Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26561 miejsce

Grupowa apostazja we Wrocławiu. Kryzys Kościoła?

Skostnienie teorii Kościoła katolickiego na poziomie sprzed 2 tysięcy lat nie ma już dziś należnego gruntu w większości głoszonych tez i zasad życia społecznego, w tym także wśród duchownych - wszak nie odpowiada współczesnym realiom. Zbiorowa apostazja może mieć coraz częściej powtarzające się tego typu zjawiska.

 / Fot. Radomil, CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Kościół znalazł się w defensywie


Kościół rzymskokatolicki na świecie ma od pewnego czasu duże problemy natury wiary i przynależności do rodziny chrześcijańskiej. Narastające zjawisko pedofilii i innych niebezpiecznych wynaturzeń wśród duchowieństwa budzi powszechne oburzenie i niszczy podstawy autorytetu instytucji wiary. Dochodzenia prokuratorskie i wyroki sądowe w wielu niezbyt chwalebnych dla Kościoła powszechnego sprawach odciągają ludzi od kościelnej rodziny, Watykanu, od księży, biskupów i Boga - dotychczas wierzących, a potencjalnych nowych fakty te odstręczają.

W oparciu o dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce (dane na rok 2010), w ostatnich dwudziestu latach ubyło z Kościoła katolickiego w naszym kraju 10 proc., czyli prawie milion wiernych - podaje Echodnia.eu. I, co ciekawe, również region kielecki, gdzie stykają się trzy diecezje, przeżywa taki sam kryzys, jak w całej Polsce. Sukcesywnie ubywa wiernych, a ci, którzy pozostają - rzadziej chodzą do kościoła. Instytut kościelny przyznaje, że obecnie na niedzielne msze święte, chodzi tylko 41 procent katolików w Polsce, a jeszcze dwadzieścia lat temu chodziło 51 procent.

Kościół kat. w Polsce boryka się z coraz większymi problemami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Z roku na rok brakuje kandydatów na księży i zakonników, a znaczna część młodzieży szkolącej się w szkołach zakonnych, w połowie drogi rezygnuje z dalszej nauki. Także czynni księża w znaczącej części rzucają habit i idą do cywila. Również wierzących ubywa w rejestrach kościelnych; niedzielne msze święte odbywają się w obecności coraz mniej licznych grup wiernych. Zjawiska te dają się obserwować i pogłębiać od mniej więcej 15 - 20 lat. Była już nawet publiczna zbiorowa apostazja. Miała miejsce w lipcu 2011 r. Kilkanaście osób we Wrocławiu, dokonało aktu symbolicznej apostazji, kiedy na oczach widzów odstąpili od wiary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 13.02.2012 18:05

Wątpię,że w tej zbiorowej apostazji we Wrocławiu chodziło tylko o zademonstrowanie buntu wobec pewnych zjawisk wśród kleru,jak tutaj przeczytałam. Myślę,że musiała być i inna motywacja. To chyba raczej dobrze,że się ktoś wycofuje z religii,w której się nie odnajduje. Łatwo jest jednak szukać sobie usprawiedliwienia a trudniej poszukać przyczyny w sobie samym. Przykazania Kościoła,chociażby tablice mojżeszowe,czyli 10 przykazań,nie ułatwiają w wyborach życiowych. Nonkonformizm stał się niepopularny. Jakiekolwiek zakazy stały się nie modne. Więc po co wiązać się z Kościołem,jeżeli zabrania tego i owego i po co słuchać Kościoła? Gadanie,że tam są  sami pedofile czy księża z kochankami,to też nie jest cała prawda. Jan Paweł II mówił,że wolność jest nam nie tylko dana ale zadana. Niech więc lepiej występują ci,którzy chcą występować. Ten ,który nie chce, pozostanie. To jest czyjaś osobista decyzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marycha
 • Marycha
 • 13.02.2012 13:31

Kościół a właściwie kler ma to na co sobie zasłużył. Zgadzam sie w zupełności z osobami, które chcą wprowadzenia podatku kościelnego.Niech każdy płaci na swoją religię. Trzeba odebrać księżom przywileje emerytalne, ponieważ otrzymują ją tylko dlatego, że są duchownymi.Tak samo z kapelanami. Po co im takie wysokie stopnie wojskowe? Księża są po to aby się modlić a nie po to aby walczyć. Wszystkie tzw. posługi powinni wykonywać za darmo gdyż otrzymują pensję z budżetu do którego nic nie dokładają. Jednym słowem wszyscy ludzie na nich płacą a oni nie chcą nic dać ani zrobić za przysłowiowe "Bóg zapłać".

