Facebook Google+ Twitter

Grozi Ci proces lustracyjny? Byli esbecy chętnie pomogą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-19 09:54

Posądzają cię, że byłeś agentem SB? Warszawska firma Wersja, która ma w swojej stajni byłych esbeków, pomoże ci wydobyć się z tarapatów - ustaliła "Polska".- Jeżeli ta firma uczciwie broni ludzi, to w porządku. Ale jeśli namawia do krzywoprzysięstwa, to popełnia przestępstwo - ocenia poseł Andrzej Czuma z PO. - Dobrze, że jest firma, która broni zaszczutych - ripostuje Jerzy Wenderlich z SLD.

 / Fot. PolskapresseFirmę doradczą Wersja znaleźliśmy w internecie. "Koncentrujemy się przede wszystkim na pomocy osobom wymienionym w wykazach agentów i współpracowników służb PRL opracowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, których poczucie wyrządzonej krzywdy zmusza do wyjaśnienia wszelkich aspektów i podstaw takiej decyzji IPN" - brzmi oferta biura. Dalej jest o tym, że w Wersji pracują profesjonaliści, którzy chętnie pomogą m.in. osobom zarejestrowanym jako tajni współpracownicy (TW) czy kontakty operacyjne (KO).

Zadzwoniliśmy do Wersji jako potencjalni klienci. Telefon odebrała osoba, która przedstawiła się jako Sławomir Kuśmirek.

- Jaka konkretnie jest państwa oferta? - zapytaliśmy. - Wykonujemy usługi na zlecenie osoby pokrzywdzonej. Pomagamy ustalić, czy dokumenty zostały wytworzone za wiedzą klienta, czy poza nią - mówi Kuśmirek. Następnie firma bada, czy da się te dokumenty zakwestionować. Jeśli tak, uzgadnia z klientem termin spotkania. Wstępna ocena dokumentów IPN kosztuje 300 zł. Pełna analiza ze wskazaniem, które elementy dokumentów są do podważenia, to już materiał pomocniczy w procesie lustracyjnym.

- Współpracujemy z ludźmi, którzy prowadzili tego typu sprawy, sprawy operacyjnego rozpracowania i tajnych współpracowników w latach 70. i 80., czyli dawnymi funkcjonariuszami SB. Są w stanie ocenić wiarygodność dokumentów. W naszym zespole są też prawnicy - mówi Kuśmirek. I podkreśla, że cena ekspertyzy zależy od wielkości materiału.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.