Facebook Google+ Twitter

Gruzja: druga rocznica rosyjskiej inwazji. Część III

Dokładnie dwa lata temu, rankiem ósmego sierpnia, 36-tysięczna gruzińska armia - samotnie, ale z wielką odwagą - stawiła czoła inwazji ponad milionowej armii Federacji Rosyjskiej.

Część I: Imperialna polityka Moskwy i Gazprom, czyli przyczyny rosyjskiej inwazji
Część II: Przebieg działań wojennych i rosyjska okupacja

Transparent przedstawiający Władimira Putina, z napisem "imperialne apetyty". / Fot. Håkan Henriksson, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Tbilisi-2008-08-12.jpg

Reakcja świata


W obliczu rosyjskiej inwazji na osamotnioną Gruzję, wielu ludzi na całym świecie wyraziło swoją jedność z narodem gruzińskim przychodząc przed ambasady i konsulaty Gruzji w swoich krajach. Niestety w ślad za obywatelami nie poszli politycy poszczególnych państw, z których tylko niektóre wyraźnie zaznaczyły swoje wsparcie dla Gruzji i gruzińskich władz.

Ogółem odpowiedź społeczności międzynarodowej na rosyjską inwazję Gruzji była często niejednoznaczna oraz nie na tyle stanowcza, a co za tym idzie skuteczna, by powstrzymać Rosję od faktycznego zagarnięcia części gruzińskiego terytorium.

Pod uwagę należy wziąć 29. Letnie Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczęły się właśnie 8 sierpnia, w pierwszych chwilach rosyjskiej inwazji. Tego dnia oczy świata zwrócone były właśnie na Pekin, gdzie wszystkie narody świata zmagać się miały o sportowe medale, w atmosferze pojednania i pokoju.

Siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. / Fot. Stefano Corso, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/UN_building.jpgUSA, ONZ i UE

Już 8 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na dwóch nadzwyczajnych posiedzeniach, by przedyskutować rozwój wydarzeń w Gruzji. Oba spotkania przedstawicieli państw ONZ skończyły się jednak na kłótni ambasadorów Rosji i Gruzji. Tego samego dnia rzecznik prasowy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wyraził zaniepokojenie sytuacją ludności cywilnej w Gruzji, w której - jak stwierdził - nie mogą swobodnie poruszać się karetki pogotowia, szpitale często znajdują się pod ostrzałem, a zabiegi chirurgiczne odbywają się na szpitalnych korytarzach.

Już po zakończeniu ceremonii otwarcia Igrzysk w Pekinie, prezydent największego sojusznika Gruzji - Stanów Zjednoczonych, George W. Bush wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że "Stany Zjednoczone bardzo poważnie przyglądają się sytuacji w Gruzji" oraz wezwał Rosję do zakończenia bombardowań. W pierwszych chwilach po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, także szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband powiedział, że "gruzińska propozycja zawieszenia broni powinna zostać przyjęta przez rosyjskie władze". Wyraził także przekonanie, że "Rosja powinna przestrzegać integralności terytorialnej Gruzji."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.