Komentarz został ukrytyrozwiń
ślązak
 • ślązak
 • 13.02.2012 10:10

O zgrozo, właśnie ten wasz "POstęp" prowadzi do samozagłady. Żadnych ideałów. Hulaj dusza piekła nie ma... i mamy co widzimy. Zbrodnie i gwałty w biały dzień na ulicach miast i wsi. Rozpusta, prymitywizm i wszystko co najgorsze ma teraz miano POstępu.
Pedofilia wśród duchowieństwa to zaledwie jeden procent zjawiska. Dlaczego nie napiętnuje się "grzecznych" tatusiów, nauczycieli, artystów, przedsiębiorców, polityków?
PRZESTAŃCIE OSZUKIWAĆ SAMYCH SIEBIE I SPOŁECZEŃSTWO !!!
Piszecie taką komunistyczna propagandę ja "Trybuna Ludu" przed 1980rokiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz Tokarczyk
 • Mateusz Tokarczyk
 • 13.02.2012 02:48

Pazerność, obłuda i hipokryzja kleru - polecam! http://portpublish.com/publikacja/32427/felietony-katofoba

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 12.02.2012 23:38

Trzecia tajemnica fatimska. Była ukrywana bardzo długo przed całym światem, w Watykanie. Znali ją jedynie następujący po sobie papieże. Chyba dopiero obecny papież o niej mówił. Dotyczyła zepsucia wewnątrz kościoła katolickiego i w związku z tym kryzysu w tym kościele. W roku 1917 Matka Boża ukazywała się pasterzom,trójce portugalskich dzieci Francisco,Jacinte Marto i Lucii Santos. Lucia wstąpiła do zakonu. Najdłużej z całej trójki żyła. Objawienie fatimskie przepowiedziało zamach na życie papieża Jana Pawła II i upadek komunizmu. Przepowiednie objawień Matki Bożej zawsze się sprawdzają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beata ma rację. Dopóki będzie KK uprzywilejowany, zawsze zerwą z ciebie symboliczną złotówkę, albo w gminie albo na szczeblu "kombinowania" z budżetem. Bez Twojej wiedzy i zgody bezpośredniej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie Dżonie, nie wystarczy omijać i nie wpuszczać!To chowanie głowy w piasek!
Ja np. protestuję przeciwko pompowaniu w kościół pieniędzy podatników. Ktoś tu napisał, że ksiądz jest obywatelem i ma takie same prawa. Tak, zgoda , pod warunkiem, że będzie miał także takie same obowiązki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
 • john
 • 12.02.2012 19:44

kto w tym kraju ma problem z KK? wystarczy omijać i nie wpuszczać i po sprawie: niech sobie wierzą w cokolwiek i naciągają naiwnych: tych zawsze jest na kopy

Komentarz został ukrytyrozwiń

To oczywiste, że KK jest w głębokim kryzysie. Dopóki jednak nie zostanie wprowadzony taki podatek jak w Niemczech, księża będą nam wmawiać, że katolików jest 95%.

Wiadomo, dlaczego księża nie chcą się na to zgodzić. Powód prosty: okazałoby się że katolikow jest max 50%.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
 • potato
 • 12.02.2012 18:01

Małgorzata Wójciak
...Uprzedzam odrazu jakiekolwiek ataki na moją osobę, nie jestem związana z którąkolwiek z opisywanych w tym artykule stron. Jestem za to ciekawa czy w sposób mertyoryczny odniesie się autor tego tekstu i odpowie właściwie jak cel miał ten artykuł? Bo przecież piszemy po coś prawda?
Przeczytałam ten tekst w całości i nie ogarniam celowości, niczego nowego się nie dowiedziałam z tego art. jest on również pisany chaotycznie...
I nie ogarniesz ,tak samo jak w swoim artykule nie zrozumiałas celowosci spotkania z młodzieżą, podobnie jak prawdą jest to ...że nie jestes zwiazana z którąkolwiek opisywaną w tym artykule stron...
Wracając do ostatniego napisanego przez Ciebie artykułu
...W książce przeczytamy o związkach homoseksualnych, biseksualistach, lesbijkach i związkach seksualnych duchownych...
Ogarnij! Ten artykuł jest między innymi dla wiedzy i przypomnienia, z czym dzieci mogą się spotkać w sukienkach księży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.