Facebook Google+ Twitter

Grozi nam kryzys na rynku szkoleń?

Rok 2011 może zapoczątkować ciężkie czasy w branży szkoleń i kształcenia zawodowego. Urzędy Pracy od stycznia mają na ten cel średnio o 70 proc. funduszy mniej niż w ubiegłym roku, a większość firm szkoleniowych została obciążona 23 proc. VAT.

Polacy kształcą się dwa razy rzadziej niż mieszkańcy Unii Europejskiej / Fot. Daria DuszyńskaWedług badań fundacji Bertelsmanna, istnieje niepodważalna więź między sytuacją ekonomiczną państwa i poziomem życia, a wykształceniem jego obywateli. Niestety, Polska od lat znajduje się na niezbyt chlubnych miejscach rankingu kształcenia ustawicznego, czyli nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ogólnych. Dobrym przykładem jest udział w szkoleniach - podczas gdy w Unii kształci się w ten sposób co dziesiąty obywatel, w Polsce statystyki są nieubłagane informując o kształceniu się jednej na 20 osób. Wszystko wskazuje na to, że lepiej nie będzie.

30 proc. polskich pracodawców przyznaje, że należy organizować szkolenia dla swoich pracowników. Jednak w rzeczywistości chęci nie pokrywają się z praktyką. Niektóre duże korporacje angażują jednak niemałe pieniądze wdrażając program edukacyjny dla osób działających w danej branży, np. Grupa Allegro.

Ta ostatnia zainwestowała ostatnio w działalność edukacyjną pod nazwą Akademia Allegro, która w ramach poszczególnych projektów kształci Polaków z e-commerce. Organizator szkoleń pokrywa 90 proc. kosztów uczestnictwa, które wynoszą od 60 do 100 zł. Jak wielokrotnie przyznawali trenerzy Akademii wprowadzenie kosztów było konieczne po to, by na szkoleniach pojawiały się osoby naprawdę zainteresowane tematem.

Rodzime przedsiębiorstwa mogą korzystać ze wsparcia Urzędów Pracy na doszkalanie swoich pracowników - nawet do 3,1 tys. zł na osobę. Wszystkie pięknie, ale w tym roku dział aktywizacji zawodowej ma być dotowany na kwotę 3,2 mld zł co w porównaniu z ubiegłorocznymi 6,5 mld zł stanowi ogromną różnicę. Przykładowo na szkolenia i rozwój kwalifikacji bezrobotnych przewidziano zaledwie 80 mln zł (w ubiegłym roku 350 mln zł), a na dokształcanie pracowników 170 mln zł zamiast ubiegłorocznych 354 mln zł. Co więcej od początku stycznia weszła w życie 23 proc. stawka VAT na większość szkoleń, które do tej pory korzystały z ulgi, jak np. szkoły nauki jazdy czy prywatni organizatorzy kursów.

W tej sytuacji, pomocne mogą się okazać darmowe kursy e-learningowe. Wbrew pozorom, nie ma ich jednak zbyt wiele. Według raportu jednej z bazy szkoleń w pierwszej trójce najbardziej pożądanych tematów szkoleń znajdują się Informatyka, języki obce oraz zarządzanie. W bezpłatne programy edukacyjne inwestuje np. Akademia Allegro, która na swojej platformie e-learningowej ma już 7 kursów.

Za większość form dokształcania on-line trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Niewątpliwie jednak ich popularność kursów rośnie. Dobrym przykładem są analizy Edustacji według której w ciągu ostatnich kilku miesięcy z metody e-learningu korzystano aż 6 razy częściej. Szczególnie aktywni w tej sferze są internauci z województwa wielkopolskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Oczywiście pozostaje jeszcze sfera kursów unijnych, jednak te wiążą się najczęściej z selekcją uczestników pod względem określonych czynników. Tak oto nabór na kurs kształcący Project Managerów preferuje osoby będące już pracownikami branży IT, mające ukończone 45 lat lub kobiety. Wracamy zatem do bogatej oferty szkoleń, które można opłacić na własną rękę. Niestety, według raportu Obserwatorium Zarządzania, co piąty Polak za przyzwoitą kwotę, jaką mógłby uiścić za 1 dzień kursu uznaje 20 do 49 zł, a co siódmy mniej niż 20 zł. Czy wobec tego trudno się dziwić, że statystyki udziału w szkoleniach wciąż są dla Polski nieubłagane wskazując na aktywność 5 proc. społeczeństwa?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.