Facebook Google+ Twitter

Gruzin podzieli się ostatnim kęsem, czyli słów kilka o gościnności

Gruzja to mitologiczna kraina, gdzie przeszłość odcisnęła wyraźne piętno na teraźniejszości. Prometeusz przykuty do skały, mityczna Kolchida i złote runo oraz legendy o Amazonkach i opowieści o ziemi danej Gruzinom w prezencie od Boga...

W drodze do Edikilisi, Mały Kaukaz / Fot. Anna Janicka-GalantDolna Kartlia, wieczór w Edikilisie, wiosce, którą dawniej zamieszkiwali Grecy, a teraz Adżarowie oraz przesiedleńcy ze Swaneti i Abchazji. Znowu wyłączono prąd. Siedzimy przy ciepłym piecu rzucającym płomienne odblaski na ściany. Gorące zioła, chaczapuri i nastrój do opowieści. Po raz kolejny słucham tej samej legendy o tym, jak Bóg ziemię rozdawał. Znam tę opowieść w wielu wariantach, jednakże zawsze wywołuje ona jakieś ciepło w sercu.

Relacja Lile, promiennej i radosnej tak, jak jej imię oznaczające słońce:
Gdy Bóg rozdawał ziemię, to wszystkie narody ustawiły się w kolejkę. Przepychały się, kłóciły, każdy chciał wyrwać jak najlepszy kawałek dla siebie. Tylko Gruzini usiedli z boku, wyciągnęli wino i zaczęli ucztować. Cała ziemia została rozdana, został tylko jeden najpiękniejszy kawałek, który Bóg przeznaczył dla siebie na "emeryturę". Były tam góry sięgające nieba, pełne śniegu i lodowców. Były niższe góry z przejrzystymi strumieniami, zalesione potężnymi drzewami, pełne owocówGruzińskie biesiadowanie / Fot. Ewa Łazowska / W24 i zwierzyny. Były stepy i pustynie. Rzeki pełne złota, jeziora pełne ryb i morze o wodnej tafli smoliście czarnej jak wysuszone ziele herbacianego krzewu porastającego zbocza. Bóg z radością patrzył na tę ziemię, gdzie winorośl dawała niebiański trunek.

Wszystko było rozdane, gdy Gruzini dostrzegli, że ich kolejka już dawno minęła, a oni sami tylko zostali i to w dodatku zupełnie bez ziemi. Przybiegli z pytaniem do Boga:
- A gdzie nasza ziemia?
Bóg zapytał:
- A gdzie byliście jak ziemię rozdawałem?
- My? Myśmy jedli, pili, śpiewali i gości przyjmowali - odrzekli Gruzini.
Podrapał się Bóg w siwą brodę i odparł:
- Skoro jesteście takim gościnnym narodem i radować się umiecie, to ja wam tę ziemię, com dla siebie wybrał, podaruję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

krytyk
  • krytyk
  • 19.01.2012 03:44

Banalny artykuł... formalnie też nie zachwyca...

Komentarz został ukrytyrozwiń
B.B.
  • B.B.
  • 15.01.2012 08:42

Piękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy gruzińskiej opowieści:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.