Facebook Google+ Twitter

Grudniowe wydanie DWUKROPKA

Ukazał się grudniowy numer DWUKROPKA. Jest to Periodyk Polonijny wydawany w Republice Południowej Afryki. To miesięcznik dla Polaków w Cape Town. Redaktorem naczelnym jest Joanna Majksner - Pinska. Okładki projektuje Marek Piński.

Grudniowa okładka DWUKROPKA. / Fot. Scan okładkiBoże Narodzenie w twórczości polskich artystów

Jak można sprawdzić w różnych historycznych dokumentach jest od średniowiecza wiele różnych utworów. Najpierw były to ilustracje w różnych księgach kościelnych jak graduałały, ewangeliarzarze i kodeksach. Do najstarszego przykładu jest przykład sceny Bożego Narodzenia w polskim malarstwie jest gotycki Poliptyk Mistrza z Gościszowic.

Do jeszcze starszych utworów są Miniatury Stanisława Samostrzelnika, który był najwybitniejszym polskim malarzem - miniaturzystą swojej epoki, był także przykładem ustępowania form gotyckich wraz z nadchodzącym renesansem. Polsce wielu twórców w okresie Baroku podejmowały ten temat swojej twórczości, a szczególności temat narodzin Chrystusa. Jednym z wielu obrazów znanych jest „Pokłon pasterzy” Hermana Hana - gdańskiego malarza.

Kolejnym polskim, a szczególnie radomsko - krakowski malarzem był Jacek Malczewski, którego obraz pt. „Jasełka” ma szczególna wymowę nie tylko religijną, ale symboliczną i patriotyczną. Leżącemu na sianku Dzieciątku hołd składają przedstawiciele różnych stanów jak też uczestnicy walk o wyzwolenie Ojczyzny. Ważnym dziełem Malczewskiego są ilustracje tragicznych losów zesłańców po Powstaniu Styczniowym i ich wigilię na Syberii.

Wielu polskich twórców tematykę Bożonarodzeniową porusza w swych utworach jako przykłady:
- Tadeusza Rybkowskiego, który pokazuje wigilie podczas I wojny światowej.
- Wojciech Kossak pokazał w swoich obrazach jak wyglądała gwiazdka Legionistów Józefa Piłsudskiego.
- Włodzimierz Tetmajer projektował tematyczne witraży i w religijnym malarstwem,
- Stanisławem Wyspiańskim z Włodzimierzem Tetmajerem wspólnie tworzyli i realizowali.

Wieczorem jak tylko zabłyśnie na niebie gwiazdka w Polsce tradycyjnie zaczyna się wigilijna wieczerza. Ta tradycja symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, a którą według opisu Biblii ujrzeli pastuszkowie i Trzej Królowie.

Święto Górnicze Barbórka

BARBÓRKA to tradycyjne ŚWIĘTO GÓRNICZE zawsze obchodzone 4 grudnia. W tym dniu obok górników węgla zw. czarnymi obchodzą je też biali górnicy między innymi z Kopalni Soli Wieliczka i innych tego typu kopalń, ale też górnicy innych kopalin jak miedzi, srebra itp. Osobnym stanem też obchodzącym Barbórkę to górnicy naukowcy w licznych Wyższych uczelniach ściśle związanych z górnictwem jak np. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie.

W szczególny sposób to święto obchodzą mieszkańcy na Śląską i innych górniczych regionów. Rano 4 grudnia zazwyczaj górnicze orkiestry budzą mieszkańców osiedli, a potem mieszkańcy udają się na nabożeństwa do kościoła. Najbardziej atrakcyjna jest msza w Kaplicy św. Kingi ponad 100 m pod ziemią w Kopalni Soli w Wieliczce.
Wieczorem organizowane są huczne przyjęcia jak też karczmy górnicze przed kopalniami i na osiedlach. Ten dzień jest pełny zabaw, konkursów i koncertów, w których uczestniczą całe rodziny.

Święty Mikołaj

Zaczynają się wątpliwości. Czy istnieje aby naprawdę?
Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Święty Mikołaj istnieje. Według różnych teorii dla jednych pierwowzorem jest biskup o imieniu Mikołaj, który 6 grudnia obdarowywał dzieci i biednych a dla innych jest to inna osoba.

A oto inny przykład:
.... Święty Mikołaj istniał naprawdę... Urodził się w III wieku w portowym mieście Patara, położonym nad Morzem Śródziemnym. Był jedynakiem, jego rodzice uchodzili za ludzi zamożnych i świątobliwych. Podobno, gdy zaraz po urodzeniu chciano go wykąpać, podniósł się w wannie i stał tak dwie godziny. W dzieciństwie, zamiast bawić się z kolegami, Mikołaj wolał chodzić na nabożeństwa, a wolny czas spędzał na czytaniu Pisma Świętego. Jako młodzieniec żeglował, polował, lubił wino i zabawę, ale któregoś dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu udać się do kościoła. Nie wiedział, że rada biskupów postanowiła mianować arcybiskupem człowieka, który pojawi się tego dnia w kościele jako pierwszy.

Na początku IV wieku zaczęły się prześladowania chrześcijan. Mikołaj stanął w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kazał go wtrącić do więzienia. Odzyskał wolność dzięki kolejnemu cesarzowi, który szanował chrześcijaństwo. Potem Mikołaj oddał się bez reszty służbie bożej. Kochał bliźnich i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Opiekował się niezamężnymi pannami, a tym, które były ubogie, dawał posagi. Pomagał biedakom, nawracał złodziei i kłusowników. Patronował żeglarzom i rybakom, kupcom, rzemieślnikom, dzieciom, a także więźniom. Mikołaja można było poprosić o pomoc w każdej sprawie, w każdej potrzebie. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny. Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego śmierci w 345 roku zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok.

A smutnym i zrozpaczonym powracała radość życia i zaufanie do bliźnich. Sława cudotwórcy doprowadziła w końcu arcybiskupa Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym....

Listy do Świętego Mikołaja są zazwyczaj bardzo kolorowe, ozdobione rysunkami i naklejkami. Oprócz życzeń zawierają prośby i zamówienia na konkretne prezenty.

Listy adresowane są bardzo różnie. Oto kilka przykładów adresowania listów do św. Mikołaja:
- Niebo albo Poczta Niebo
- Ulica Anioła, woj. Chmurka
- Kierunek Niebo, ulica Gwiezdna
- Księżyc, Dom Mikołaja
- Piąte igloo, willa w Finlandii
- Biegun Północny, ulica Śnieżnobiała

Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach.

Święty Mikołaj ma różne imiona na świecie:
- Santa Claus - amerykańskie
- Santa San - japońskie
- Father Christmas lub Saint Nicolaus - angielskie
- Died Moroz - rosyjskie
- Weinachtsmann - niemieckie
- Noel Baba - tureckie
- Pere Noel - francuskie

Niestety są to tylko wybrane fragmenty z najnowszego numeru Dwukropka.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.