Facebook Google+ Twitter

Gruzini nie przejadą przez rosyjsko – azerską granicę?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-19 19:49

Po wystąpieniu Gruzji z WNP pojawił się problem z przekraczaniem przez obywateli tego kraju granicy rosyjsko-azerskiej. Według rosyjskiego MSZ, granicę Rosji z Azerbejdżanem uprawnieni są przekraczać tylko obywatele państw WNP.

Według doradcy gruzińskiego prezydenta, Mubariza Garayeva, rosyjskie oświadczenie, mówiące o zamknięciu rosyjsko-azerskiej granicy dla obywateli Gruzji jest konsekwencją wystąpienia Gruzji z Wspólnoty Niepodległych Państw w sierpniu tego roku. Jak stwierdził, pozostawanie członkiem WNP nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla państwa.

Garayev wspomniał, że podczas ubiegłorocznej agresji rosyjskiej na Gruzję, pozostawała ona członkiem WNP, dlatego dalsze bycie członkiem WNP nie posiadało dla Gruzji żadnego sensu. Garayev podkreślił, że Gruzja przestrzega praw cudzoziemców, przebywających na jej terytorium, dlatego też rosyjscy obywatele nie muszą obawiać się żadnych problemów przy przekraczaniu gruzińskich granic.

Według oficjalnego oświadczenia wydanego przez rosyjski MSZ, obywatele gruzińscy nie mogą wjechać do Rosji od strony Azerbejdżanu, co jest konsekwencją wystąpienia Gruzji ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Według strony rosyjskiej, układ WNP mówi wyraźnie o tym, że granica Rosji z Azerbejdżanem jest dostępna tylko dla obywateli państw członkowskich WNP.

Rosyjski MSZ wysłał w tej sprawie specjalne ostrzeżenie do Ambasady Szwajcarii w Tbilisi, która reprezentuje rosyjskie interesy w Gruzji. Stwierdza w nim, że obywatele starający się o wizy, nie mogą wjeżdżać do Rosji od strony Azerbejdżanu. Jak stwierdza rosyjski MSZ nie jest to żadna restrykcja, tylko prawna konsekwencja wystąpienia Gruzji z WNP.

Według Gruzji oświadczenie jest to sprzeczne z podpisanym między dwoma krajami układem o długotrwałych i pokojowych relacjach. Jak podkreśla gruziński MSZ Pomimo tego zapewniamy, że rosyjscy obywatele mogą przekraczać nasze granice bez przeszkód.

Wspólnota Niepodległych państw powstała w 1991 roku, z inicjatywy Rosji, Ukrainy i Białorusi. Zrzesza ona obecnie 11 państw, głównie byłych republik radzieckich. Podstawowym celem działania WNP jest prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej oraz gospodarczej. Gruzja przystąpiła do układu w 1993 roku, po obaleniu rządów Zwiada Gamsachurdii.

Źródło: http://en.apa.az/news.php?id=108003

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.