Facebook Google+ Twitter

Grupa niepełnosprawnych zdobyła Kilimandżaro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-05 21:08

Grupa niepełnosprawnych fizycznie osób z Polski zdobyła Kilimandżaro. Takiej ekipy na najwyższym szczycie Afryki nigdy jeszcze nie było.

Założycielka fundacji "Mimo Wszystko" Anna Dymna, która jest cały czas w kontakcie z członkami wyprawy, powiedziała, że na wysokość 5 tysięcy 200 metrów weszło dziewięć osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunowie.

Tam, zgodnie z przewidywaniami, okazało się, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mają szans wejść wyżej. Pozostała część grupy licząca pięć osób niepełnosprawnych ruszyła w dalszą drogę i doszła na szczyt o godzinie 8 rano miejscowego czasu.

Na Kilimandżaro wspięli się między innymi niewidomy Łukasz Żelechowski, poruszający się o kulach Krzysztof Gardaś oraz Jan Mela, który wcześniej jako pierwszy niepełnosprawny, a zarazem najmłodszy człowiek, zdobył biegun północny i południowy.

Anna Dymna podkreśliła, że dotąd żadna osoba na wózku inwalidzkim nie przekroczyła granicy 5 tysięcy metrów. Dziś dokonały tego aż trzy osoby. Aktorka zaznaczyła też, że najważniejsze w całej wyprawie było wzajemne wsparcie, jakiego udzielali sobie uczestnicy wyprawy.

Anna Dymna podkreśliła, że wszyscy są bardzo szczęśliwi i równie zmęczeni. Uczestnicy wyprawy opowiadali jej przez telefon, że ostatni etap wędrówki był wprost morderczy, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.

Mimo to im się udało - mówi wzruszona i dumna aktorka. Jak dodaje, że wyczyn członków wyprawy to dowód dla wszystkich chorych, że mogą jeszcze wiele osiągnąć. "Każdy ma swoje Kilimandżaro" - uważa Anna Dymna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.