Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25885 miejsce

Grutas Park, czyli oko w oko z Leninem

Trzynastu Leninów, dwóch Stalinów, sześciu Vincasów Kapsukasów, dwóch Feliksów Dzierżyńskich, czterech Karolisów Pożełów, dwie Maryte Melnikaite, trzech Zigmasów Aleksów-Angarietisów... To tylko preludium tego, co możemy zobaczyć w Grutas Parku. Parku reliktów komunizmu.

"Matka-Rosja"- rzeźba która wita nas przy wejściu do Grutas Parku. / Fot. Jagna KierPrzez ostatnie kilkanaście lat byliśmy świadkami burzenia w Polsce symboli minionego reżimu. Po 1989 roku, z cokołów leciała głowa za głową któregoś z komunistycznych przywódców. Bardzo widowiskowa była akcja oblania benzyną pomnika Lenina w Krakowie czy rozwalenie łomami monumentu Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Podczas gdy pod wpływem emocji zdewastowane i wysadzone w powietrze Marksy, Breżniewy czy Staliny, poniewierają się w magazynach i na wysypiskach, na całkiem dobry pomysł (przynajmniej z marketingowego punktu widzenia) wpadł Viliumas Malinauskas, litewski biznesmen.

"Partyzanci walczącego podziemia sowieckiego"- pomnik ważący 75 ton. / Fot. Jagna KierZałożył na swym prywatnym terenie, dziesięć kilometrów od Druskiennik, we wsi Grutas, park- muzeum, w którym zgromadził liczne pamiątki kojarzące się z upadłym systemem. Zanim zajął się realizacją tego przedsięwzięcia musiał najpierw osuszyć przeszło dwadzieścia hektarów bagiennego terenu, na którym następnie postawił osiemdziesiąt sześć rzeźb komunistycznych oprawców.

w Grutas Parku najwiecej jest rzeźb Lenina. / Fot. Jagna KierGrutas Park to ścieżka spacerowa, położona wśród pięknych grzybowych lasów. Ścieżka, prowadząca zwiedzających do dwóch drewnianych mini- muzeów. Do mini- muzeów, w których można obejrzeć filmy, fotografie, flagi, proporce, obrazy i gazety, przedstawiające wodzów rewolucji oraz dowody ludobójstwa narodu litewskiego. Obok tych materiałów pokazane są makiety obrazujące warunki, w jakich żyli ówcześni „zwykli” ludzie.
Zanim wspomnianą ścieżką dotrzemy do pawilonów z sowieckimi pamiątkami, mijamy po drodze całą rzeszę Leninów, Engelsów, Stalinów, litewskich nacjonalistów oraz ich ofiary. Przez cały czas, z rozstawionych głośników rozbrzmiewają marsze i pieśni komunistyczne, które po kilku godzinach zwiedzania są nie do zniesienia.

Między drzewami ustawione są wieże wartownicze. / Fot. Jagna KierGrutas Park, będący repliką sowieckich gułagów, (o czym świadczą rozciągnięte druty kolczaste, wieże obserwacyjne i stojący przy wejściu pociąg, którym wywożono ludzi na Sybir), nie wzbudza jednak uczucia strachu. Ba! Park podoba się turystom, o czym świadczy ogromna liczba zwiedzających i wpisy w księdze gości.
Poza zgromadzonymi na terenie tego skansenu symbolami komunistycznej dyktatury znajduje się też ogródek zoologiczny, zmonopolizowany przez wiele odmian ptaków, których Viliumas Malinauskas jest miłośnikiem.

Symbole komunistycznej dyktatury. / Fot. Jagna KierZwiedzanie zakończyć można w bufecie, w którym młode kelnerki w czerwonych krawatach serwują dania pozostawiające swoją treścią wiele do życzenia. W menu „kuszą” kotlety “Proszczaj molodost‘” (Żegnaj młodości), danie “Po russki” (szproty, cebula, wódka), czy rozwodniony barszcz „Nostalgia” z kisielem “Prisiminimas” (Wspomnienie). A na koniec, z kieliszków, z zaznaczoną skalą, można wypić: „100 g - za Stalina", "50 g - za partię", "10 g - za ojczyznę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pomysł na pewno kontrowersyjny,
a czy sceneria usposabia do miłego wypoczynku ? Hmm...
Odpowiem tak- spacer po Grutas Parku może być świetną lekcją historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególny pomysł!
Ale czy taka sceneria usposabia do miłego wypoczynku?

Osobiście wolałabym zamknąć te indywidua w jakimś odległym baraku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no bomba;-) szczególnie pikne jest menu;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.