Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22770 miejsce

Grunwald 2010: Krzyżacy dostali łupnia, Wielki Mistrz zginął

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2010-07-17 07:55

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen w sobotę o godz. 14.51 padł w bitwie pod Grunwaldem. Krótko po godz. 15 zakończyła się jubileuszowa inscenizacja historycznej potyczki. W wyjątkowo widowiskowej, godzinnej inscenizacji brało udział 2 200 rycerzy.

Ostatnie przygotowania do wielkiej bitwy na polach Grunwaldu, rycerze jeszcze w "cywilnych" strojach / Fot. PoskapressePotyczkom chorągwi rycerskich towarzyszyła z głośników opowieść o największej bitwie średniowiecznej Europy.

Najbardziej ekscytującym momentom, upadkowi chorągwi z białym orłem czy atakowi na króla Władysława Jagiełłę, towarzyszyła podniosła muzyka - Bogurodzica, średniowieczne pieśni, ale i Dead Can Dance przy scenie śmierci Wielkiego Mistrza.

"Upał był straszliwy, nasz parasol nie pomagał. Z powodu tłoku nie wszystko zobaczyliśmy, choć byliśmy tu już o godz. 10. Mimo wszystko było to wspaniałe widowisko oddające ducha średniowiecza" - mówiła PAP Agnieszka Kubrak z Podkarpackiego, która w pobliżu Grunwaldu spędza urlop z rodziną.

Na Pola Grunwaldu przybyło ponad 100 tys. turystów. Widok na pole bitwy mieli ograniczony - mimo wielokrotnych próśb turyści z pierwszych rzędów wstali, zasłaniając widok tym z tyłu.

Wiele osób nie zdążyło na bitwę, stali po wiele godzin na zakorkowanych drogach dojazdowych. Kto wyruszył z Olsztyna po godz. 10, nie miał szans dotrzeć na czas. W trzydziestokilometrowym korku utknęły tysiące samochodów, m.in. kilkaset samochodów z Litwy.

Z wyjazdem po bitwie także było wyjątkowo ciężko. Kolejka samochodów, które wyruszyły tuż po bitwie jednokierunkową droga do Stębarka jeszcze po godz. 16 prawie się nie poruszała. Karetki jadące pod prąd miały duże problemy z przedostaniem się przez korek i gąszcz pieszych.

O godz. 16 przeleciały nad Polami Grunwaldzkimi wojskowe samoloty. Po południu mają wystąpić zespoły muzyczne, m.in. Armia, wieczorem przewidziano pokaz ogni sztucznych. Przez cały dzień czynny jest średniowieczny jarmark z kilkuset stoiskami.

Krzyżacy pokonani. Po raz kolejny

Przed bitwą rycerstwu towarzyszyły białogłowy, tzw. pojki, które podawały wodę rycerzom zakutym w zbroje od stóp do głów. Ocierały im też pot z czoła.

W stronę Krzyżaków ze strony publiczności padały okrzyki "na pohybel", natomiast wojska polskie, litewskie i sprzymierzone witano okrzykami "zwyciężymy, do boju biało-czerwoni".

Na sobotnią inscenizację bitwy przyjechało ponad 100 tys. widzów. Takich tłumów współczesny Grunwald jeszcze nie widział. Sieć telefonii komórkowej jest przeciążona. Ludzie zajmowali miejsca kilka godzin przed rozpoczęciem inscenizacji.

Grunwald 2010: Trwa inscenizacja średniowiecznej bitwy w 600. rocznicę

Rozpoczęła się kulminacja obchodów 600. rocznicy grunwaldzkiej wiktorii, czyli inscenizacja wielkiej bitwy. Bierze w niej w niej udział około 2 tys. rycerzy, a widowisko ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób.

Inscenizacja średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem rozpoczęła się o godz. 14. Poprzedziła ją msza De Divisione Apostolorum (godz. 10), Apel Grunwaldzki (11.30) oraz zbiórka i wyjście zgromadzonego rycerstwa na pole walki (godz. 13).

Później nie zabraknie też innych atrakcji, takich jak: warsztaty i turniej fechtunku (godz. 15), odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej "Grundial 2010" (godz. 17), V Festival "Flames of the night" (godz. 21.30), wspólny pokaz uczestników warsztatów sztuk kuglarskich (godz. 22.45) oraz pokaz pirotechniczny (godz. 23).

Imprezę Grunwald 2010 zakończy w niedzielę msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej - godz. 10.

Pod Grunwaldem trwają ostatnie przygotowania do inscenizacji bitwy z okazji 600. rocznicy zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad siłami Zakonu Krzyżackiego. / Fot. PAP/Adam WarżawaW czwartek podczas malborskiej części obchodów mieszkańcy i turyści obejrzeli spektakl "Banderia 1410". Widowisko z udziałem znanych polskich aktorów powstało na podstawie dzieła Jana Długosza - "Banderia Prutenorum", opisującego chorągwie wojsk, które walczyły pod Grunwaldem. Spektakl trwał godzinę. Robert Gonera, Mirosław Baka, Tomasz Stockinger, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Fraszyńska, Emilian Kamiński i inni - śpiewali pieśni poświęcone poszczególnym narodom, które wzięły udział w największej bitwie średniowiecznej Europy. Widowisko obejrzeli też na żywo prezydent Bronisław Komorowski i Dalia Grybauskaite, szefowa państwa litewskiego, którzy z innymi VIP-ami odwiedzili Malbork w czwartkowy wieczór.

Radosław Konczyński

Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szkoda że w tym roku nie byłem na bitwie.
relacja z echa dnia
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100717/KRAJSWIAT/541069650
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100717/POWIAT0104/251973109
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100717/KULTURA07/273368423
sława

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie by to obejrzał,tak na żywo .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.