Facebook Google+ Twitter

Groźna bakteria w łososiach firmy Almar?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-02-13 11:15

Almar, zajmujący się przetwórstwem rybnym, czeka na wyniki badań od czeskich służb sanitarnych, które poinformowały, że w produkcie kartuskiej firmy wykryły bakterie listerii.

– Spodziewamy się, że szczegółowe wyniki badań nadejdą pod koniec tygodnia – powiedział Piort Skiba, dyrektor handlowy Almaru. – Czeskie służby przebadały kilka naszych produktów i okazały się one dobrej jakości. Wiemy, że zastrzeżenia dotyczyły jedynie ścinków części ogonowych łososia. Są one przeznaczone do dalszej obróbki termicznej, a nie do bezpośredniej konsumpcji. Stosowane są jako np. dodatek do pizzy. Partia towaru była sprzedawana w sklepie hurtowym, w którym zaopatrują się punkty gastronomiczne.

Wycofane z czeskiego rynku ścinki nie są sprzedawane w Polsce. Produkty Almaru były już badane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w grudniu ubiegłego roku. W tym samym miesiącu gazeta branżowa "Świat Konsumenta" podała, że w łososiach wędzonych z Almaru wykryto bakterie listerii. Miesięcznik powołał się na wyniki badań prywatnego laboratorium. – Zbadaliśmy produkty Almaru i nie stwierdziliśmy obecności bakterii listerii w wyrobach firmy - powiedziała Anna Malinowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Bakterie listerii mogą wywołać listeriozę, chorobę szczególnie niebezpieczną dla kobiet w ciąży i dla osób z osłabioną odpornością. Jak dowiedzieliśmy się w GIS badane są wszystkie produkty rybne sprzedawane na polskim rynku. Wyniki wskazują, że występowanie bakterii listerii jest zjawiskiem marginalnym.

Kartuska firma zaznacza, że normy jakościowe w firmie są przestrzegane, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez GIS, a publikacja w "Świecie Konsumenta" naraziła ją na straty. Ucierpiał wizerunek firmy i spadła sprzedaż. – Prawdopodobnie wystąpimy na drogę sądową o zadośćuczynienie – powiedział Marcin Gniazdowski, prezes Almaru.

O wykryciu listerii w produktach, także Almaru, doniosły czeskie media. Dziennikarze "Mlada Fronta Dnes" zakupili próbki wędzonych łososi i przekazali je do badań. W jednej z nich znaleziono bakterie listerii w liczbie kilkakrotnie wyższej od dopuszczalnej normy. Był to produkt niemieckiej firmy Ocean Queen. Dziennik poinformował organy kontrolne, te zaś potwierdziły wyniki. W wyniku przeprowadzonych kolejnych badań znalazły bakterie w produkcie Almaru.

Jacek Klein

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.