Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16175 miejsce

Grozi nam epidemia alzheimera?

Według raportu przygotowanego na polecenie rządu amerykańskiego, do roku 2050, liczba chorych na Alzheimera wzrośnie trzykrotnie, a epidemia tej przerażającej, wciąż niezbadanej choroby, zagrozi istnieniu ludzkości.

Epidemia Alzheimera? / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikZaczyna się banalnie... problemy z pamięcią, nerwowość, podejrzliwość, zbieractwo, chowanie rzeczy... "ot
starość" - myślimy i trwamy w tym przekonaniu do czasu, gdy pojawiają się oskarżenia, wyzwiska, agresywne zachowania, zanik nabytych umiejętności, coraz wolniejsze kojarzenie, powtarzanie się, problemy nie tylko z rozpoznawaniem otoczenia , ale i bliskich. Potem jest jeszcze gorzej. Pojawiają się problemy z porozumiewaniem się, z wykonaniem podstawowych czynności. Gdy nadchodzi kolejny etap - chory nie wie już nawet do czego służą podstawowe przedmioty. Pojawia się brak panowania nad pęcherzem. Coraz trudniej jest się z nim też porozumieć, gdyż potrafi formułować jedynie krótkie, urywane, pozbawione treści zdania. Od tej chwili chory żyje, a właściwie wegetuje, już tylko we własnym świecie, w którym brak tak elementarnych czynności jak jedzenie, sen, ubieranie się czy samodzielne poruszanie. Alzheimer nie tylko wyniszcza mózg, ale i cały organizm. Choroba z reguły trwa kilka lat - tyle, ile potrzeba, by całkowicie wykończyć chorego.

Według raportu przygotowanego na polecenie amerykańskiego rządu, do roku 2050, liczba chorych wzrośnie trzykrotnie, co w konsekwencji załamie system zdrowotny, gdyż służba zdrowia nie jest przygotowana do opieki nad tak ogromną liczbą chorych.

Prestiżowe pismo "Neurology" oparło swą tezę na badaniach przeprowadzonych w latach 1993-2011. W tym czasie poddano obserwacji kilkanaście tysięcy, mających ukończone 65 lat mieszkańców Chicago. Według danych, demencja starcza, a najczęściej choroba Alzheimera, jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów społeczeństwa amerykańskiego. Podobnie rzecz ma się w Europie. Jak podaje serwis niewiarygodne.pl, na zorganizowanej w Warszawie konferencji naukowej, już 3 lata temu prof. Sube Banerjee z Instytutu Psychiatrii w Londynie prognozował dokładnie taki sam scenariusz, jaki wyłania się z amerykańskich badań: W 2010 roku na świecie było ok. 35 mln ludzi z demencją, w roku 2030 ma być ich dwa razy więcej, a w 2050 r. - trzy razy więcej - przestrzega.

Zdaniem naukowców największym niebezpieczeństwem, a zarazem sprzymierzeńcem przerażającej nas choroby Alzheimera, jest wyż demograficzny, który zarówno w USA, jak i Europie będzie konsekwencją przypadającego na lata 1946-1964 "baby boomu". W chorobie Alzheimera niezwykle ważną rolę odgrywa wiek, a z badań wynika jednoznacznie, iż już wkrótce w samym tylko USA populacja ludzi po 65 roku życia wkrótce zwiększy się ponad dwukrotnie - z 40,3 milinów do 88,5.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciesze się , bo już dobijam do 50-tki . Ale przyczyny główne to wojny i tułacze życie ludzi , często bezdomnych , a i rożnego rodzaju epidemie , np. Cholera itp. Zycie ludzi zależy od nich samych ale i też okoliczności jakie nam towarzysza, ważne aby nie tylko zapobiegać , ale i wyleczyć z różnorakich zarazków które krążą wokół nas , i z czasem są już w nas . Jedni żartobliwie mówią na coś trzeba w końcu umrzeć , wiecznie nie będziemy żyć , każdy by chciał dożyc` długich lat , ale w zdrowiu , dobrym samopoczuciu , ale życie nas uczy że jest inaczej.! Memento Moris.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na fakt, że długość ludzkiego życia, jeszcze sto lat temu nie przekraczała 50 lat. Patrząc na zdjęcie (Rocznik Gebethnera i Wolffa na Rok 1914) nie trudno dostrzec, że np. w Hiszpanii długość życia to jedynie 32 lata!
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=599263766756995&set=a.125359897480720.21814.112730445410332&type=1&theater

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się całkiem inne źródła tej strasznej choroby - stres , ciągła gonitwa za wiatrem , przemęczenie psychiczne . Organizm ludzki się broni ale do pewnego czasu , a po 65 roku życia to nikogo już nie dziwi ze wysiada , wszystko . Zycie na tej planecie nabiera coraz to trudniejszego tempa i coraz więcej ludzi zapada właśnie na takiego rodzaju choroby jak zaniki pamięci , psychiczne zaburzenia itp. Ratuj się kto jeszcze może.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.