Facebook Google+ Twitter

Gruzja a sprawa tarczy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-12 07:53

"Dziennik" pisze, że kryzys w Gruzji staje się argumentem dla rządu na rzecz przyjęcia amerykańskiej propozycji budowy tarczy antyrakietowej.

Już jutro szef MSZ Radosław Sikorski podejmie rozmowy z przedstawicielami administracji prezydenta Busha. Równocześnie z Waszyngtonu dochodzą nieoficjalne sygnały, że Amerykanie są gotowi przynajmniej częściowo spełnić polskie postulaty - czytamy w "Dzienniku".

Gazeta zauważa, że to runda ostatniej szansy, bo pod koniec sierpnia kampania prezydencka w USA wchodzi w decydującą fazę i Biały Dom nie będzie już mógł podejmować strategicznych decyzji.

Źródła bliskie szefa MSZ przyznają, że w ostatnich dniach dochodziły z Waszyngtonu sygnały świadczące o tym, że Amerykanie są gotowi spełnić w znacznym stopniu warunki stawiane przez polski rząd. Amerykanie, zdaniem rozmówców "Dziennika", mieliby na tyle poprawić warunki, aby ekipa premiera Tuska mogła wskazać, że uzyskała od Waszyngtonu więcej, niż wywalczyła wysłanniczka prezydenta Anna Fotyga, która pod koniec czerwca była nad Potomakiem. Chodzi o przekazanie na stałe Polsce baterii systemów przeciwlotniczych Patriot.

"Dziennik" dodaje, że Amerykanie mieliby ponadto zgodzić się na sprzedanie naszemu krajowi na korzystnych warunkach finansowych przynajmniej pięć baterii Patriot. To mogłoby zapewnić ochronę największych miast kraju.
Więcej na ten temat - w "Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.