Facebook Google+ Twitter

Groźny wirus w Niemczech? Choruje już 6,5 tys. dzieci

W Niemczech ponad 6 tys. dzieci mogło zarazić się groźnym norowirusem. Prawdopodobnie młodzi ludzie zatruli się przez jedzenie na stołówkach.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ROBIN UTRECHTW kilku wschodnich niemieckich landach (krajach związkowych), około 6,5 tys. dzieci zakaziło się norowirusem - podaje "Spiegel". Miało to miejsce w przedszkolach i szkołach, przypuszczalnie po spożyciu skażonych posiłków. Ministerstwo Zdrowia Saksonii wyraża obawy, że może dojść do epidemii pokarmowej na skalę całego kraju.

Według oświadczenia rzeczniczka berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), który zajmuje się koordynacją zwalczania epidemii w Niemczech, chore dzieci cierpią na ostre biegunki i wymioty. Niektóre są w szpitalach.

W opinii przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Turyngii, chorobę pokarmową wywołały prawdopodobnie skażone posiłki, przygotowywane przez jedną z firm cateringowych. Firma ta dostarcza jedzenie w czterech landach m.in. do przedszkoli, świetlic i szkół: Turyngii, Saksonii, Saksonii Anhalckiej, Brandenburgii i Berlina. Jak powiedział, chodzi tu o chorobę wywołaną zapewne przez zainfekowaną żywność.

Przedstawiciel brandenburskiego Ministerstwa Zdrowia powiedział, że sprawdzono kuchnie przemysłowe dostawcy posiłków z Hesji i wydano zakaz podawania niektórych artykułów spożywczych - dzieciom i młodzieży szkolnej, a także dorosłym.

Firma cateringowa Sodexo, dostawca posiłków z Hesji, odpiera zarzuty i zaprzecza, że dzieci i młodzież zachorowały wskutek jej skażonego lub zepsutego jedzenia. Rzecznik przedsiębiorstwa oświadczył, że do zachorowań doszło w mniej niż 5 proc. szkół i przedszkoli, do których Sodexo dostarcza posiłki. Według niego, przypuszczalnie chodzi o infekcję wywołaną norowirusem, "z czym nie mamy nic wspólnego".

Władze podały, że w placówkach szkolnych i wychowawczych, po zaistnieniu infekcji pokarmowych, "natychmiast przeprowadzono wnikliwe kontrole dokumentów dostawczych, temperatury i planów posiłków". Pobrano również próbki dostarczonych posiłków w placówkach szkolnych i wychowawczych, które oddano do zbadania w laboratoriach. Równocześnie w kuchniach przemysłowych zaostrzono środki higieny.

O sytuacji zakażenia pokarmowego we wschodnich landach, poinformowano, oprócz RKI, także Niemiecki Instytut Oceny Ryzyka i Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności oraz wszystkie szpitale w kraju. Ponadto w Berlinie utworzono specjalne centrum koordynacyjne związane z tą sprawą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

kkk
  • kkk
  • 30.09.2012 22:17

kibol Dzisiaj 16:29 - śmierdzisz mi
#kibol Dzisiaj 16:33 - ty też mi śmierdzisz

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
  • fujara
  • 30.09.2012 20:18

Patrzac na maszerujacych moherow dostaje atakow biegunki.Biedni Niemcy

Komentarz został ukrytyrozwiń
#kibol
  • #kibol
  • 30.09.2012 16:33

Krzysiek Grabski to znany Kibol Legii Warszawy I Wisły Kraków. Jeździ na tzw ' ustawki" dane ze stron internetowych świetna lektura.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kibol
  • kibol
  • 30.09.2012 16:29

Krzysiek Grabski to znany Kibol Legii Warszawy I Wisły Kraków. Jeździ na tzw ' ustawki" dane ze stron internetowych świetna lektura.

Komentarz został ukrytyrozwiń
janek
  • janek
  • 30.09.2012 12:24

jaki tam groźny wirus

to jest - polski wirus w niemczech?

pewnie tak będą
pisać podobnie jak to było ze skażonymi pomidorami z hiszpani

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.