednak swoje konsekwencje. Im więcej kupujemy, tym więcej produkujemy... tym więcej energii potrzeba do wytwarzania, a ta nie bierze się znikąd. Właściwie podstawowym jej źródłem od co najmniej dwóch stuleci są paliwa kopalne. Im więcej paliw kopalnych, tym więcej CO2 w atmosferze. Rezultat: deregulacja ekosystemów, która ma wpływ na życie nie tylko zwierząt, ale całych społeczności ludzkich, które np. po zalaniu wybrzeży czy znikaniu całych wysp w wyniku podnoszącego się poziomu wód, są zmuszone do poszukiwania nowych miejsc i niekiedy kontynuowania życia w skrajnych warunkach. Oto ciąg przyczynowo-skutkowy, który jest nie do uniknięcia w globalnej wiosce. Jak w dominie - nasz ruch, często beztroski, na tej szerokości geograficznej, może mieć wpływ na życie kogoś po drugiej stronie świata.

Kapitalizm kontra natura, czyli MY
Naomi Klein w swojej nowej książce próbuje nas wyrwać z uśpienia, byśmy mogli dostrzec, że sami jesteśmy częścią systemu i mamy bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne. Miałoby to być może niewielkie znaczenie, gdyby nie fakt, że naukowcy coraz dobitniej alarmują, że przy obecnym modelu ekonomicznym istnieje wysokie ryzyko nieodwracalnych zmian w przyrodzie. Innymi słowy wojna kapitalizmu z klimatem to podcinanie gałęzi, na której sami siedzimy.

Klein postuluje nie tylko ograniczenie konsumpcji i dyktatu wzrostu gospodarczego. Uważa, że wizja systemu gospodarczego, uzależnionego bezdyskusyjnie od paliw kopalnych, to tylko fałszywe wyobrażenie, mające korzenie w epoce industrialnej, czyli anachroniczne i destrukcyjne. Zmieniając zaś wyobrażenie można zmienić rzeczywistość, tym bardziej, że istnieje ku temu nagląca potrzeba - stawką jest istnienie nie tylko nasze, ale i przyszłych pokoleń.

Obecnie nie wiadomo, czy przygotowywane jest polskie tłumaczenie książki. W wydawnictwie Muza, w którym przetłumaczona została poprzednia książka kanadyjskiej autorki, trwają jeszcze wakacje, więc ustalenie tego było niemożliwe. Jej udostępnienie w Polsce wydaje się być szczególnie potrzebne, zważając na fakt, że jesteśmy szczególnym orędownikiem gospodarki opartej na węglu, hamulcowym zmian proekologicznych w Unii Europejskiej, a prace nad alternatywnymi źródłami energii posuwają się w ślimaczym tempie.

 / Fot. NK
O autorce: Naomi Klein - kanadyjska dziennikarka, która zasłynęła w ciągu ostatnich kilkunastu lat zarówno w Polsce, jak i na świecie takimi książkami jak "No logo" (2000) oraz "Doktryna szoku" (2007). Obie ukazały się w polskim tłumaczeniu i obie należą zdecydowanie do kategorii książek ułatwiających zrozumienie teraźniejszości.

Więcej na stronie: http://www.naomiklein.org/main
Tego autora również:
Polska w krainie koszmarów
Slow Future
Olsztyn - powolne miasto

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: zagrożenia


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.